Як навчити дитину говорити букву «Р»?

Мова — це складне поняття. Вона складається з пропозицій, пропозиції — зі слів, слова — з складів, склади — з звуків. Відсутність будь-яких звуків або їх неправильна вимова може не тільки негативно позначитися на формуванні мови, а й спричинити за собою затримку розвитку дитини.

Найважча буква

< p> Діти освоюють звуки поступово, від простих голосних «а», «о», «у» в віці декількох місяців до складних приголосних «л» і «р» в 5-6 років. Буква Р і її звуки «р» і «рь» — одні з найважчих для вимови. На їх освоєння дитині дається 6 років. Якщо малюк не зможе перемогти каверзні звуки до 6 років, то батьки повинні серйозно подумати, як навчити дитину говорити букву Р.

В першу чергу необхідно звернутися до логопеда. Він обов'язково:

  • Проведе діагностику і виявить проблеми. Дитина може не вживати обидва звуку «р» і «рь» або один з них, промовляти їх частково, наприклад, тільки в середині слова, замінювати іншими звуками, найчастіше звуком «л», або вимовляти їх неправильно, розкотисто або гортанно. При обстеженні логопед може виявити, що дитина має проблеми не лише зі звуками «р» і «рь», а й з іншими. В цьому випадку ставити мова необхідно від простого до складного. Зазвичай звуки вчать в тому порядку, в якому малюк повинен був освоїти їх самостійно. При цьому букву Р залишають наостанок.
  • Встановить причини виникнення дефекту. Найчастіше це слабкий артикуляційний апарат і неправильне дихання при вимові звуків. Однак можуть бути і більш серйозні причини, що вимагають консультацій і лікування у інших фахівців, наприклад аномалії прикусу, неврологічні розлади, розумова відсталість.
  • Призначить лікування. Якщо у дитини немає серйозних захворювань, що перешкоджають розвитку мовлення і вимагають додаткового лікування, значить, малюкові потрібно просто допомогти освоїти складні звуки. В першу чергу необхідна загальна артикуляційна гімнастика, що зміцнює м'язи мовного апарату. До другої — вправи для постановки конкретного звуку. У третю — автоматизація звуку.

Бажано, щоб заняття по постановці звуків проводив логопед. Якщо такої можливості немає, то батьки можуть самостійно ознайомитися з методикою і навчити свою дитину вимовляти «р» і «рь». Важливими умовами занять з малюком є ​​терпіння, послідовність і регулярність. Вправи повинні бути цікавими, краще вибудовувати їх у вигляді гри.

Необхідно не тільки вивчити методику, а й запам'ятати правильну артикуляцію при вимові «р» і «рь». Для отримання твердого звуку потрібно розімкнути зуби і губи, посміхнутися, доторкнутися кінчиком язика до основи верхніх передніх зубів і вимовити «р» на видиху, вібруючи кінчиком язика. М'який звук виходить при піднятті до неба середній частині мови. При цьому кінчик язика трохи опускається в порівнянні з положенням при вимові твердого звуку.

Приклад правильної артикуляції показаний на відео:

< iframe width = "560" height = "315" src = "https://www.youtube.com/embed/bGgkCG3mBjA" frameborder = "0" allowfullscreen>

Гімнастика

Артикуляційні вправи діляться на 2 групи: загальні для зміцнення м'язів мовного апарату і спеціальні для постановки і закріплення конкретного звуку. Не варто захоплюватися і змішувати відразу кілька комплексів, намагаючись створити універсальну методику. Кожен звук ставиться окремо, тому і вправи підбираються для вироблення рухів, необхідних саме для нього.

Перший етап постановки звуків літери Р — артикуляційна гімнастика. Вона зміцнює язичок, підвищує його гнучкість, рухливість, допомагає навчитися правильно подавати повітряні струмені. Займатися потрібно щодня. Загальна тривалість занять — не більше 20-40 хвилин в день. Дорослий повинен показати і пояснити дитині, як робити кожну вправу, а малюк — постаратися повторити їх 10-15 разів. Особливу увагу слід приділяти завданням, які викликали серйозні труднощі. Батьки повинні хвалити дитину за будь-яку перемогу. Для того щоб заняття не набридли дитині, кожну вправу потрібно обігравати, щоденно змінюючи сюжет і героїв.

Розминка

Для загальної розминки підійдуть милі гри-дражнилки з язичком. Можна полакать водичку як кішка, позмагатися, хто дістане мовою до носа або підборіддя, порахувати кінчиком язика зубки.

Вправа «Конячка»

Потрібно поцокать мовою, імітуючи стукіт кінських копит. Для виконання вправи необхідно по черзі притискати мову до неба, прісасиваясь його, і різко відривати, кидаючи мову вниз.

