Як вибрати професію?

Професія багато в чому визначає долю людини, адже те, чим ми займаємося, становить важливу частину нашого життя. Недарма питання «ким ти хочеш бути?» задають маленьким дітям, які лише недавно навчилися читати і рахувати. Ніколи не пізно знайти своє покликання і перетворити роботу в захоплююче заняття. Наші поради допоможуть вам вибрати справу до душі і змінити своє життя на краще.

Професія — це рід трудових занять людини, який вимагає певної кваліфікації та освіти, а часом — досвіду і природних талантів. Для більшості людей це основне джерело існування. Для професії характерно кілька атрибутів: сталість, підготовка, платність. Фізична праця вважається простіше в розумовому плані, в той час як інтелектуальний гарантує гідні умови роботи.

Зміст статті

 • Визначимо, які види професій бувають
 • Як вибрати професію ?

  Інші корисні поради при виборі професії

 • Як вибрати професію

Вибір професії визначається декількома факторами:

 • Рівень доходів. Чим вище зарплата або потенційний заробіток, тим більш затребуваною є професія.
 • Складність. Багато заняття вимагають високої професійної компетенції: медицина, інформаційні технологи, наука.
 • Популярність. Окремі професії стають затребуваними в силу громадської думки. Так, в СРСР після успіхів в галузі ракетобудування багато дітей мріяли стати космонавтами, а в епоху «нульових» бажання стали більш приземленими. Для багатьох мрією стала професія депутата і кілера.
 • Престиж. Праця може не приносити багато грошей, але істотно піднімати статус людини в очах оточуючих (пожежний, лікар).
 • Схильність. Нарешті, один з найголовніших чинників — це бажання людини працювати, яке психологи називають «надкомпенсацією». Відповідно до цієї теорії вважається, що багато хірургів — потенційні маніяки (згадайте героя серіалу «Декстер»).

Визначимо, які види професій бувають

1. Економіка. Найважливіша галузь людського життя — це сфера товарно-грошових відносин. Тут популярні такі професії, як економіст, аудитор, бухгалтер, банкір, продавець, економічний консультант, постачальник, товарознавець. Всіх їх ріднить одне & # 8212; постійний контакт з грошима: виробництво, розподіл, підрахунок, перевірка. Відмінна робота, яка приносить хороший дохід, але вимагає від виконавця неабиякої підготовки і особистих якостей.

Як вибрати професію?

Плюси. Стабільний заробіток, кар'єрний ріст, престиж, тепла і приємна обстановка.

 Як вибрати професію?

Мінуси. Необхідність спеціальної освіти, високий рівень відповідальності, монотонність.

2. Юриспруденція . Ще одна «найдавніша» професія — це правознавство, а також все, що з ним пов'язано. У цій сфері працюють юрисконсульти, адвокати, нотаріуси, приватні консультанти, медіатори. Щоб домогтися успіхів, потрібно не тільки добре володіти правом, а й вміти домовлятися з людьми, швидко шукати потрібну інформацію, володіти хорошими ораторськими даними.

Як вибрати професію?

Плюси. Стабільний дохід, престиж, порівняно просте навчання, велика кількість роботи, просування і необмежене поле діяльності.

Як вибрати професію?

Мінуси. Монотонність і складність, високий рівень відповідальності, необхідність постійного оновлення знань, вузька спеціальність.

3. Медицина. Людина ніколи не перестане боліти, тому сфера охорони здоров'я завжди залишиться затребуваною. Вона дає хліб хірургам, акушерам, онкологів, реаніматологам, кардіологам і іншим лікарям всіх мастей. Головна складність — це довгий і багатоетапний навчання, яке, по суті, ніколи не закінчується. У Росії ця професія оплачується погано, але в європейських країнах і США є однією з найприбутковіших.

Як вибрати професію?

Плюси. Престиж, висока користь для суспільства, вдячність з боку пацієнтів, кар'єрний ріст, самореалізація.

 Як вибрати професію?

Мінуси. Висока відповідальність, необхідність трудитися в нічний час доби, тривале навчання, невисокий поки ще рівень оплати.

Як вибрати професію?

