Як написати резюме для влаштування на роботу?

Пошук нової роботи — заняття клопітка, вимагає терпіння і залізних нервів. Однак іноді виникає парадоксальна ситуація. Новачок — випускник вузу — без праці знаходить собі гарне місце, а досвідченому фахівцеві, професіоналу в своїй справі, доводиться стикатися з постійними відмовами або неувагою роботодавців.

Чому так відбувається? Швидше за все, справа в резюме. Адже саме на нього орієнтуються наймачі, розглядаючи кандидатури претендентів. При побіжному знайомстві з даним документом рука кадровика або секретаря повинна тягнутися до телефону або клавіатурі, щоб зв'язатися з потенційним працівником. Якщо цього не відбувається, значить, інформація в ньому представлена ​​невірно. А тому перед початком пошуків потрібно ретельно продумати всі нюанси того, як написати резюме для влаштування на роботу.

Як написати резюме для влаштування на роботу?

Що писати?

Резюме — це короткий виклад професійного або творчого шляху людини. Воно повинно мати чітку структуру, бути вкрай лаконічним і максимально інформативним для роботодавця. Головне завдання документа — продемонструвати ідеальне відповідність претендента певної вакансії. Синонімом слова резюме в побуті є CV (Curriculum Vitae), хоча в деяких зарубіжних джерелах дані поняття поділяються — CV розглядається як більш детальний документ, який може досягати некольких десятків сторінок в обсязі, а резюме — як більш короткий (1-2 сторінки).

Отже, що слід писати в резюме:

 1. Особисті дані. Прізвище, ім'я та по батькові повинні бути написані повністю. Потім вказується дата народження або вік, адреса, всі можливі номери телефонів з позначками про час для дзвінків, дані електронної пошти та інші способи зв'язку. При бажанні можна дати інформацію про сімейний стан.
 2. Мета. Багато претендентів соромляться, не знаючи, яку мету написати в резюме. Однак цей пункт розповіді про себе гранично простий: потрібно всього лише вказати, на отримання якої вакансії претендує автор CV, і позначити бажаний рівень доходу на новому місці. Можна також перерахувати кілька близьких посад, що відносяться до однієї сфері, починаючи з найбільш очікуваної. Якщо освіта і досвід дозволяють працювати в різних галузях, краще підготувати кілька резюме і об'єднати їх з супровідним листом. Однак такий варіант хороший лише при подачі CV в кадрові агентства.
 3. Досвід роботи. Дану інформацію найкраще розташовувати в зворотному хронологічному порядку — починаючи з останнього місця служби. При цьому слід вказувати дати початку і закінчення роботи в кожній з компаній, їх повні найменування, а також всі займані посади. Особливу увагу необхідно приділити опису виконуваних обов'язків і конкретизації досягнень. Саме ця інформація має найбільшою цінністю для роботодавця: вона відображає реальні навички і можливості претендента. Допускається і складання функціонального резюме, в якому наявний досвід роботи вказується в порядку його важливості для конкретної посади. Це дозволяє замаскувати тривалі пропуски в стажі і кардинально змінити сферу діяльності. Для людей творчих професій можливо згадка виконаних проектів без включення інформації про замовників. Особливістю резюме науковців є список дослідницьких робіт, який підкріплює дані про організації-роботодавців.
 4. Освіта. В цьому розділі знову вітається ретроспектива. Крім тимчасових рамок навчання, вказуються назви вузів і інших установ, уточнюються відділення і спеціальності, а також отримані дипломи та сертифікати. Найменування навчальних закладів прийнято записувати повністю. Крім основного освіти, технікумів і курсів підвищення кваліфікації можна вказати інші види навчання, але тільки в тому випадку, якщо вони значимі для конкретної вакансії. В іншому випадку їх можна відобразити в наступному пункті.
 5. Додаткові навички. Основний упор в цьому розділі потрібно зробити на знання і вміння, які можуть стати в нагоді на новій посаді або здатні виділити здобувача із загальної маси. До подібних навичкам відносяться володіння тими чи іншими комп'ютерними програмами, знання іноземних мов, наявність водійських прав та власного автомобіля, готовність до відряджень, в тому числі і закордонним. Сюди ж можна включити інформацію про факультативних курсах, проте головне — не перестаратися: занадто велике коло інтересів може створити враження про кандидата як про поверхневому, захоплюється людині.
 6. Особиста інформація. Пункт необов'язковий, але дані в ньому дозволяють створити початкове враження про особу здобувача. Тут допустимо згадка про інтереси і хобі, позитивні і негативні риси особистості. Деякі роботодавці просять розповісти про свої недоліки, що часто ставить претендентів на вакансію в глухий кут. Досить складно визначити, які слабкі сторони написати в резюме, не ризикуючи зіпсувати образ ідеального працівника. Це завдання можна вирішити, чітко знаючи вимоги до претендента. Ті якості, які гарні для однієї професії, можуть виявитися абсолютно непридатними для іншої. Наприклад, на посаду керівника потрібна людина вимогливий до інших, самовпевнений, прямолінійний. А ось рядовому члену команди ці ж риси будуть заважати.
 7. Світлина. Своєрідний бонус до резюме, пересилати поштою або доставляється особисто. Для електронних чи факсимільних засобах версії CV від подібного доповнення краще відмовитися, швидше за все, воно не справить потрібного ефекту через якість зображення. Фотографія дає суб'єктивне уявлення про людину, що іноді допомагає зберегти безцінний час обом сторонам. Ідеальний варіант — фото для паспорта: діловий стиль, відсутність емоцій, формальність.
 8. Дата і підпис. Час написання резюме говорить про ступінь його актуальності і зацікавленості потенційного кандидата в вакансії.