З часом можна ускладнити завдання, поцокать з різною гучністю і швидкістю.

В кінці вправи конячку потрібно зупинити звичним «тпр». При цьому губи повинні тремтіти, а звук — вийти глухим.

Вправа «Сердитий індик»

Необхідно показати сердитого індика.

Простий варіант вправи: потрібно відкрити рот і поставити мову, його широкий передній край, на верхню губу. Не відриваючи мови від губи, повільно водити їм вгору-вниз. Він повинен погладжувати, облизувати губу. Не можна допускати коливань вліво і вправо. Поступово необхідно збільшувати швидкість рухів і додавати звуки «бл-бл-бл».

Складний варіант: потрібно різко викидати мову між зубами і губами і ховати його назад. Вийде звук, що нагадує індиче «бл-бл-бл». Мова буде злегка торкатися верхніх зубів і губи.

Вправа «стриб-скок»

Вправа нагадує стрибки на батуті. Необхідно точно доторкатися язиком до альвеол — горбків, розташованих поруч з верхніми передніми зубами, — фіксувати його на кілька секунд і повертати назад. Під час «стрибків» мова повинна стосуватися саме альвеол, а не зубів.

Пояснити дитині, як правильно виконувати цю вправу, нелегко. Для спрощення завдання можна дозволити малюкові знайти і помацати горбки власним пальцем; поставити дзеркало, щоб дитина могла стежити за виконанням завдання; придумати веселу казку про стрибає язичку.

Вправа «Повітряні гонки»

Потрібно широко посміхнутися, притиснути кінчик язика до альвеол за верхніми передніми зубами і сильно дмухнути. В результаті повинен затремтіти мову і вийти глухий звук «тр-р-р». Якщо з'явиться шипіння, значить, вправа виконана неправильно, мова стоїть не на місці.

Для того щоб зацікавити дитину, краще дути не просто так, а на листок, пір'їнка. Можна влаштувати повітряні гонки, у кого перо полетить далі, хто сильніший повіє.

Звук «тр-р-р» у дитини відразу не вийде. Для початку достатньо навчити малюка сильно і правильно дути. Потім змусити кінчик язика тремтіти.

Вправа «Смачний млинець»

Необхідно покласти мову на нижню губу і зафіксувати на кілька секунд. Він повинен бути широким, розслабленим, як млинець на тарілці.

Виконати таку вправу з першого разу складно. Дитині простіше поставити мову на нижню губу і притиснути його верхній. Можна поплескати губами, сплющуючи затиснутий мову, а потім, відкривши рот, зафіксувати «млинець» на нижній губі.

Вправа «Хованки»

Потрібно посміхнутися і зробити мову широким. Показати його, доторкнувшись до верхньої губи. Потім повільно заховати, притиснувши кінчик до альвеол за верхніми передніми зубами. Знову не поспішаючи поставити мову на губу і прибрати на альвеоли.

Можна коментувати дії малюка словами «Ку-ку», «Покажись, язичок!», «Де ти ховаєшся?».

вправи для постановки звуку

Ці вправи теж є гімнастикою, але переходити до них слід після того, як попередні завдання перестануть викликати серйозні труднощі і будуть багаторазово опрацьовані.

почати заняття потрібно з знайомих вправ, а потім додати нові.

Вправа «Заєць-барабанщик»

Необхідно розтягнути губи в усмішці і постукати мовою по альвеол за верхніми передніми зубами, повторюючи «д-д-д». При цьому не можна рухати нижньою щелепою.

Можна перевірити силу барабанщика за допомогою паперової смужки. Якщо піднести листочок до губ, то він буде тремтіти при кожному ударі.

Вправа «Тріскачка»

Потрібно поставити широкий мову на альвеоли за верхніми передніми зубами і, видуваючи повітря, вимовити «тр-р-р». Спочатку можна тріщати пошепки, потім голосно, в повний голос.

Не варто очікувати чистого гарчання з першої спроби.

Вправа «Мотор»

Ця вправа грає головну роль в постановці впертого звуку. Воно дозволяє відпрацювати тремтіння мови, яке необхідно для правильної вимови «р» і «рь».

Потрібно поставити кінчик язика на знайомі альвеоли і вимовити «д-д-д», як ніби заводиться мотор. Одночасно торкнутися пальцем, олівцем або паличкою кінчика язика і почати швидко пересувати палець вліво і вправо, змушуючи мову тремтіти. Якщо «д-д-д» перетвориться в «ін-р-р», значить, мотор завівся.

Спочатку дорослий повинен допомагати дитині і підтримувати дитячий кулачок, направляти. Коли малюк освоїть руху, можна запропонувати йому «завести мотор» самостійно.

