Як розкрутити ресторан?

Відкриваючи власну справу в сфері громадського харчування, будь-який підприємець розраховує на успіх бізнес-проекту. Але, на жаль, далеко не завжди нашим планам і очікуванням судилося збуватися. Адже крім самого процесу створення сервісного підприємства, на особливу увагу з боку бізнесмена вимагають також питання залучення клієнтів. Варто відзначити, що кроки по просуванню об'єкта громадського харчування повинні носити комплексний характер і бути спрямовані на певну цільову аудиторію. У даній статті ми розповімо, як розкрутити ресторан.

Адресна реклама

Найбільш простий і зрозумілий, але при цьому найдорожчий спосіб просування сервісного підприємства. Під засобами адресної реклами маються на увазі всілякі розтяжки і білборди, замітки в газетах і журналах, оголошення на радіо і власні інтернет-сайти, спрямовані на конкретного споживача. Але наскільки ефективні ці методи розкрутки ресторану, і яким з них варто віддати перевагу? Відповіді на ці питання безпосередньо залежать від цільової аудиторії закладу. Адже перш ніж давати оголошення на певну радіостанцію, необхідно упевнитися в її популярності серед потенційних клієнтів ресторану. В іншому випадку гроші будуть витрачені даремно.

 Як розкрутити ресторан?

Кожен ресторатор повинен чітко уявляти образ тієї цільової аудиторії, на яку він працює. При цьому мова йде не тільки про социодемографические портреті клієнта, але також про його психологічних і мотиваційних характеристиках. Як правило, при виборі закладу громадського харчування людина ґрунтується на одному з трьох чинників. Перший — це статус ресторану, другий — особисті принципи (вимоги до співвідношення ціни і якості) і третій — дія (досягнення мети незалежно від засобів). Причому рівень доходу не впливає на вибір того чи іншого варіанту. На принципи може орієнтуватися дуже заможна клієнт, а на статус — навпаки, обмежений в коштах відвідувач. Тому, віддаючи перевагу тому чи іншому способу реклами, бізнесмен повинен робити ставку на цільову аудиторію підприємства.

Як показує статистика, одним з найбільш ефективних засобів розкрутки ресторану виступає зовнішня реклама. Оскільки більшість клієнтів вибирають закладу по району проживання або роботи, вона цілком справляється з метою залучення місцевої громади. Абсолютно всі сучасні ресторатори використовують зовнішню рекламу в різних її проявах, починаючи з вивісок і закінчуючи білбордами. Варто відзначити, що у випадку з немережевим підприємством об'єкти просування повинні розташовуватися в безпосередній близькості від закладу. Для залучення аудиторії «преміум-класу» і донесення інформації про майбутні маркетингових події зазвичай застосовуються транспарант-перетяжки. А поширення листівок по поштових скриньках прилеглих будинків допоможе закладу обзавестися постійними клієнтами.

Такий спосіб розкрутки, як створення продають сайтів, знаходить все більшу популярність серед рестораторів. І це цілком виправдано, адже інтернет-піар є найбільш економним варіантом просування підприємства. Корпоративні сайти дозволяють створити цілісну «картину» пропонованого об'єкту, а тематичні та новинні системи сприяють досягненню публічної популярності в найкоротші терміни. Для залучення потенційних клієнтів на сторінку ресторану зазвичай використовуються контекстна і банерна реклама, а також заходи щодо сео-оптимізації ресурсу. Корисні рекомендації по створенню інтернет-сайту для підприємства громадського харчування знайшли своє відображення у відеоматеріалі.

«Особисті продажу»

Під даними маркетингових терміном мається на увазі уявлення продукту потенційним споживачам, здійснюване в процесі безпосереднього спілкування з ними. Незважаючи на те що цей метод більш характерний для розкручування товарів, ніж послуг, він також застосуємо і до ресторанного бізнесу. Найпростіше, що може зробити підприємець, — це поширити інформацію про заклад серед численних друзів і знайомих. Якщо залученими клієнтам сподобається кухня і обслуговування, вони неодмінно порекомендують ресторан своїм приятелям. Таке просування «з вуст в уста» є найдавнішим і ефективнішим способом реклами.

До особистих продажів відноситься і так зване ходіння в народ. Наприклад, один відомий московський ресторатор відправляв своїх людей до загсу, де вони зустрічали подали заяву людей і вручали їм листівки з закликом «зіграти весілля по-царськи». Подібний рекламний хід приносив непогані плоди. Ще один варіант розкручування закладу — це організація закритих корпоративних зустрічей з особовим залученням клієнтів. Так, довірені особи бізнесмена знаходять великі фірми, збирають про них якомога більше інформації і розробляють адресну презентацію ресторану. Далі призначається особиста зустріч, в ході якої підписується договір на корпоративне обслуговування. Не останню роль в процесі просування грає і так званий пост-маркетинг. Даний термін має на увазі під собою подальше інформування клієнтів про новини та акції закладу, заклики до замовлення заходів і т.д.

