Anka Kuşu Efsanesi

25591
25
454
17.07.2020
SADIK ŞAHİN

SADIK ŞAHİN

62605
131
32
18.10.2007
Описание видео:

Кадры из видео
Anka Kuşu Efsanesi
Anka Kuşu Efsanesi
Anka Kuşu Efsanesi
Anka Kuşu Efsanesi
Тэги из видео
Комментарии пользователей:
Nur Polat
2022-06-27 09:08:19

33 kuş kalır !!! bu durum şöylr anlatılır... tebihat 33'dür ... namaz tesbihatı 33, hakka giden yol anlatılır... hakikatin özü dünya işlerine fazla meyletme ! Gelir gecer!. İnsanlara meyletme gelir gecer! Sende gelir gecersin!? Allahı tesbih et ondan vazgecme ... tesbih et ğaflete düşme vaz gecme... vazgecmezsen ANKA KUŞU OLURSUN.... KÜLERİNDEN DOGARSIN.... MESELE KUŞ DEYİL. SEN VE SENİN İRADEN...

Cenk ALMASTAL
2022-06-04 22:44:05

Phoneix Nedir Bilir Misin??? Ben Söyleyeyim O Vakit!!! Yunan Mitolojisinde Kendi Küllerinden Doğan Kuşu Anlatır!!! Bu Mitolojide, Bunun Bizdeki Karşılığı Yani Türk Mitolojisindeki Karşılığı "SiMurg" Kuşudur!!! Yani Bizde O Zaman Ne Yapacağız??? Ama Öncesinde Birşey Yapmamız Gerekiyor Değil Mi??? Nedir O??? Prometeus Gibi Bizi Esir Eden Zincirlerimizden Kurtulmamız Gerekiyor Değil Mi? (NATO'dan Çıkıp Kendi Askeri Ekonomik Bölgesel İş Birliği Paktı Kurmak Gibi (Tabi Emperyal Devletler Ekonomik Zincirleri Güçlendirerek Bunu Yapmamıza İzin Vermeyeceklerdir AMA BUNUN İÇİN ZATEN TAMAMEN BUNLARDAN BAĞIMSIZ BİR YÖNETİM GEREKİYOR BİZE!!!)) Sonrasında Kartal Tarafından Yenilmiş Ciğerimizi Tedavi Etmemiz Gerekiyor Değil Mi??? O Zaman Asklepios'a Gitmememiz Gibi!!! (Milletçe Birlik Olup Yukarıdakilerden (Yönetici Sınıfından) Bağımsız Olarak (Hades'in İblislerinden Yani NATO Tarafından Bozulup Yıkılan Yakılan Hangi Kurum, Kuruluş, Üniversite, Ar-Ge Labarotuvarı, Atölye, Fabrika, Tesis, İşletme Liman Varsa Daha Yenisini Daha Modernini Daha İyi Üretenini, Daha İyi Çalışanını İnşa Etmek Ve Memleket Sathına Yaymak Gerekiyor!!!) En Sonunda Olimpos'a Doğru Yürümemiz Gerekiyor!!! (Tam Bağımsız, Özgür, Devletçi, Eşitlik İçinde Adil Yaşamayı Savunan Ve Birlik İçerisindeki Bir DEVLETi Yeni Baştan İnşa Etmemiz Gerekiyor!!!) İşte Hepsi BU!!!

Recep Gurkan Hosman
2022-05-22 16:54:19

dünyanın en güze kuşu efsanevi bir canlı ve mitolojide dünyadaki en güçlü canlı adem babamız ve Havva validemizden.celal ve Cemal sahibi bizlere nasip kılsın görmeyi görebilmeyi.Nimet iki farklı birbirinden ayrılmayan canlı orda bilinç hayal alemlerinde.

Leyla Musazade
2022-05-20 22:24:30

7 kapı ,7 mertebe , 7 renk

Murat Çelik
2022-05-16 16:04:39

👕👖✴⚡💧

Ersin Kılıç
2022-02-10 13:46:30

Simurg a ulaşmak için hedef ten ve ilkelerden şaşmamak gerek ozaman.