Основні пункти стандартного резюме нечисленні, їх нескладно запам'ятати. Більш того, на багатьох сайтах, що займаються підбором персоналу, є свої форми для заповнення. Те ж саме практикується і в кадрових агентствах. У подібних організаціях уніфікація допомагає організувати роботу.

А ось при підготовці резюме, яке адресовано безпосередньому роботодавцю, потрібно підлаштовуватися під кожну конкретну вакансію. Адже список вимог до претендентів на різні посади серйозно варіюється. Облік подібних «дрібниць» підвищить шанси на отримання запрошення на співбесіду.

Основні вимоги

Резюме, що надається для першого ознайомлення, має бути:

 • коротким — вітаються чіткі, лаконічні формулювання;
 • правдивим — вся зазначена інформація має бути підтверджена документально на першу вимогу;
 • грамотним — орфографічні, стилістичні та інші помилки неприпустимі;
 • конкретним — дати і назви слід вказувати правильно і точно.

Недоречні зауваження, зайві розділові знаки, будь-які недоліки — все це відразу викличе негативне ставлення до кандидата. Ці правила однаково доречні як при пошуку висококваліфікованої праці, так і при спробі влаштуватися вантажником або водієм.

Отримавши запрошення на співбесіду, слід підготувати більш поширене CV. Воно може містити більше інформації як про професійну діяльність, так і про особу здобувача. Детальний виклад допоможе роботодавцю скласти повноцінне інтерв'ю, що дозволяє оцінити працівника з усіх боків.

Нюанси оформлення

Ідеальне резюме повинно уміщатися на 1 аркуш формату A4, займаючи все його поле. Для досягнення такого обсягу потрібно відкинути всю зайву, незначну інформацію. Якщо її все ж більше, можна заповнити і другу сторінку, згадавши на першій про наявність продовження.

Не варто писати CV від руки: розбирати незнайомий почерк роботодавцю просто ніколи. Крім того, подібний документ неможливо надіслати електронною поштою. А при спробі використовувати для пересилання факс текст і зовсім стане нечитабельним. Останнє зауваження справедливо і для надто дрібним шрифтом.

В текстовому редакторі найкраще вибрати один з поширених шрифтів: Times New Roman або Arial. Переважний розмір — від 10 до 14 з одиничним інтервалом. Основні компоненти — П.І.Б., підзаголовки — можна виділити жирним. Не варто прикрашати поля — близько 2 см з кожного боку — рамками і іншими шедеврами.

Для прикладу — два прийнятні варіанти оформлення резюме:

Як написати резюме для влаштування на роботу?

Зразок резюме №1

& nbsp;

 Як написати резюме для влаштування на роботу?

Зразок резюме №2

Якісне резюме — це перший крок до омріяної вакансії. Приділивши достатньо уваги його написання та оформлення, можна істотно скоротити терміни пошуку роботи. Адже саме вдала «візитна картка» часто допомагає випередити конкурентів і виділитися серед них.