На відміну від інших засобів реклами, особисті продажу мають дуже високим ККД. Контактні заклики ніколи не залишаються без відповіді, оскільки вимагають від потенційного клієнта певної реакції на звернення. Особисті бесіди змушують людей пристосовуватися один до одного, обмінюватися думками і думками. При грамотному підході до просування відносини «ресторан — відвідувач» можуть стати досить теплими і навіть приятельські. Не випадково господарі багатьох успішних закладів особисто виходять в зал і спілкуються з гостями, намагаючись з'ясувати їх зауваження і побажання. Єдиним недоліком даного методу реклами є порівняно невисокий охоплення аудиторії, що пов'язано з обмеженням у встановленні контактів.

Стимулювання збуту

До цієї категорії просування відносяться заохочувальні заходи, які підштовхують людину до покупки товарів або послуг. Говорячи про ресторанний бізнес, не можна не згадати про систему знижок для постійних клієнтів. Адже будь-якому відвідувачу закладу буде приємно отримати знак уваги у вигляді бонусної картки, що обіцяє йому суттєву економію. Заковика полягає в обізнаності постійних клієнтів щодо рівня торговельних ресторанних націнок. Тому знижок картою на 5 або 10% в даному випадку обмежитися не вдасться. Для утримання клієнта доведеться пообіцяти йому більш вигідну економію. Знижка, що досягає 15-20%, стане знаком персонального розташування до відвідувача і змусить його знову і знову повертатися до закладу.

Сюди ж можна віднести розкрутку за допомогою посередницьких фірм, що особливо актуально для великих міст. Подібні агентства рекомендують тим, хто дзвонить клієнтам певні ресторани з подальшим бронюванням столиків в них. Даний метод просування обіцяє стати особливо ефективним за умови знайомства з власником фірми-посередника. В іншому ж випадку ймовірність рекомендації конкретного закладу зводиться до мінімуму.

Крім цього, до розряду заходів щодо стимулювання збуту варто зарахувати компліменти від шеф-кухаря і вручення сувенірної продукції. Так, безкоштовний недільний десерт для дитини, який прийшов з батьками, посприяє підігрівання інтересу до закладу. Не менш прихильно сприймаються клієнтами і всілякі безкоштовні презенти (ручки, запальнички, брелоки) з символікою ресторану.

Важливо відзначити, що метод стимулювання збуту здатний викликати сильну і швидку реакцію з боку аудиторії, проте його дія носить короткочасний характер. Крім того, для його успішного здійснення необхідно пропонувати клієнтам якісні товари та послуги. Адже залучити відвідувачів в низькопробне заклад з несмачною кухнею буде складно навіть за допомогою 50% знижки.

Піар

Цей спосіб розкрутки передбачає налагодження зв'язків з різними контактними аудиторіями за допомогою формування вигідною репутації і позитивного іміджу ресторану. До числа головних піар-інструментів відносяться корпоративні комунікації, взаємодія з пресою, консультування, зустрічі з клієнтами і т.д. Відмінною особливістю даного методу просування виступає висока правдоподібність. Нарис або стаття в газеті завжди викликають більшу довіру, ніж банальне рекламне оголошення.

Саме тому презентації від ресторанних оглядачів є незамінними заходами для залучення уваги клієнтської аудиторії. Крім замовних публікацій, фахівці зі зв'язків з громадськістю вдаються і до інших засобів розкрутки закладів. Взяти хоча б створення яскравих сенсаційних новин, здатних зацікавити ЗМІ. Якщо історія буде свіжою та оригінальною, її опублікують абсолютно безкоштовно.

Ще один дуже поширений спосіб пропаганди — організація спеціальних заходів. Всілякі прес-конференції, дні відкритих дверей і виставки, супроводжувані фейверков і виступами зірок естради, покликані підігрівати інтерес до закладу. Однак варто зазначити, що подібні дійства повинні проводитися з урахуванням специфіки ресторанного життя країни, стану рекламного ринку і особливостей роботи вітчизняних засобів масової інформації. При цьому зовсім не обов'язково вкладати в заходи величезні кошти, при грамотному підході до справи цілком можна обмежитися скромним бюджетом.

На закінчення слід зазначити, що всі вищезгадані способи розкрутки будуть ефективні тільки за умови комплексного підходу до процесу. В іншому випадку бізнесменові навряд чи вдасться домогтися успіхів у своїй справі. Важливо пам'ятати, що навіть найпопулярніше в місті заклад може втратити свої позиції, якщо питання його просування не приділятиме належної уваги. Тому не варто шкодувати коштів на розкрутку ресторану, адже вони неодмінно виправдають себе і принесуть відчутні плоди.