4. Творчість . Мрія кожної людини — бути популярним, займаючись улюбленою справою. До творчої сфері відноситься література, поезія, танцювальна індустрія, кінематограф, драматургія і багато іншого. Головна вимога для конкретних професій — талант і вольові якості. Незважаючи на те, що саме творчість робить окремих людей багатіями, в основній своїй масі вони отримують досить скромний дохід.

Як вибрати професію?

Плюси. Робота в задоволення, визнання, популярність, можливість заробляти величезні гроші навіть без навчання.

 Як вибрати професію?

Мінуси. Вкрай нестабільний заробіток, необхідність весь час шукати нові майданчики для виступів, висока конкуренція.

5. Інформаційні технології. Побудова архітектури мереж, розробка сайтів, додатків і виробництво цифрових гаджетів, схоже, залишиться в числі найпопулярніших сфер діяльності на ціле століття вперед. Людям доступні професії програміста, веб-дизайнера, системного адміністратора, тестувальника, техніка і багато іншого. Щоб показати високий результат, потрібен технічний розум.

Як вибрати професію?

Плюси. Гідну оплату праці, затребуваність, можливість подорожей і роботи в великих інтернаціональних фірмах.

 Як вибрати професію?

Мінуси. Потрібно мати технічний склад розуму, копіткість, спостережливість, проводити постійний аналіз ситуації.

6. Транспорт. Вантажоперевезення, гонки, ремонт автомобілів: професій в цій сфері дійсно багато. До їх числа відносяться як банальні слюсарі, бляхарі і водії, так і моряки, капітани, льотчики. Конкретні вимоги до фахівця залежать від певної сфери, але здебільшого — це схильність до «спілкування» з механізмами, технічний розум.

Як вибрати професію?

Плюси. Непоганий дохід, практична спрямованість, нетривале навчання.

 Як вибрати професію?

Мінуси. Робота в складних умовах, висока небезпека для життя і здоров'я, шкідливі умови праці.

7. Наука. Епоха «білих комірців», як і раніше триває, і її професії залишаються популярними. Це вчені всіх мастей, фізики, біологи, генетики, гідрологи, історики. Далеко не всі вони працюють в закритих приміщеннях, багато хто знаходить себе «в полі», подорожуючи по світу і збираючи зразки для своїх досліджень.

Як вибрати професію?

Плюси. Відмінні умови праці, самореалізація, можливість прославитися і відчути себе корисною людиною.

 Як вибрати професію?

Мінуси. Тривале навчання, висока конкуренція, тривалий період становлення.

8. Сфера обслуговування і туризм. Це одне з найпопулярніших полів для діяльності. Тут працюють всі, починаючи від офіціантів і круп'є і закінчуючи покоївками і швейцарами. Приступити до роботи можна без освіти, так як воно не є необхідним.

 Як вибрати професію?

Плюси. Швидкий старт, кар'єрний ріст, робота з людьми, чайові.

 Як вибрати професію?

Мінуси. Складні умови праці, низький престиж, змішаний доход, ненормований робочий день.

9. Педагогіка. Вчити дітей і дорослих — це не професія, а покликання. У сфері освіти працюють вчителі і вихователі, викладачі і професори, тренери і коучі. Крім гарної освіти потрібно комунікабельність, адже навчати інших людей — справа вкрай непроста.

 Як вибрати професію?

Плюси. Приємна обстановка, популярність, престиж, самореалізація.

 Як вибрати професію?

Мінуси. Складна психологічна адаптація, низький дохід, глибоке залучення в професію.

10. Сільське господарство. Виробництво сільгосппродукції стає все менш і менш трудомістким, тому кількість людей, залучених в нього, скорочується. Однак до сих пір збереглися професії фермера, агронома, тваринника, орача, комбайнера і т.д. З одного боку, це робота на повітрі, можливість харчуватися плодами своєї праці, з іншого — нестабільний заробіток і складна праця.

Як вибрати професію?

Плюси. Можливість поправити здоров'я, займатися корисною справою, постійно отримувати свіжі овочі, фрукти і м'ясо.

Як вибрати професію?

Мінуси. Складна робота далеко не завжди приносить хороший дохід, на заробіток впливають різні чинники.

