Як розвивати дитину в 3 місяці?

Перші 3 місяці в житті дитини — це час найактивнішого зростання та інтенсивного збільшення ваги. У цей період дитина в основному тільки їсть і спить. Перші помітні прояви розвитку психіки дитини формуються до 3 місяців. Малюк починає цікавитися гучними звуками, промовою, яскравими іграшками, реагувати на увагу з боку дорослих, посміхаючись і розмахуючи руками, дізнаватися близьких людей, особливо мати. Батьки замислюються, як розвивати дитину в 3 місяці правильно, щоб не упустити нічого важливого і не вимагати від малюка неможливого.

Загальна характеристика розвитку дитини

Для повного і різнобічного розвитку необхідно знати, що є нормою для 3-місячної дитини, які навички вважаються в цьому віці бажаними і обов'язковими. Порівнюючи успіхи своєї дитини з показниками фізичного і психічного розвитку середньостатистичного немовляти, батьки повинні пам'ятати, що всі діти різні. Кожна дитина унікальна, тому будь-який випадок розглядається індивідуально. Серйозне відставання від норми — це привід проконсультуватися з фахівцем, в першу чергу з дільничним педіатром або дільничною медсестрою.

Навички Обов'язкові Бажані
Малюк впевнено тримає голову, лежачи на животі і спираючись на передпліччя +
Розглядає і смокче руки, знаходить однією рукою іншу +
Повертається (перекочується) набік +
Не бракує й утримує в руці іграшку +
Може самостійно перевертатися з живота на спину і зі спини на живіт +
Дізнається мати і інших близьких +
Реагує на гучні звуки, мова і яскраве світло і легко знаходить їх джерела +
Стежить за рухомими об'єктами +
Лепече, «розмовляє» +
Посміхається +
Сміється в голос +

& nbsp;

Будь-малюк рано чи пізно освоїть всі ці навички. Основне завдання батьків — допомогти дитині зробити це вчасно, відповідно до вікових норм або навіть випереджаючи їх.

Обов'язковими складовими повноцінного психічного і фізичного розвитку є: правильне харчування, повноцінний сон і прогулянки на свіжому повітрі. До 3 місяців бажано встановити режим дня і дотримуватися його. Батькам потрібно звернути увагу на переважання одного з типів неспання, ранкового або вечірнього — жайворонка або сови. З огляду на цю особливість малюка, легше знайти відповідний час для занять, масажу, плавання та іншого.

Як розвивати дитину в 3 місяці?

Розвиток рухових здібностей

У віці 3 місяців дитина здійснює перші дії по підпорядкуванню власного тіла і координації рухів. Він починає рухатися вільніше, більш плавно, потягується, витягає руки і ноги, розтискає кулаки.

В першу чергу в 3 місяці розвивається дотик, а також починається підготовка до сидіння і повзання. Малюк обмацує себе, свої руки і ноги, згрібає руками пелюшки, ковдра, іграшки та інші предмети, до яких може дотягнутися. Він може довго лежати на животі і розглядати навколишній світ, піднявши голову і повертаючи її з боку в бік.

Замислюючись, якими іграми розвивати дитину в 3 місяці, батьки починають скуповувати складні і дорогі речі. Насправді малюкові досить найпростіших предметів. Нескладні ігри та вправи допоможуть йому закріпити старі навички і освоїти нові:

  • Можна запропонувати дитині взяти в руку яскраву брязкальце. Як тільки він затисне її в кулаці, потрібно тихенько потрясти руку дитини, щоб брязкальце загриміла.
  • Якщо малюк вже вміє брати іграшки в руку, то можна пограти, переміщаючи брязкальце і пропонуючи взяти її зліва, справа, зверху.
  • Щоб навчити дитину перекладати іграшку з однієї руки в іншу, потрібно запропонувати йому брязкальце. Він затисне її в кулаці, після чого її слід акуратно перекласти в іншу руку.
  • Можна повісити над ліжечком, манежем або коляскою дзвінкі іграшки типу дзвіночків, дзвіночків і іншого. Потрібно доторкнутися рукою малюка до іграшки і подивитися, як вона почне обертатися і дзвеніти, потім те ж саме можна зробити ногою немовляти. Діти швидко запам'ятовують цю гру і починають бити по брязкальцям щосили.
  • Необхідно розвивати і закріплювати вміння перевертатися зі спини на живіт і назад. Для цього слід покласти руку під плече лежачого на спині дитини і, похитуючи його, повернути набік. Потім можна злегка підштовхнути малюка, і він перевернеться на живіт.
  • З 3 місяців починають вчити дитину сідати. Малюка потрібно укласти на спину, взяти за руки і повільно підняти верхню частину тулуба, а потім акуратно опустити назад. Така вправа нагадує вправи для пресу. Поступово малюк запам'ятає цю гру, сам почне хапатися за руки і підтягуватися.
  • Для здійснення перших кроків з повзання слід укласти малюка на тверду поверхню і поставити перед ним яскраву іграшку. Заманюючи дитини брязкальцем і одночасно прикладаючи руки до його ступень, батьки створюють йому опору. Відштовхуючись, карапуз може дістатися до іграшки.

