Як правильно користуватися автоматичною коробкою передач?

Автоматична КПП для початківців водіїв буде, мабуть, найбільш прийнятним варіантом оснащення автомобіля. І хоча ніхто не заперечує достоїнств подібної коробки, не варто забувати про те, що існують у неї і певні недоліки. АКПП як складний механізм потребує хорошого догляду і дбайливе ставлення. Так як правильно користуватися автоматичною коробкою передач, щоб не вивести її завчасно з ладу і максимально реалізувати її переваги?

Деякі відомості про АКПП

Подібним коробок останнім часом віддають перевагу багато водіїв, особливо початківці. На загальну думку, АКПП полегшує керування автомобілем, автоматично підтримуючи необхідний режим руху і не відволікаючи водія від контролю над ситуацією на дорозі. Однак при всій популярності цього пристрою часом не всі водії повністю використовують можливості, надані такою коробкою.

Її основне призначення — автоматичне зміна крутного моменту при його передачі від двигуна до коліс в залежності від конкретних умов руху. Є кілька різних типів АКПП (гідравлічна, варіаторная, роботизована), але кожної з них притаманні в загальному однакові режими роботи. Вони показані на малюнку нижче:

Як правильно користуватися автоматичною коробкою передач?

Існують свої особливості поведінки АКПП в кожному положенні важеля перемикання, але їх можна буде торкнутися, розглядаючи, як правильно користуватися автоматичною коробкою передач при русі машини.

Про використання АКПП

Управління АКПП здійснюється педаллю газу. Чим вона сильніша натиснута, тим вище швидкість. Для її зменшення необхідно зняти ногу з педалі або скористатися гальмом. Тепер трохи детальніше про різних ситуаціях при роботі АКПП.

Якщо автомобіль нерухомий і розташований на парковці, важіль управління коробкою повинен перебувати в положенні Р. Воно еквівалентно включеної швидкості при стоянці в механічною КПП, коли блокуються колеса. Однак додатково треба затягнути ручник. Для початку руху слід попередньо натиснути на педаль гальма, при втопленою кнопці зняття фіксації перевести важіль управління АКПП в потрібне положення (D — вперед, R — задній хід).

Знявши ручник і відпускаючи педаль гальма, ви помітите, що автомобіль почав рух. Змінюючи положення педалі газу, можна регулювати швидкість переміщення (сильніше натиснути — швидкість вище, відпустити — швидкість знизиться). Фактично при знаходженні важеля в положенні D в звичайних умовах і відбувається рух. При цьому не потрібно ніяких перемикань передач, водієві залишається тільки натискати або відпускати педаль газу, контролюючи швидкість, та управляти напрямком переміщення машини.

Положення D — основне в процесі руху і дозволяє їхати з будь-якою швидкістю, доступною автомобілю. Але якщо дорога розбита або машина спускається з гори, то необхідно перевести важіль управління АКПП в положення 2. Воно характеризується вибором зниженої передачі (якщо порівнювати з МКПП — не вище другого). Можна застосовувати такий режим для гальмування двигуном. Не варто його включати на швидкості, що перевищує 80 км на годину, а також переходити при цьому в нього з положення D.

L — ще більш низька передача в порівнянні з режимом 2. Положення варто використовувати при витягуванні застряглого машини, рух по бездоріжжю або значним ямам і вибоїнах. Швидкість переміщення автомобіля в цьому положенні важеля перемикання АКПП мінімальна.

Щоб правильно користуватися автоматичною коробкою передач, треба знати деякі її особливості. Вона не любить прискорень і гальмувань. Зокрема, рух з пробуксовкою — один з тих факторів, що сприяє її виходу з ладу. Крім того, не варто тягнути на тросі автомобіль з АКПП, хоча це і допускається на відстань не більше 50 км. Краще відразу скористатися евакуатором.

І ще важливий факт — в зимовий час не заводите машину з АКПП буксируванням. Наслідком цього може бути вихід її з ладу. Необхідно також знати, що треба постійно контролювати рівень масла в коробці, а також використовувати тільки спеціальні його сорти (трансмісійне), ухваленими. Додаткова інформація про роботу АКПП приведена на відео:

АКПП останнім часом повсюдно витісняє звичайну КПП. Автомат найкращим чином підходить для початківців водіїв, позбавляючи їх від перемикання передач і дозволяючи зосередитися виключно на керування транспортним засобом. Але забезпечуючи цілий ряд переваг, АКПП вимагає обережного ставлення і дотримання правил при експлуатації.