11. Правоохоронна діяльність. Захист людини від злочинних посягань та все, що з цим пов'язано, ніколи не втратить актуальності. Завжди будуть затребувані професії поліцейського, прокурора, слідчого, конвоїра, наглядача. Далеко не всі з них престижні, однак це відмінний шанс для побудови кар'єри.

 Як вибрати професію?

Плюси. Хороший дохід, повне державне забезпечення, влада, авторитет.

 Як вибрати професію?

Мінуси. Високий ризик для життя, громадський осуд окремих професій, моральні витрати.

12. Військова сфера . Для багатьох чоловіків армія стала не тільки покликанням, а й основною спеціальністю. Це праця для ракетників, інженерів, зв'язківців, артилеристів, танкістів. Зараз престиж даних професій впав, але раніше військові були дуже популярні і затребувані. Хтозна, чого чекати від майбутнього?

Як вибрати професію?

Плюси. Влада, самореалізація, повне державне забезпечення.

 Як вибрати професію?

Мінуси. Високий ризик для життя, складне навчання, моральні витрати, тривала відсутність.

13. Виробництво . Традиційні робочі в класичному розумінні це слова поступово відходять у минуле, проте багато професій збереглися. Адже верстати і роботи потребують обслуговування, товари — в упаковці та перевезення. У цій сфері працюють фрезерувальники, інженери, бляхарі, металісти, шахтарі, пекарі.

 Як вибрати професію?

Плюси. Приступити до роботи можна з мінімальним утворенням, заробити хороші гроші вже в перші 2-3 роки праці, освоїти додаткові спеціальності.

Як вибрати професію?

Мінуси. Високий ризик для здоров'я, шкідливі умови праці, постійна робота на ногах, професійні хвороби.

14. Будівництво . Нарешті, однією з найпопулярніших сфер в усі часи залишається будівництво. Це не тільки корисний, але і дуже творча праця, починаючи від банальних мулярів, теслярів і бетонників і закінчуючи виконробами, архітекторами, дизайнерами. Будівництво приносить хороший дохід в усі часи, але залишається однією з найнебезпечніших сфер діяльності людини.

Як вибрати професію?

Плюси. Високий заробіток, освоєння практичних навичок, широке поле діяльності, популярність.

Як вибрати професію?

Мінуси. Ризик для здоров'я, високий знос організму, професійні захворювання.

 Як вибрати професію?

Сфера діяльності

Як вибрати професію?

Плюси

Як вибрати професію?

Мінуси

Приклади професій
Економіка & # 8212; Стабільний заработок- Кар'єрне зростання

& # 8212; Престиж

& # 8212; Хороші умови

& # 8212; Складне навчання-Високий рівень відповідальності

& # 8212; Монотонність, рутинна

Економіст, аудитор, бухгалтер, касир, фінансист, маркетолог, брокер
Юриспруденція & # 8212; Стабільний дохід-Престиж

& # 8212; Просте навчання

& # 8212; Широке поле діяльності

& nbsp;

& # 8212; Монотонность- Складність

& # 8212; Відповідальність

& # 8212; Вузька спеціальність

& # 8212; Динаміка законодавства

Юрист, нотаріус, юрисконсульт, аудитор, консультант, секретар
Медицина & # 8212; Найпрестижніших Висока користь для суспільства

& # 8212; Кар'єрне зростання

& # 8212; Самореалізація

& # 8212; Відповідальність- Складні умови праці

& # 8212; Тривала і складна навчання

Реаніматолог, анестезіолог, хірург, офтальмолог, санітар, медсестра, патологоанатом
Творчість & # 8212; Задоволення від роботи-Визнання

& # 8212; Популярність

& # 8212; Слава

& # 8212; Нестабільний заработок- Висока конкуренція

& # 8212; Муки творчості

Художник, поет, письменник, журналіст, блогер, скульптор
Інформаційні технології & # 8212; Гідний дохід-Затребуваність

& # 8212; Кар'єрне зростання

& # 8212; Кропотлівость- Особливий склад розуму

& # 8212; Відсутність фізичного навантаження

Програміст, тестувальник, системний адміністратор, менеджер, розробник сайтів
Транспорт & # 8212; Непоганий дохід-Практична спрямованість

& # 8212; Мале навчання

& # 8212; Складні умови-Висока небезпека

& # 8212; Шкідливі умови

Водій, капітан, слюсар, шиномонтажник, інженер
Наука -Відмінні умови праці-Самореалізація