Більш докладно вправу «Мотор» показано на відео:

Наступний етап — «завестися» за допомогою пальця, а потім прибрати його, не припиняючи гарчання.

Найскладніше — повністю відмовитися від пальця. Не варто квапити дитину, але не можна і зволікати. Кілька тренувань, і гарчання вийде без додаткової допомоги.

При постановці звуку можна спробувати ще 2 способи:

Автоматизація звуку

Навчити малюка вимовляти букву Р — це половина справи. Необхідно довести процес до автоматизму. Важливо, щоб дитина не тільки гарчав як тигр, а й промовляв «р» і «рь» в словах, незалежно від їх місця розташування і поєднання з іншими звуками.

Для автоматизації використовують слова і пропозиції, в яких часто зустрічаються «р» і «рь». Якщо малюк забудеться і пропустить складну букву, необхідно зупинити його і попросити повторити сказане правильно. Згодом помилки зникнуть з дитячого мовлення.

Існує безліч способів, як дитину навчити говорити букву Р.

Ревіння

Діти люблять наслідувати тваринам. Можна пограти в зоопарк і порикувати як собака або тигр, влаштувати змагання, хто це робить голосніше, смішніше, сумніше, страшніше.

Склади

Важливо закріплювати букву Р в різних складах. Починати краще з простих: ра, ар, арь, ро, ор, Ор, ру, ур, урь та інших. Повторювати багаторазово «ра-ра-ра» або «ар-ар-ар» нудно, тому необхідно перетворити заняття в гру: хто промовить тихіше (голосніше, смішніше, страшніше). Дітям подобаються чистоговорки. Можна використовувати готові або придумати свої.

Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?

 Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?

Корисно чергувати склади з буквою Р, можна додавати склади з іншими, близькими за звучанням, приголосними.

Наприклад:

< p> Ра-ро-ру-ри

Ар-ор-ур-ир

Ра-ла-ра-ла

Пізніше можна підібрати більш складні склади: бра, тра, дро, ври, ранків та інші. До них також необхідно підібрати чистоговорки.

 Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?

Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?

Слова і фрази

Вивчені склади необхідно вставляти в слова і словосполучення, які потрібно промовляти з дитиною.

Спочатку необхідно підібрати прості слова, наприклад, риба, річка, рука, набір, шарф, потім більш складні — барабан, олівець, вантажівка, рукавиця.

Нудне повторення краще перетворити в гру. Можна запропонувати дитині розглянути картинку і знайти предмети, в назвах яких є буква Р.

 Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?

На малюнку легко відшукати гриб, мухомор, трубу, дах, річку, берег, пристань, кошик, відро, бороду, старого, дерево, пагорб, міхур і т . д.

Необхідно стежити, щоб дитина вимовляв «р» і «рь» правильно.

Можна ускладнити гру і попросити малюка не тільки називати предмети, а й складати з ними речення.

Наприклад, дівчинка пускає бульбашки. Хлопчик ховається під мухомором. Дідусь зібрав гриби.

Грати в слова можна і без картинок. Достатньо озирнутися навколо. Будинки, на вулиці, в транспорті дитина знайде безліч слів з буквою Р. Можна влаштувати змагання, хто перерахує більше предметів.

Коли малюк освоїть нову гру, потрібно ускладнити її. Дорослий повинен перераховувати слова з буквою Р, а дитина — ділити їх на 2 групи, з твердим «р» і м'яким «рь», і повторювати. Можна запропонувати малюкові вставати або піднімати руки, коли чується «р», і присідати або опускати руки, якщо звучить «рь».

Скоромовки

Скоромовки — найпростіший і відомий спосіб автоматизації правильної артикуляції. Кожна людина з дитинства пам'ятає Греку з раком, Сашу з сушінням і траву на подвір'ї. Розповідати скоромовки — веселе і корисне заняття.

Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?

Однак дитині швидко набридає просто читати і вчити скоромовки, тому потрібно перетворити заняття в гру. Можна розповідати з різною гучністю, швидкістю, інтонацією, бажано підібрати картинки, що ілюструють скоромовки.

Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?

 Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?

 Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?

Вірші та пісні

Невеликі вірші і пісеньки з простою римою, легким ритмом і веселим змістом допомагають закріпити вимова «р» і «рь» і доставляють малюкові задоволення.

Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?

З безлічі віршів і пісеньок краще вибирати насичені буквою Р.

Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?

Необов'язково шукати довгі твори, досить 4-8 рядків. Яскраві ілюстрації до віршів допоможуть підняти настрій і привернути увагу дитини.

 Як навчити дитину говорити букву & quot; Р & quot ;?