NUH'UN GEMİSİ - Noah's Ark
2021-11-15 13:19:30

tebrikler güzel bir çalışma olmuş

NUH'UN GEMİSİ - Noah's Ark
2021-11-15 13:12:56

AĞRI DAĞININ ZİRVESİNDEKİ KARTAL (ZÜMRÜDÜANKA): Her yıl temmuz ve ağustos aylarında ağrı dağının zirvesindeki karlar erimeye başlayınca ortaya çıkan kartal şekli görenleri adeta büyülüyor. yöre halkınca karların erimesiyle ortaya çıkan kartal hakkında çeşitli inanışlar ve söylenceler vardır. Bunlardan en çok bilineni Divanı lügati’t Türk’te Togrıl (Tuğrul) adı ile bilinmektedir, bu kuş Türk mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Attila'nın ve bazı Oğuz boylarının bayraklarında Tuğrul kuşu yer almış, Oğuz Kağan Destanı'nda ise Oğuz eşini, tepesinde bir Tuğrul kuşu bulunan bir ağacın kovuğunda bulduğu söylenir.

Selçuklu sanatında doğunun ve batının hükumdarı anlamındaki çift başlı kartal tasvirlerinden bazılarının boyunlarında halka olması sebebi ilede bu kuşun Zümdüanka 'ya benzetilmesi bu iki efsanevi kuşun birleştiği söylenilir.

Türk mitolojisinde olduğu gibi yöresel inanışlarda da doğaüstü niteliklere sahip olan bu kızıl renkli devasa kuş hakkında inançlar şöyledir. Bu kuşun, Ağrı dağının tepesinde köşke benzer bir yuvada yaşadığı, insanlar gibi düşünüp konuştuğu, çok geniş bir bilgi ve beceriye sahip olduğu, kendisine başvuran hükümdar ve kahramanlara akıl hocalığı yaptığı ileri sürülmektedir. Ölümsüzlüğü ve yeniden dirilişi simgeleyen bu efsanevi kuş her yıl Temmuz ayında yeniden doğar ve Eylül ayındada yer altına çekilirmiş. Yiğitleri kanatlarının altına alıp yardım eder, ne isterse yapacağını söyler. Söylenceye göre Zümrüdü Anka kuşu, bilgi ağacının dallarında yaşar ve akıllara gelebilecek her şeyi bilir. Zümrüdü Anka kuşu öleceğini hissettiği zaman kendisine ağacın kuru dallarından bir yuva yapar ve hiçbir zaman ne olduğu anlaşılmayan bir yapışkanla yuvayı sıvar, yuvanın içinde ölümü bekler. Ta ki güneş bütün görkemiyle ortaya çıkıp, kuru dalları yakıncaya kadar… Zümrüdüanka oluşturduğu yuvada yanarak ölür ve küllerinden yeniden doğar. Yöresel inanışlarda ise bilgi ağacı Ağrı dağının eteğinde KÜLTEPE de yer aldığı ve bu tepenin Zümrüdüanka kuşunun küllerinden oluştuğu rivayet edilir.

Yine efsaneye göre, bu kuş o kadar yaşlıdır ki dünyanın yıkılışına üç kez tanık olmuş ve tüm zamanların bilgisine sahiptir. Zümrüdüanka Kuşu'nun toprağı ve suyu arındırdığına ve böylece verimliliği artırdığına inanılır. Kuş yeryüzü ve gökyüzü arasındaki birliği temsil eder ve her iki taraf arasında bir tür elçi vazifesi görür, Zümrüdüanka Kuşu'nun bir diğer adı olan Simurg'un ise Bir antik İran tanımında Simurg'un Sin Murgh kelimesinden (Kartal Kuşu) ve Avestaca'daki Saeno Merego (Kartal) kelimesinden geldği belirtilmektedir. Ve yine yöresel inanışlara göre bu kuşun kutsal Haoma bitkisinin yöresinde yaşadığı, her yıl Iğdır ovasına bereket bahşettiği, yörede onun iyilik sever bir doğası olduğuna inanılır. Ruhun ölümsüzlüğüne şahit olmak istiyorsanız her yıl Temmuz ayında yerle gök’ün birleştiği noktada oluşan bu manzara doğa fotoğrafçılarını bekliyor.
ZÜMRÜDÜANKA KUŞU HİKAYESİ: (Mükemmelliğe giden yolda karşılaşılan 7 engel ve bu engellerle başa çıkmanın yolları)

