Як відрізнити бронзу від латуні

У металургійній промисловості існують чіткі критерії відмінності одного сплаву від іншого. Зовсім інша історія в побуті, коли простий обиватель береться використовувати якийсь метал або сплав, толком не розібравшись, що для чого застосовується і чим відрізняється.

Визначення

Бронза — являє собою сплав міді та олова, алюмінію, кремнію, свинцю, берилію та інших елементів. Однак саме олово найбільш часто використовується для отримання якісної бронзи. Існують, крім того, сплави, в яких використовується цинк і/або нікель. Вони називаються шпіатр і, по суті, є дешевим аналогом бронзи. Сама назва сплаву походить від італійського bronzo, а історія походження цього терміна йде в перське berenj, що означає — мідь. Залежно від наявності того чи іншого металу, бувають олов'яні, алюмінієві, берилієві і кремнієві бронзи. За цією ознакою бронзу можна розділити на дві великі групи — олов'яну і безолов'яні. Колись навіть існувала миш'яковиста бронза, але вона не набула поширення.

Латунь — це теж сплав, але в якості основного, так званого легуючого елемента, тут виступає цинк в зв'язку з міддю, в який іноді додається свинець, нікель, марганець, олово, залізо або інші елементи. Способи отримання латуні були відомі вже древнім римлянам, вони плавили мідь з цинкової рудою. Цинк в чистому вигляді для отримання латуні став застосовуватися тільки в 1781 році в Англії, а в дев'ятнадцятому столітті особливий колір цього металу дозволив використовувати його в якості підробленого золота, і ця практика поширилася в багатьох країнах. В даний час застосовують цей сплав для отримання біметалу сталь-латунь — це дуже зручно і гарантує стійкість до іржавіння, стирання, а крім того, вироби виходять досить пластичними. Крім промислового значення, так званий томпак (різновид латуні) використовується в виготовленні художніх виробів, фурнітури та відзнак.

Порівняння

Як ми з'ясували, основним металом для отримання бронзи і латуні є мідь. Однак поєднання її з оловом (як в бронзі) або з цинком (як в латуні) дозволяє отримати сплави, що володіють різними властивостями і мають певні області застосувань. Наприклад, бронза — це один з найулюбленіших матеріалів скульпторів, які використовують її для бюстів, пам'ятників, огорож та інших рішень, які вимагають краси і довговічності. Латунь навряд чи можна використовувати з подібними цілями, хоча і її часом застосовують для створення художніх виробів. Причина тому пластичність латуні, вона більшою мірою схильна до зносу, тоді як бронзові пам'ятники можуть жити століття.

Цікаво й те, що бронзові вироби здавна використовуються в морській справі. Вони досить добре витримують вплив солоної води, а ось латунь в чистому вигляді на це не здатна. Щоб надати їй необхідні якості, потрібно легування оловом, алюмінієм або свинцем.

За зовнішнім виглядом ці два сплаву теж різняться. Бронза має грубозернисту структуру темно-коричневого кольору. Латунь в свою чергу світліша, схожа на золото через характерну жовтизни, а за структурою більш мелкозерниста, ніж перший сплав.

 як відрізнити бронзу від латуні

Зліва & # 8212; латунь. Справа & # 8212; бронза

Ну і звичайно, обидва сплаву поділяються на різні групи. Латунь ділиться на двокомпонентну і багатокомпонентну, тоді як бронза на олов'яну і безолов'яні.

Висновки TheDifference.ru

  1. Бронза виходить при сплаву міді з оловом, а латунь — міді з цинком.
  2. Бронза може контактувати з морською водою, а латуні для цього потрібен додатковий легування.
  3. Бронза міцніша і зносостійка, може використовуватися для пам'ятників, а латунь на це не здатна, хоча і застосовується в художніх виробах.
  4. Бронза відрізняється темно-коричневим кольором і крупнозернистий, тоді як латунь жовта і дрібнозернистий.
  5. Бронза ділиться на олов'яну і безоловяную групу, а латунь на двокомпонентну і багатокомпонентну.