Як вибрати мотошлем?

Поїздка на мотоциклі дозволяє випробувати непередаване відчуття свободи і єдності зі світом. Але є у цієї медалі й зворотний бік. Крім впливу пилу, вітру, холоду, дощу та інших кліматичних «приємностей», байкер піддається більшому ризику, в порівнянні з автомобілістом, в разі ДТП. Тому мотоциклістам слід особливу увагу приділити питанню безпеки, зокрема захисту голови.

Мотошлем — елемент екіпіровки, який, поряд з підвищенням рівня безпеки людини в разі аварії, ефективно захищає від сонячних променів, шуму, води і вітру. Крім того, якщо шолом красивий, він разом з відповідною одягом і аксесуарами дозволяє створити цікавий імідж.

Щоб зрозуміти, як вибрати мотошлем правильно, потрібно розібратися, який механізм дії шолома, які є види і як визначити його розмір .

Зміст статті

 • Як працює шолом
 • Вентиляція
 • Вага
 • Шумність
 • Візор
 • Застібки
 • Вартість
 • Види шоломів
 • Визначення розміру шолома
 • Як надіти шолом
 • Загальний комфорт
 • Пара рад по експлуатації
 • Резюме

Як працює шолом

Основним завданням шолома є прийняття на себе удару і відведення його від голови. Будь-шолом повинен складатися з трьох шарів. Внутрішній забезпечує комфорт, середній розсіює в собі удар, ну а зовнішній забезпечує захист від зовнішніх точкових ударів. А тепер докладніше про ці шарах.

Перший, гігієнічний шар — це поролон (інший схожий матеріал) і щільно прилягає тканину. Оскільки саме тут накопичується піт, нерідко внутрішній шар просочують антибактеріальним засобом. Також деякі моделі оснащені знімними щепним частинами, що дозволяє точніше регулювати розмір шолома (наприклад, в разі різної повноти особи). Однак це не означає, що шолом потрібно розбирати — зібрати все назад до заводського рівня практично нереально.

Середній шар виготовляється з пінопласту або подібних матеріалів. Його завдання — розвіяти удар, не допустити точкового удару в голову. Пінопласт якраз і володіє легкістю, ударопоглощаемостью, що робить його доречним в середній частині шолома. Цей шар служить ще і для щільності прилягання до голови водія, в більшій мірі саме він визначає комфортність шолома в цілому.

Зовнішній шар виготовляють декількома способами. Перший — шкаралупа формується із пластику одним прийомом. При ударі вона розлетиться на шматки швидше за все. Другий спосіб — пластик укладається шарами і в різних напрямках (міцності достатньо для поїздок на скутері). Третій — до пластику додається полікарбонат і подібні матеріали (чим більше твердих домішок, тим дорожче шолом). Четвертий, найнадійніший і дорогий — виконання шолома повністю з твердих матеріалів (карбон і ін.). Ціна висока, але зате сильні удари йому не страшні. І вага — близько 900 грам, на голові цей шолом майже не відчувається.

Вентиляція

Кількість воздуховодов в шоломі грає важливу роль. Варто звернути на це увагу, оскільки закрити їх простіше, ніж мучитися через недостатню вентиляцію. Також внутрішні отвори для вентиляції (дюзи) не повинні бути спрямовані в очі (велика ймовірність попадання пилу та сміття). Важливою є вентиляція потиличної області. Повітроводи не повинні бути спрямовані на скло, оскільки при низькій температурі неминуче його запотівання.

Вага

Це мало не ключовий фактор. Довго знаходитися у важкому шоломі випробування не найприємніше. Тому варто вибирати максимально легкий аксесуар.

Шумність

Відразу слід зазначити, що абсолютно безшумних шоломів не буває. На рівень шуму впливають ступінь прилягання візору (прозорого забрала), розташування воздуховодов і т. Д.

Візор

Затемнений візор, на додаток до основного, іноді зустрічається в шоломах для туристичних круїзів або ж поїздок по місту. Вибираючи визор, звертати увагу слід на рівень його прилягання до пазів, інакше він подряпається вже в найближчому майбутньому.

Застібки

Поділяються на два види:

 • прості (затяжки, стяжки, засувки), що застібаються однією рукою і призначені більшою мірою не для забезпечення безпеки, а для швидкого застібання/розстібання; підходять для міських, туристичних моделей;
 • D-кільця — найнадійніші, хоча і застібаються довше; використовуються в професійних моделях.

Вартість

Ціна в цьому питанні не є показником якості. За середню вартість можна купити цілком гідну альтернативу наднових і модним моделям від провідних виробників. Головне — при виборі не упустити основні моменти з приводу безпеки і зручності шолома.

Види шоломів

Класифікація шоломів важлива, тому що дає можливість зробити вибір на підставі завдань, які стоять перед мотоциклістом. Основним критерієм в розділенні шоломів на види є конструкція оболонки, яка, по суті, визначає призначення самого шолома. Вибирати можна між моделями інтеграл, модуляр, джет, половинка і крос-ендуро.

Інтеграл

 Як вибрати мотошлем?

