Як продати свою книгу?

Багато авторів, які роблять перші кроки на літературній ниві, стикаються з низкою труднощів і проблем. Найбільш серйозною з них вважається пошук каналів збуту власних творінь. Адже популярні видавництва досить насторожено ставляться до новоспеченим письменникам, а великі книжкові магазини воліють мати справу з торговими мережами, ніж з поодинокими авторами. Однак з будь-якої, здавалося б, самої безнадійної ситуації можна знайти вихід. У даній статті ми розглянемо питання, як продати свою книгу.

Видавництва

Даний варіант реалізації підходить для авторів, чиї твори відносяться до розділу белетристики. Це так зване легке чтиво, представлене всілякими детективами, жіночими романами, пригодницькими та містичними історіями. Сюди ж варто зарахувати і серії книг про здоров'я, кулінарії, вихованні дітей і т.д. Особливий інтерес для видавництв також представляють літературні майстер-класи, за допомогою яких читач може навчитися мистецтву крою та шиття, в'язання, макраме, ліплення з пластиліну і іншим корисним речам. Причина вибору саме цієї спрямованості цілком очевидна. Адже навіть одиничні екземпляри вищезазначених творів досить легко об'єднати в одну серію. Так, колекція любовних романів різних авторів може виходити під звучною назвою «Анатомія пристрасті». А численні майстер-класи будуть зв'язані єдиною позначкою на обкладинці з розряду «Умілі ручки» або «Зроби сам».

Як продати свою книгу?

У чому ж криється причина «любові» видавництв до серій книг? Вся справа в простоті розкрутки, адже кожне знову виходить твір є рекламою подальшого і попереднього. Цілком логічно, що одиничний екземпляр далеко не завжди знаходить свого читача. Тому видавництва не бажають йти на невиправданий ризик. Але з будь-якого правила є винятки. Книга, здатна «зачепити» читача і викликати живий відгук у його душі, з високим ступенем ймовірності отримає схвалення від редакції.

Тепер прийшла пора розповісти про те, як продати свою книгу видавництву. В першу чергу слід скласти короткий опис свого твору. Не варто в найдрібніших подробицях розкривати весь сюжет — пари-трійки загальних пропозицій, що відображають тему книги, буде цілком достатньо. Наступним етапом стане написання комерційної пропозиції, текст якого має бути коротким і переконливим.

Далі необхідно розіслати листи на електронні скриньки обраних видавництв. Краще віддати перевагу географічно вигідно розташованим підприємствам. Не варто прикладати до листів ніяких файлів — у редакторів просто немає часу на їх прочитання. Крім продає пропозиції і опису книги в листі повинні також міститися контактні дані автора. Незайвим буде згадати і про свої плани на випуск цілої серії книг, якщо такі, звичайно, є. Це збільшить шанси на отримання позитивного рішення з боку редакції видавництва.

Не варто впадати у відчай, якщо розіслані листи так і залишилися без відповіді. Невід'ємними складовими успіху в будь-якій справі є завзятість і наполегливість. Приблизно через місяць коштує спробувати відіслати листа повторно. Якщо за минулий період в книгу вносилися будь-які поправки або було написано ще один твір із серії, потрібно обов'язково згадати про це. У разі приходу відразу декількох відповідей від видавництв до вибору одного з них слід підійти з усією серйозністю. Бажано зібрати якомога більше достовірної інформації про кожне підприємство, поспілкуватися з співпрацювали з ними авторами. Перш ніж нанести візит в вибране видавництво, потрібно встановити розумну ціну на своє «творіння». До підписання договору можна переходити лише тільки після детального обговорення всіх умов співпраці. Представлене у відеоматеріалі інтерв'ю з власником видавництва допоможе авторам знайти відповіді на актуальні питання.

Книжкові магазини

Мабуть, один з найбільш очевидних способів реалізації літературних творів, але далеко не такий простий, як може здатися на перший погляд. Проблема в тому, що левова частка книжкових магазинів працює на постійній основі з великими торговельними мережами. Співпраця ж з постачальниками, що виставляють на продаж всього пару-трійку найменувань, не має для них особливого сенсу. Більш того, подібне партнерство лише уповільнює процес документообігу, адже на прилавках магазина представлені тисячі книг і оформляти їх окремо просто не представляється можливим.