& # 8212; Визнання широким загалом

& # 8212; Висока значимість

& # 8212; Тривале навчання-Висока конкуренція

& # 8212; Тривалий період становлення

& # 8212; Висока складність

Біолог, хімік, фізик-ядерник, астроном, вірусолог, історик, єгиптолог
Сфера обслуговування і туризм & # 8212; Швидкий старт Кар'єрне зростання

& # 8212; Робота з людьми

& # 8212; Простота

& # 8212; Складні умови-Низький престиж

& # 8212; Змішаний дохід

& # 8212; Ненормований робочий день

Офіціант, кухар, стюардеса, швейцар, покоївка
Педагогіка & # 8212; Приємна обстановка- Популярність

& # 8212; Престиж

& # 8212; Самореалізація

& # 8212; Складна адаптація- Низький дохід

& # 8212; Занурення в професію

Учитель, викладач, лектор, коуч, вихователь, тренер
Сільське господарство & # 8212; Корисне справа-Фізична праця

& # 8212; Робота на свіжому повітрі

& # 8212; Сложность- Нестабільний дохід

& # 8212; Низький престиж

Комбайнер, агроном, боєць худоби, фермер, тракторист
Правоохоронна діяльність & # 8212; Хороший дохід-Повне державне забезпечення

& # 8212; Влада і авторитет

& # 8212; Високий ризик-Неоднозначне ставлення

& # 8212; Моральні витрати

Прокурор, конвоїр, поліцейський, слідчий, дізнавач
Військова сфера & # 8212; Влада-Самореалізація

& # 8212; Повне державне забезпечення

& # 8212; Високий ризик-Складне навчання

& # 8212; Моральні витрати

& # 8212; Тривалі відрядження

Танкіст, сапер, вибухотехнік, розвідник, артилерист, снайпер
Виробництво & # 8212; Мінімальна освіта-Гідний дохід

& # 8212; Кар'єрне зростання

& # 8212; Додаткове навчання

& # 8212; Високий ризик-Шкідливі умови

& # 8212; Постійна робота на ногах

& # 8212; Професійні хвороби

Робочий, фрезерувальник, наладчик верстатів, оператор, пакувальник
Будівництво & # 8212; Високий заработок- Практичні навички

& # 8212; Широке поле діяльності

& # 8212; Престиж

& # 8212; Ризик для здоров'я-Високе навантаження

& # 8212; Професійні захворювання

Каменяр, тесля, бетонщик, арматурщик, архітектор, конструктор, проектувальник

Як вибрати професію?

Інші корисні поради при виборі професії

 1. Орієнтуйтеся не тільки на дохід, а й на інші чинники: покликання, престиж, популярність.
 2. Освойте суміжні професії, наприклад, програміст і веб-дизайнер, плиточник і маляр, реаніматолог і кардіолог.
 3. < li> Намагайтеся розвиватися в професійному плані: освоюйте нові технології, види діяльності, займайтеся наукою.
 4. Чи не довіряйте свою долю батькам, друзям, викладачем. Ваша майбутня або теперішня професія стосується тільки Вас.

Як вибрати професію

 1. Визначити сферу діяльності. Вибір дійсно величезний: медицина, юриспруденція, правоохоронна діяльність. Підходити до пошуку потрібно усвідомлено, адже від цього залежить подальша доля.
 2. Оцінити свої можливості. Це і схильність до певної сфери праці, і здатність оплатити навчання, а також наявність необхідних фізичних і розумових навичок. Так, для професії перекладача потрібен хороший слух і відмінна пам'ять, а також комунікабельність, а для будівельника — хороша фізична підготовка, копіткість, грунтовність.
 3. Здобути освіту. Без хорошої кваліфікації не можна говорити про високі заробітки, якщо тільки мова не йде про творчу спеціальності. Але і тут часто успіх зумовлює підготовка фахівця.
 4. Мислити масштабно. Саме нездатність дивитися на кілька кроків вперед заважає людям в їх русі до успіху. Думайте не тільки про сьогоднішній день, а й про майбутнє: як знати, яка професія буде популярною завтра і скільки буде коштувати ця праця.