Бажано, щоб останні три прийоми батькам показали дільнична медсестра, педіатр або масажист. Крім того, 3-місячній дитині зазвичай призначають перший курс масажу, щоб розвинути і зміцнити його шию, спину, руки і ноги або, навпаки, розслабити їх в залежності від наявності гіпо-або гіпертонусу. Оздоровчий масаж повинен робити професіонал, але прості розминочні вправи під силу і самим батькам після консультації з фахівцями кімнати здорову дитину.

Вік 3 місяців — це період частих падінь дитини. Малюк стає дуже рухливим, і будь-який відволікання уваги батьків може закінчитися падінням дитини з дивана, ліжка і іншого.

Розвиток зору і слуху

Зір і слух дитини розвиваються тільки в тому випадку, якщо є що слухати і на що дивитися. Поки малюк адаптується в будинку, він може здригатися від нових або гучних звуків, лякатися їх і плакати. Однак малюк швидко звикає до навколишнього оточення, тому з часом він перестає звертати увагу на знайомі предмети і звуки. Вони стають для нього фоном.

Для розширення кругозору час від часу бажано міняти мелодії, іграшки, картинки. Щоб вони не набридали, їх можна прибирати ненадовго, а потім знову діставати.

З 3 місяців дитина дізнається зовні і по голосу своїх близьких, при цьому він пожвавлюється, посміхається, розмахує руками і ногами. Він починає прислухатися до розмов дорослих і власним лепету. У малюка з'являються улюблені іграшки, які він може довго розглядати.

  • Необхідно частіше розмовляти з ним, співати пісні, включати музику. Можна поплескувати долонями дитини в такт музиці або пританцьовувати з ним на руках.
  • Запропонуйте малюкові іграшки-пищалки, показавши, як змусити їх звучати, барабан, попередньо постукавши руками дитини по інструменту, дзвіночки або дзвіночки, прив'язавши до ніг і рукам або вклавши в кулачки.
  • Хорошим тренуванням можуть стати регулярні екскурсії по квартирі, дачній ділянці і іншим місцям. Батьки, взявши дитину на руки, повинні не просто носити його, а одночасно показувати все довкола і розповідати про них.

Всі іграшки обов'язково повинні бути барвистими і приємними на дотик. Предмети можуть звучати голосно або тихо, головне, щоб звук не був різким або лякає.

Розвиток сенсорних здібностей

Батькам дуже важливо не забути про формування здатності малюка сприймати навколишній світ: бачити, чути, нюхати, відчувати його.

У віці 3 місяців будь-яке знайомство зі світом полягає в першу чергу в осязании. Тому важливо підбирати іграшки різні не тільки за кольором і формою, а й за матеріалом: тканину, шерсть, хутро, пластмаса, дерево і т. П. Якщо дитина не вміє брати предмети самостійно, потрібно вкладати їх йому в руки. Будь-яка гра повинна супроводжуватися коментарями батьків: «Ось м'ячик. Червоний, круглий, гумовий ».

Відмінна розвага для 3-місячної дитини — це музичний модуль. Він незамінний в домашніх умовах для звичайної сім'ї, у якій немає постійної няні або регулярну допомогу бабусь-дідусів. Яскраві фігурки, приємна музика, рух модуля залучають малюка і можуть зацікавити його на деякий час, дозволяючи батькам зайнятися терміновими справами. Однак найулюбленіші іграшки в цьому віці — власні руки. Малюк буде засовувати їх в рот, крутити, чіпати себе, хапати за ноги.

Відмінним пізнавальним розвагою стане дзеркало. Взявши дитину на руки і підійшовши до дзеркала, батьки можуть показати самої дитини, маму, тата, голову, очі, рот, руки, ноги та інше.

Сучасні батьки часто недооцінюють старовинні ігри типу «ку-ку» , «ладушек», «сороки-білобокі». Діти дуже люблять ці забави. Незважаючи на свою примітивність, такі ігри тренують координацію рухів, пам'ять і увагу.

Замислюючись про розвиток дитини, мами і тата повинні пам'ятати, що для крихти немає нічого кращого їх турботи. У 3 місяці малюк чудово розуміє, хто такі батьки, він чекає їх, прислухається до мови, посміхається у відповідь, намагається «поговорити». З малюком потрібно займатися, але не варто перевантажувати його і втомлювати зайвими вправами.