Як стрибати на велосипеді?

Всі початківці велосипедисти в процесі придбання велоопита поводяться приблизно однаково. Ну, скажімо, спочатку старанно вкручують педалі на високих передачах, набувають величезні м'які сідла, розслабляються і перестають тулитися вправо на дорогах. І абсолютно все, побачивши скаче сайгаків двоколісний транспорт, прискіпливо цікавляться, як стрибати на велосипеді. Щоб захотіти цього, досить пару раз проїхатися вулицями наших міст і одного разу побачити, що незліченні бордюри, поребрики, завали і кострубато покладена плитка — не завада. Вміти стрибати необхідно кожному велосипедисту, незалежно від стилю катання і виду байка.

Завдання-мінімум для велопригуна — перескочити через перешкоду висотою 10-20 см (з досвідом і вище), для подолання якого довелося б або злазити з сідла, або ризикувати цілісністю коліс і, як наслідок, здоров'ям. Те, що нижче, долається простим накатом. Можна стрибати на гірському велосипеді, дорожньому, Турінг (без навантаження, природно), BMX … Якщо, звичайно, мова йде про дійсно практичному русі, а не трюкацтві. Однак важкі сталеві байки, хоч і повистрибують, але задоволення в заняттях не привнесуть. Стрибати заради задоволення коштує тільки на спортивних велосипедах.

Техніка виконання стрибка інстинктивно зрозуміла, і багато, навіть не вміючи, інтуїтивно відчувають, що треба зробити. Але роблять це часто неправильно, тому й потрібна деяка теоретична підготовка. Алгоритм самого стрибка зазвичай такий: розгін — перенесення ваги тіла на заднє колесо — підтягування переднього колеса вгору — перенесення ваги тіла на переднє колесо — підтягування заднього колеса вгору — опускання одного з коліс (в залежності від умов і цілей) на землю — інерційний кочення. Розкладемо ж його на дії самого велосипедиста.

На рівному дорожньому покритті, призначеному поза інтересу учасників дорожнього руху та пішоходів, розганяємо до швидкості трохи менше своєї середньої — така дозволяє впевнено почувати себе в сідлі і точно управляти байком. Поки досвіду немає, тренуватися можна і без перешкод, представивши в якості таких уявну або реальну лінію, прокреслені на дорозі. Не доїжджаючи до неї поки що значна відстань, повністю встаємо на педалях, міцно тримаючи кермо. Можна в русі трохи зігнути лікті і коліна, щоб «пружинити» від опори.

Коли будемо готові до стрибка (а в реальних умовах за кілька десятків см до перешкоди), переносимо вагу тіла (п'яту точку) за сідло, трохи присівши. Ноги спираються на педалі, шатуни в положенні 9:15 (горизонтальному). Руки при цьому тримаємо прямими, зад на сидінні не опускаємо. Переднє колесо буде готове злетіти в будь-який момент. Щоб відірвати його від землі, досить відкинути назад корпус (головне не перестаратися) — кермо піде за руками. Щоб підняти його на необхідний рівень, треба підтягнути кермо до себе швидким, але плавним рухом.

Підтягнули кермо — перенесли центр ваги на переднє колесо, нахилилися так, щоб голова і плечі виявилися приблизно над ним, а п'ята точка, відповідно, зависла над носиком сідла. Ноги напівзігнуті, і з горизонтального шатуни від зусилля переводяться в положення 8:10 — щоб спрямований поштовх назад-вгору змусив колесо піднятися. Треба штовхнути педалі ніби в стрибку без велосипеда, одночасно штовхаючи кермо вперед — заднє колесо відірветься від землі, велосипед продовжить рух.

За інерцією руху в момент торкання землі колесом знову перешкода опиниться позаду — ми його перестрибнули. Справа за досвідом і тренуваннями, адже читати, як навчитися стрибати на велосипеді, і вчитися на практиці — дві великі різниці. Звичайно, наочність, як на цьому відео, ефективніше алгоритмів, але і деякі поради початківцям джампер знадобляться.

По-перше, ніколи не розганяйтеся перед стрибком до високої швидкості — важче зорієнтуватися у визначенні відстані до перешкоди. По-друге, уникайте зіткнення з ним — втрата інерції чревата падінням. По-третє, під час стрибка не допускайте повороту керма навіть на кілька градусів. Пам'ятайте також, що занадто різкі рухи можуть призвести до чудового шкереберть або навіть зламаною шиї. Тому вчитися правильно стрибати на велосипеді — це вчитися в шоломі, наколінники і налокітниках як мінімум.