Як збільшити потужність двигуна?

Один з перших питань, яке задають при знайомстві з новим автомобілем, — а яка у нього потужність мотора? Давно відомо, що зайвої потужності не буває. Незалежно від застосованого силового агрегату, проблема, як збільшити потужність дизельного двигуна або бензинового, в багатьох випадках є актуальною для автолюбителів.

Звідки береться потужність в ДВС?

< p> Її забезпечує спалювання паливно-повітряної суміші (ТВС) в циліндрах двигуна. Саме суміші, а не бензину або солярки. І багато в чому від якості ТВС залежить потужність, що розвивається. Використання більш якісного бензину дозволяє поліпшити характеристики двигуна. Щоб це твердження стало більш зрозумілим, необхідно трохи торкнутися роботи самого ДВС. Чи не торкаючись окремих тактів його роботи, варто зазначити:

  • якісне паливо дозволяє збільшити ступінь стиснення, а це забезпечує приріст потужності, що розвивається;
  • повне згоряння ТВС дає можливість отримати всю енергію, наявну в паливі, що надійшов в циліндри мотора;
  • правильне співвідношення між кількістю повітря і пального забезпечує оптимальні характеристики двигуна.

Все перераховане — це основні, базові умови, при виконанні яких ДВС здатний розвивати максимальну потужність.

Від чого залежить потужність ДВС, і як її можна збільшити?

Існує безліч різних підходів, кожен з яких дозволяє отримати позитивну відповідь на питання, чи можна збільшити потужність двигуна. Ця процедура називається форсуванням, або в більш завуальованій формі — тюнінгом двигуна. Такі кардинальні методи, як розточування циліндрів, зміна камери згоряння, заміна і підбір поршнів і шатунів, які дозволяють досягти поставленої мети, розглядати не будемо.

Обмежимося досить простими варіантами, дають можливість отримати від двигуна велику потужність без його переробки. Виходячи з такої передумови, варто в першу чергу торкнутися способів, перерахованих нижче.

Чіп-тюнінг

Даний варіант форсування мотора стосується в першу чергу вприськових двигунів. Справа в тому, що саме в прошивці, що зберігається в пам'яті блоку управління, записаний весь алгоритм роботи мотора і використовувані при цьому константи. Для звичайного автомобіля розробники домагаються оптимізації всіх параметрів машини. Але не варто забувати, що спортивні моделі автомобілів набагато жвавий звичайних і у них двигун розвиває велику потужність.

Ось таку «спортивну» прошивку можна поставити на звичайну машину. За рахунок зміни пропорцій співвідношення повітря і бензину, часу початку займання ТВС, а також інших характеристик потужність, що розвивається двигуном, підвищиться. Правда, при цьому навряд чи вдасться виконати ті завдання, які стоять перед розробниками машини, — як зменшити витрату бензину і збільшити потужність двигуна. Займаючись форсуванням мотора, про проблему зменшення витрати палива, як правило, варто забути.

Одночасно з проведенням такого тюнінгу варто потурбуватися новими гальмами і посиленням підвіски. Підвищення потужності двигуна призводить до збільшення швидкості і відповідно потребують більш ефективних гальм, а також підвіски, здатної витримувати набагато більші навантаження.

Зміна кута випередження запалювання

Для володарів карбюраторних машин в якійсь мірі потужність мотора можна збільшити, виставляючи раннє запалення. Зазвичай ТВС на бензинових двигунах підпалюється при положенні, коли поршень не дійшов до верхньої мертвої точки (ВМТ). Цим збільшується час, протягом якого відбувається згоряння ТВС, і відповідно, що розвивається мотором потужність.

Однак виставляти занадто раннє запалювання не слід, це може призвести до виникнення детонації і руйнуванням двигуна. І раз ми торкнулися карбюраторні машини, варто відзначити, що у них зміна потужності може забезпечуватися регулюванням карбюратора і використанням різних жиклерів.

Застосування фільтру з нульовим опором

На шляху повітря, що надходить в циліндри мотора, варто повітряний фільтр, що перешкоджає попаданню твердих абразивних частинок, пилу і сміття всередину двигуна, що сприяє його збереження. Однак звичайний фільтр чинить опір проходженню потоку повітря, на подолання якого витрачається частина потужності двигуна. Тому одним з варіантів її підвищення є використання так званих фільтрів нульового опору. Уявлення про них дасть приводиться нижче фото:

 Як збільшити потужність двигуна?

Застосування подібного повітряного фільтра дозволяє отримати приріст потужності, що досягає 5-10%. Обумовлено це тим, що всмоктування повітря здійснюється легше і без додаткових витрат енергії.

Тюнінг вихлопної системи

Крім того що в двигун повинен легко і вільно надходити повітря, так само повинні виводитися відпрацьовані гази (ОГ). Якщо вони затримуються вихлопною системою через малого перетину вихлопної труби або долають опір додаткових пристроїв і насадок, це створює так зване зворотне тиск.

На його подолання витрачається додаткова потужність, а крім того, погіршуються умови видалення ОГ, що не кращим чином відбивається на згорянні ТВС. Як і в попередньому випадку, це вимагає внесення деяких змін в конструкцію автомобіля, але подібну роботу цілком можливо зробити своїми силами.

Наддувши

Такий спосіб підвищення потужності досить популярний і підходить для бензинових і дизельних двигунів. За рахунок того, що забезпечується подача додаткового обсягу повітря, може бути використано і додаткову кількість палива, що за інших рівних умов дасть приріст потужності. Здійснюється турбонаддув за рахунок енергії ОГ, як це показано на малюнку.

 Як збільшити потужність двигуна?

ОГ після видалення з циліндрів двигуна надходять на колесо турбіни і розкручують його. Обертання передається на компресор, який засмоктує атмосферне повітря, і він під тиском подається в мотор. Варто відзначити, що ефективність такої системи підвищується, коли додатково є інтеркулер — спеціальний пристрій для охолодження повітря, що подається.

 Як збільшити потужність двигуна?

Це необхідно через те, що при стисненні компресором повітря нагрівається і його щільність зменшується, а більш холодне повітря дозволяє використовувати більше палива. Тому турбонаддув застосовується спільно з інтеркулером, завдяки чому такий підхід забезпечує додаткову потужність близько 10-15%.

Використання закису азоту

Це ще один спосіб, що допомагає підвищити потужність двигуна. Коли закис азоту потрапляє в циліндри, при її розкладанні з'являється додатковий кисень, необхідний для згоряння палива. Надлишок повітря дозволяє за той же проміжок часу спалювати більше палива, що і дає приріст потужності.

Звичайно, це досить складний спосіб, і використовується він на гоночних автомобілях. Рядові машини рідко оснащуються подібними системами. Згаданий такий варіант збільшення потужності в порядку інформаційного ознайомлення.

Існує безліч способів, що дають можливість в тій чи іншій мірі коригувати характеристики двигуна, але вони в основному пов'язані з внесенням конструктивних змін. Зазначені варіанти дозволяють домогтися такої ж мети без внесення істотних доробок в конструкцію автомобіля.