Efsaneye göre Simurg ya da bilinen adıyla Zümrüdü Anka kuşu, bilgi ağacının dallarında yaşar ve akıllara gelebilecek her şeyi bilir. Öyle ki, bütün kuşlar ona inanır, başları sıkıştıkça Simurg’un kendilerine yardım edeceğini, onları hep zor durumlardan kurtaracağını düşünürler. Zümrüdü Anka kuşu öleceğini hissettiği zaman kendisine ağacın kuru dallarından bir yuva yapar ve hiçbir zaman ne olduğu anlaşılmayan bir yapışkanla yuvayı sıvar, yuvanın içinde ölümü bekler. Ta ki güneş bütün görkemiyle ortaya çıkıp, kuru dalları yakıncaya kadar… Simurg oluşturduğu yuvada yanarak ölür ve küllerinden yeniden doğar.
Bu kısır döngü sürerken, kuşların başına bir gün öyle bir talihsizlik gelir ki, Simurg’tan yardım istemeleri gerekir. Birden Simurg’un uzun süredir hiç görünmediğini fark ederler. Öyle çok beklerler ki yuvasından çıkıp havalanacağı anı. Sonunda umudu keserler. Tam her şeyin bittiğini düşündükleri bir anda, çok uzaklardaki bir ülkede, Zümrüdü Anka kuşunun kanadından bir tüy bulunur. Umutları yeniden yeşeren bütün kuşlar, birlik olup Simurg’un yuvasına gitmeye karar verirler.
Ancak Zümrüdü Anka kuşu yuvası, etekleri bulutların üstünde olan, görkemli bir dağın tepesindedir. Oraya ulaşmak için, yedi dipsiz vadiyi geçmek gerekmektedir. Bu vadiler öyle zorludur ki, yolda bir sürü kuş kaybolur.

1. vadi: İrade vadisi
Burası kuşlar için bir cennettir. Aradıkları her şeyi irade vadisinde bulurlar. Bir anda her şeyi isteyebileceklerini fark ederler. Sınırlar yoktur. Zevke, sefaya, bütün emellerine kavuşabileceklerdir. İnsanları anlatan masallardaki gibi; çalışmadan, uğraşmadan mevki makam sahibi bile olabileceklerdir. Öyle çok kuş vadinin sihrine kapılır, öyle çok şey ister ki, bu vadide bir sürü kayıp verilir.

2. vadi: Aşk vadisi
Vadiye girince bütün kuşların gözünü bir sis kaplar. Gördükleri biçimsiz şekilleri, taşları, odun parçalarını, birer sülün, birer kuğu sanarlar. Gözleri kör olmuştur. Kapılırlar, sürüklenirler ve gözden kaybolurlar.
3. vadi : Cehalet vadisi
Bu vadide her şey güzel gelir gözlerine. Anka kuşunu bile unuturlar. Nereye gittiklerinin hiç bir önemi yoktur. Orada da gökyüzü, burada da gökyüzü… İlginç nesneler görürler, ancak ne olduğunu sorgulamazlar. Önemsemedikçe düşünmemeye başlarlar. Düşünmedikçe unuturlar Unuttukça yükleri hafifler ve artık amaçsızca gülümsemeye başlarlar.

4. vadi: İNANÇSIZLIK VADİSİ
Vadiye girdiklerinde birden her şey anlamını yitirir. Simurg’u bulmanın hiç bir şeyi değiştirmeyeceği inancına kapılırlar. Kesin öleceklerini iddia edenler, Simurg’un çözüm bulamayacağını söyleyenler, bu kadar yolu boşa geldiğini, emeklerinin boşa gittiğini düşünenler vardır. Kanadı yaralanan bir kuşun aşağıya düştüğünü, hepsinin başına aynı şeyin geleceğini bağıra bağıra söylerler. Tüm bu olanlardan sonra kuşların birçoğu yolu tamamlayamayacaklarını ya da tamamlasalar da hiçbir işe yaramayacağını söyleyip geri döner.