Однак невеликі підприємства, нездатні похвалитися широким асортиментом друкованих видань, іноді все ж погоджуються на пряму співпрацю з авторами. У разі отримання відмови у жодному магазині не варто опускати руки, потрібно намагатися знову і знову. Особливий упор рекомендується робити на вузькоспрямовані підприємства, що спеціалізуються на продажу книг певного жанру. Так, магазин навчальної літератури з більшим ступенем імовірності візьме на реалізацію чергову методичку, ніж відділ з розважальним ухилом. В процесі пошуку каналів збуту видань не варто нехтувати і невеликими привокзальними лавками. Як правило, вони характеризуються наявністю вузького асортименту поряд з невисокими цінами, що збільшує ймовірність покупки книги читачем.

Оптові торгові мережі

Варто відзначити, що підприємства подібного роду займаються масовими поставками книг в торгові точки з метою їх подальшої реалізації. Як правило, продукція поставляється з боку великих видавництв. Але існують і винятки. Налагодження співпраці з торговими мережами є цілком реальною перспективою для автора-початківця. Але ось обіцяє воно успіх — велике питання.

Якщо книга становить інтерес для читача, торговельна мережа може взяти на реалізацію відразу кілька сотень примірників, виставивши їх в своїх точках і магазинах. Однак навіть у разі такого успіху автор отримає грошову винагороду тільки через рік після продажу творів. Якщо ж тираж не реалізується за 6 місяців, його вилучають з обігу, а книга переходить в розряд безперспективних видань. Що ж стосується нерозпроданих примірників, то вони підлягають знищенню.

Інтернет

Даний канал збуту використовується для реалізації не тільки друкованих видань, а й електронних книг. На сьогоднішній день існує безліч майданчиків, призначених для продажу творів в онлайн-режимі. Деякі з них спеціалізуються виключно на навчальній літературі, інші є універсальними. При виборі майданчика варто взяти до уваги суму комісійного збору та спосіб його формування. Якщо одні ресурси стягують однакову плату за кожен проданий екземпляр, то другі беруть відсоток від призначеної ціни. Як правило, висновок зароблених коштів здійснюється раз в 30 або навіть 60 днів. Однак деякі ресурси мають опцією моментального перерахування винагороди.

Так як продати свою книгу в Інтернеті часто не такі вже й легко, як здається, краще завести акаунти відразу на декількох майданчиках. При визначенні ціни бажано орієнтуватися на вартість творів інших авторів-початківців, які працюють в тому ж жанрі. Як показує статистика, особливою популярністю в Інтернеті користується навчальна література. Найчастіше перші екземпляри книг з розряду «як відкрити бізнес з нуля» або «як заробити мільйон за тиждень» продаються в день розміщення оголошення. Твори інших жанрів знаходять свого читача не дуже швидко, інколи доводиться чекати по кілька тижнів і навіть місяців. Тому розміщення пропозиції відразу на декількох ресурсах підвищує ймовірність успішних продажів.

Наявність власного сайту або блогу значно спрощує процес реалізації літературних творів. Регулярне розміщення на сторінках ресурсу анонсів книги дозволить зацікавити потенційного читача. Також можна розіслати передплатникам блогу кілька найбільш цікавих уривків з твору. Після цього варто відправити їм повторного листа з пропозицією придбати книгу або окремі її голови за привабливою ціною.

Таким чином, продаж літературних творів є непростим і досить енерговитратним процесом, що вимагає особливого завзяття з боку автора-початківця. Зазнавши фіаско в одному місці, не варто опускати руки, потрібно пробувати знову і знову, просуваючи своє «творіння» всіма мислимими і немислимими способами. Відвідування літературних виставок і ярмарків, напрямок листів в видавництва, обхід книгарень, розміщення пропозиції на інтернет-майданчиках — всі ці кроки рано чи пізно повинні привести до позитивного результату. Якщо ж цього не сталося, варто всерйоз задуматися про якість свого твору — можливо, воно не представляє інтересу для читацької аудиторії або потребує серйозного доопрацювання.