Як правильно перемикати передачі на автомобілі?

З усіма перевагами АКПП за цілою низкою характеристик вона поступається звичайній механічній коробці. Це стосується економічності і реалізації всіх можливостей автомобіля, не кажучи вже про витрати на обслуговування АКПП. Ось чому досвідчені водії вважають за краще МКПП, хоча вона і вимагає певних навичок з управління подібним пристроєм. Так як правильно перемикати передачі на автомобілі, не відчуваючи при цьому ніякого дискомфорту?

Необхідні відомості про передачах і їх перемиканні

Завдяки КПП змінюється крутний момент, що надходить на колеса від двигуна. Це дозволяє підібрати режим руху автомобіля, відповідний поточної дорожню обстановку. Неодмінною супутнім атрибутом МКПП є зчеплення, що дає можливість короткочасно розривати зв'язок між двигуном і трансмісією. Так що в автомобілі з МКПП використовуються 3 педалі — гальмо, газ, зчеплення.

Ліва нога водія керує роботою зчеплення, права — газом і гальмом. Зчеплення вичавлюється тільки короткочасно, при включенні і перемиканні передач. У всіх інших випадках ліва нога розташовується на спеціальному майданчику зліва від педалі. Сказане вище для більшої наочності показано на малюнку.

 Як правильно перемикати передачі на автомобілі?

Не варто забувати, що в момент зміни передач автомобіль перетворюється в рухається за інерцією тіло, тому перемикання швидкостей необхідно проводити швидко, але без метушні, плавно і своєчасно, не піддаючи елементи машини надмірних навантажень.

Як правильно перемикати передачі на автомобілі?

Розташування передач зазвичай показано на важелі. Якщо ви вперше сідайте за кермо автомобіля або порядок швидкостей в коробці для вас незвичний, слід до початку руху попрактикуватися в їх перемиканні при стоянці, щоб потім не виникало труднощів і плутанини.

Коли потрібно перемикатися ?

Зміна передач виконується при певній швидкості руху.

Як правильно перемикати передачі на автомобілі?

Повинно бути зрозуміло, що наведені кордону досить умовні, скоріше навіть схематичні, і розраховані на рух ненагруженной машини по рівній дорозі при відсутності перешкод. Зазвичай перша передача в таких умовах використовується тільки для того, щоб рушити з місця. Відразу після цього необхідно перейти на другу, не чекаючи показань по спідометрі 20 км/год. У той же час якщо автомобіль завантажений або знаходиться на занесеної снігом дорозі, в грязі, то перемикання можна провести пізніше, трохи розігнавши машину.

Уміння правильно і своєчасно вибрати потрібну передачу в чому залежить від реальних умов руху, а не тільки від показань комбінації приладів. На перших порах, звичайно, доведеться користуватися спідометром і тахометром, а потім прийде розуміння, як правильно перемикати передачі на легкових автомобілях, вантажівках і інших ТЗ, і ви зможете на слух визначати потрібний момент.

Як перемикати передачі?

Сама процедура досить проста і не вимагає якихось позамежних зусиль. Отже:

  • якщо автомобіль рухається, то необхідно відпустити газ і натиснути зчеплення. Виконувати все це слід швидко і без ривків;
  • включити потрібну передачу, для чого важіль перевести в нейтральне положення, а потім він встановлюється в потрібне;
  • відпустити зчеплення і додати газ, ліва нога поміщається на передбачену майданчик, правою регулюється швидкість руху (натискається або відпускається педаль газу).

Якогось жорстко заданого порядку використання передач не існує, ви можете включати з 3-й передачі відразу 5-ю або з 4-й переходити на 2-ю. Звичайно, при цьому автомобіль повинен рухатися з відповідною швидкістю.

Додаткова інформація про описану процедуру наведена на відео:

Деякі помилки при перемиканні

Відразу треба відзначити, що при зміні передачі рука повинна перебувати у верхній частині керма. Пов'язано це з тим, що якщо вона у водія розташовується низько, то в момент перемикання мимоволі кермо зміщується вліво. Такий хват дозволяє уникнути подібного, та й крім того він дає можливість парирувати догляд автомобіля.

Як правильно перемикати передачі на автомобілі?

Повинна бути вироблена звичка використовувати максимально можливу для конкретної ситуації передачу. Це пов'язано не зі швидкістю руху (вона може залишатися і невеликий), а з економічністю. На вищих передачах споживання пального менше. Наприклад, на четвертій можна рухатися як на 100 км/ч, так і на 40, тому можна вибрати швидкість, найкращим чином підходить для конкретної ситуації.

Обов'язково треба домогтися синхронного перемикання передач і вичавлювання зчеплення. І відпускати його необхідно плавно, уникаючи зайвих ривків і смикань машини. Недостатній рівень газу — наступна з численних помилок, особливо при початку руху. Так, при перемиканні з підвищеною на знижену передачу часто автомобіль смикається, здійснюючи своєрідний кивок. Позбутися від цього можна, збільшивши обороти в момент знаходження важеля перемикання в нейтральному положенні.

Звичайно, можуть бути різні ситуації, і в кожній з них будуть потрібні якісь свої дії, але в загальному тепер має бути зрозумілим, як правильно перемикати передачі на автомобілі, оснащеному механічною КПП.

Хоча АКПП має ряд переваг, але більшість досвідчених водіїв віддають перевагу звичайній коробці. Вона дозволяє набагато повніше реалізувати всі можливості, які надає сучасний автомобіль, якщо, звичайно, їй правильно користуватися і перемикати передачі.