5. vadi YANLIZLIK VADİSİ
Vadiye giren bütün kuşları korku salar. Bulundukları yerde sadece kendileri varmış gibi endişeye kapılırlar. Acıkan sadece kendi karnının doymasını düşünür. Tek başına avlandığı için de başarılı olamayıp daha büyük hayvanlara yem olur. Her biri kendi başına hareket etmeyi seçer ve yönünü tek başına bulmaya çalışır. Kendilerini kimse yokmuş gibi, yapayalnız hissederler. Milyonlarca kuşun aynı amaç için uçmakta olduğu akıllarının ucundan bile geçmez.

6. vadi: Dedikodu vadisi
Kuşlar, vadiye girdiklerinde her köşesinde fısıltılar duyulmaya başlarlar. En arkadaki kuş, Simurg Anka’nın yeniden doğuşta tüylerinin yandığını söyler. Öndeki kuş bunu duyar ve yanan tüylerin tekrar çıkmadığını söyler. Bir öndeki kuş bunu duyar, yanan tüyleri çıkmadığı için Anka kuşunun gizlendiğini söyler. Bir öndeki kuş bunu duyar, morali bozuk olduğu için Simurg’un, saklanırken, onu görenlere zarar verdiğini söyler. Daha öndeki kuş bunu duyunca, herkese zarar veren Simurg’un, dayanamayıp kendini öldürdüğünü söyler. En öndeki kuşa, gitmeye gerek kalmadığı, Simurg’un toprak olduğu bilgisi gelir. Bir çok kuş söylentilere inanarak geri döner.

7. vadi: BEN VADİSİ
Bütün kuşlar ‘’Ben’’ vadisine girer girmez, içlerinde değişik bir his uyanır. Kimi diğer kuşun kanadını eleştirmeye başlar, bir diğeri her şeyi bildiğini iddia eder. Yanlış yoldan gidiliyor diye kargaşa çıkar. Her kafadan bir ses çıkmaktadır. Herkesin fikri vardır ve hepsi de söyleyen için doğrudur. Sanki milyonlarca farklı yol varmış gibi… Hepsi en önde lider olmak ister, öne geçmek için birbirlerini ezip dururlar. Ta ki vadiden çıkana, “Ben”den uzaklaşana dek…

Ve nihayet vadiden Ağrı Dağı’na vardıklarında, dünyadaki bütün kuşlardan geriye sadece 30 tanesi kalır. Zorlu vadilerden geçen bu 30 kuş, yuvaya vardıklarında Zümrüdü Anka kuşunun “otuz” demek olduğunu öğrenirler. Yani kalan kuşların hepsi Simurg’tur. Kurtarıcı, bilge, mükemmel kuş; bu yedi vadiyi geçen kuşların tamamıdır.
İradesine hakim olan, körü körüne bağlanmayan, düşünen, kendini geliştiren, kendine ve başaracağına inanan, hep birlikte hareket edilmesi gerektiğini bilen, yalnız olmayı tercih etmeyen, dedikodu yapmayan ve en önemlisi egosunu eğiten kuşlar Simurg’tur. Bir diğer adıyla ZÜMRÜDÜANKADIR.

BULUT
2021-10-06 21:03:39

Anka kuşunu aramaya çıkan 30 kuş un hepsi aynı zamanda nasıl Anka kuşu olabiliyorlar. Bu hakikaten saçmalık. Çünkü kuşların buldukları tüy hangi kuşa ait o zaman.

yns bstn
2021-09-06 20:29:51

İleride cocuklarima anlatacağım bir hikaye, kimseye deil kendine inan!!

Anka & Tuğrul
2021-08-03 14:17:05

Elinize Sağlık çok güzel olmuş. Ferîdüddin Attâr ...Mantıku't-Tayr Gazali'nin XII. yüzyılda yazdığı Risaletü't-tayr adlı eserden yararlanılmıştır. Simurg sözcüğünün kökeni Pehlevi dilinden sn "kartal" ve murg "kuş"tan oluşmuştur. ( Anka-i Mağrib fî Ma’rifeti Hatmü’l-Evliyâ )

Doksanlar Çocuğu
2021-06-25 21:32:26

hikaye ne kadar dogruysa

Duhan nin eglence dunyasi
2021-02-28 13:39:40

Ya wauw ALLAH hariç kümse bir daha dogamas

MELEK,
2021-02-20 14:12:23

Çok üzücü ve duygusal video

Что ищут прямо сейчас
УРОКИ АНГЛИЙСКОГО В ВАНКУВЕРЕ С НОСИТЕЛЕМ kaleji masala fps drops fix messi dls 22 ssh cisco command нарезка со стрима пятёрки шоу рассмеши меня Нина Рощина За кадром метал геншин испакт ямаха рокс танки которые невозможно прокачать как получить прайм кс го random dice гайд пве про миронова lazy loading eager loading ansible vs ansible core arnold render shader pack discord.js embed
Похожие видео
31.10.2016
Anka Kuşu Efsanesi - Zümrüdü Anka Kuşu - Simurg -  Sesli Anlatım #1

Anka Kuşu Efsanesi - Zümrüdü Anka Kuşu - Simurg - Sesli Anlatım #1

24.09.2020
KAF DAĞINI BULDULAR VE BİZDEN SAKLIYORLAR MI ? PEKİ ZÜMRÜDÜ ANKA ?

KAF DAĞINI BULDULAR VE BİZDEN SAKLIYORLAR MI ? PEKİ ZÜMRÜDÜ ANKA ?

04.07.2017
Phoenix - Animation logo

Phoenix - Animation logo

15.12.2017
Nesli Tükenmeden Önce Görüntülenen 5 Hayvan

Nesli Tükenmeden Önce Görüntülenen 5 Hayvan

04.08.2019
Anka Kuşuyla Şifa Meditasyonu

Anka Kuşuyla Şifa Meditasyonu

25.08.2018
Simurg'un Hikayesi ve Kendini Keşfetme Yolculuğu

Simurg'un Hikayesi ve Kendini Keşfetme Yolculuğu

02.09.2015
Anka Kuşu #2 (Steve Jobs)

Anka Kuşu #2 (Steve Jobs)

26.03.2017
Dünya'da Nadir Bulunan 10 Egzotik Kuş Türü

Dünya'da Nadir Bulunan 10 Egzotik Kuş Türü

17.08.2018
ALLAH (C.C) Tarafından Yılan ve Tavus Kuşu Neden Cennetten Kovuldu? (Yoruma Bak)

ALLAH (C.C) Tarafından Yılan ve Tavus Kuşu Neden Cennetten Kovuldu? (Yoruma Bak)

20.06.2018
Ak Parti Yeni Seçim Reklamı - Şimdi Elini Uzat | Vakit Türkiye Vakti (Zümrüdü Anka Kuşu)

Ak Parti Yeni Seçim Reklamı - Şimdi Elini Uzat | Vakit Türkiye Vakti (Zümrüdü Anka Kuşu)

05.10.2019
Zümrüd-ü Anka Kuşu'nun Efsanesi

Zümrüd-ü Anka Kuşu'nun Efsanesi

12.04.2020
İspinoz Bahçe Ötüşü - 11 Nisan 2020

İspinoz Bahçe Ötüşü - 11 Nisan 2020

13.04.2020
Benliğe Doğru Yolculuk: Simurg Efsanesi - Simurg Efsanesi (Anka Kuşu Hikayesi) simurg kuşu

Benliğe Doğru Yolculuk: Simurg Efsanesi - Simurg Efsanesi (Anka Kuşu Hikayesi) simurg kuşu

13.06.2022
ETKİLENECEKSİNİZ! DÜNYANIN EN GİZEMLİ HAYVANI  ANKA KUŞU EFSANESİ

ETKİLENECEKSİNİZ! DÜNYANIN EN GİZEMLİ HAYVANI ANKA KUŞU EFSANESİ

16.05.2022
AMAN ALLAH'IM SONUNDA BUNUDA YAPTILAR! UYANIN MÜSLÜMANLAR YAZIKLAR OLSUN!

AMAN ALLAH'IM SONUNDA BUNUDA YAPTILAR! UYANIN MÜSLÜMANLAR YAZIKLAR OLSUN!

01.01.2021
Kaknüs Kuşunun Hikayesi I Payitaht Abdülhamid 132. Bölüm

Kaknüs Kuşunun Hikayesi I Payitaht Abdülhamid 132. Bölüm

19.08.2020
Referans Doğan Akkök Motivasyon Konuşması

Referans Doğan Akkök Motivasyon Konuşması