Шолом-інтеграл

Він же Full-Face . Підходить для переміщення на великій швидкості, кращий для водіїв туристичних і спортивних мотоциклів. Володіє підвищеною обтічністю і захистом як від ударів, так і від шуму. Існують також гоночні і туристичні інтеграли. Поділяють їх в залежності від розміщення візору: в гоночних він розташований на пару сантиметрів вище (щоб, лежачи на баку, не доводилося піднімати голову для огляду дороги); в туристичних, навпаки, визор знаходиться трохи нижче (оскільки посадка на таких мотоциклах пряміше, ніж на спортивних, і огляд проводиться, відповідно, не з лежачого положення).

Шолом-модуляр

Як вибрати мотошлем?

Називається також Flip-up . Зовні ідентичний інтегралу, від якого відрізняється повністю відкидною передньою частиною і піднімається Візор. Ця перевага для туристів, оскільки дає можливість випити чашку кави або викурити сигарету, не знімаючи при цьому шолома. Використовувати даний аксесуар можуть і кур'єри, яким доводиться робити часті зупинки, спілкуватися, робити дзвінки. Що стосується недоліків, модуляр противно свистить на швидкості в зв'язку з нещільним приляганням. Також тривале використання призводить до розбовтування і втрати монолітності конструкції.

Шолом відкритого типу (Jet)

Як вибрати мотошлем?

Його також називають «¾», тому що нижня частина особи не закрита, і від вітру захищає скло. Оскільки цей шолом призначений для невисоких швидкостей і коротких дистанцій, він отримав визнання серед власників чопперів, круизеров і скутерів. Також існує багато моделей цих шоломів в жіночому стилі. Серед недоліків слід відзначити незахищеність нижній частині обличчя при падінні і часте замерзання горла, що тягне за собою додаткове використання вінд-стопперів і бандан в якості захисту від протягу.

Половинка

Як вибрати мотошлем?

Інші назви « ½», Braincap . Прикрита лише верхня частина голови. Сертифікат безпеки на такі каски майже ніколи не видається, до того ж і сам виробник в більшості випадків прямо вказує на неефективність їх застосування за призначенням. Вони мало від чого захищають і в основному використовуються як елементи іміджу, максимум — для повільних круїзів. Бажано до такого шолому прикупити окуляри (прикриття від жуків і бруду). Від шуму, який генерується на дорозі, на жаль, захисту ніякої немає, тому найкращим вибором буде, наприклад, інтеграл або інша модель.

Крос-ендуро

 Як вибрати мотошлем?

Або просто кросовий. Всупереч початковим призначенням, іноді використовується з маскою для міських поїздок в літній період (для таких цілей навіть розробили спеціальні моделі). Оснащений козирком (захист від бруду, пилу, сонця) і розвиненою передньою частиною. Має поліпшену вентиляцією, щодо маленькою вагою і, що найважливіше, високим рівнем захисту. Недоліком можна назвати створення ефекту крила у козирка на високій швидкості і підвищений травматизм у зв'язку з названим виступаючим елементом.

Визначення розміру шолома

Вибираючи мотошлем і визначившись з моделлю або хоча б його типом, можна переходити до підбору розміру. Для цього м'яким метром змиритися окружність голови трохи вище рівня брів і вух. Розмірна сітка вказана на малюнку (варто відзначити, що одні й ті ж розміри відрізняються у різних виробників!). Також перед приміркою слід вийняти з вух все аксесуари, якщо такі є. З пірсингом треба бути особливо обережним. Більшість людей під час першої примірки просто бояться надіти до кінця мотошлем. І дарма, бо якщо вже ви наділи шолом, ви його так само і знімете, цілком безболісно (принцип лампочки в роті тут не спрацьовує). Тільки повна примірка в застебнутому стані дозволяє точно визначити комфортність обраної моделі.

 Як вибрати мотошлем?

Як надіти шолом

Одягаючи шолом, потрібно опустити його на рівень пояса так, щоб отвір для голови знаходилося вгорі. Великими пальцями розтягуємо горловину шолома в місці, де повинні пройти вуха (це для того, щоб вухам не перешкоджали шлейки і горловина), і одягаємо аксесуар. Якщо шолом надівається насилу, це ще ні про що не говорить, оскільки основним моментом є зручне розташування його на голові. Акцент зроблений саме на другому факторі, оскільки навіть незначний дискомфорт в уже надітому шоломі може привести до нестерпним болів вже після кількох десятків кілометрів дороги.

Мотошлем великий, якщо:

 • при різких рухах голови з боку в бік він «відстає» (ковзає на голові);
 • його можна зняти однією рукою;
 • внутрішня частина шолома не стосується верхньої частини голови;
 • при надяганні немає ніякого опору.

Мотошлем малий, якщо:

 • він дуже туго сидить на голові;
 • ви відчуваєте дискомфорт, свербіж через 10-15 хвилин примірки;
 • ви відчуваєте яскраво виражені хворобливі відчуття.

< p>Найнадійніший спосіб визначити потрібний розмір — це надіти шолом, застебнути всі шлейки і спробувати рухати його руками в боки, вгору-вниз. Якщо мотошлем ходить вільно, він вам не підходить. Якщо ж разом з рухом шолома ви відчуваєте, як тягнеться шкіра, — це ваш розмір. Ще одна перевірка — спробувати стягнути застебнутий шолом до грудей, взявшись за його потиличну кромку, а потім у зворотному напрямку. В цьому випадку показником правильного вибору буде неможливість зняття шолома навіть при значних зусиллях. І не забуваємо — будь-який одяг і взуття розношується, і шолом в даному випадку не виняток. Так що враховуйте його збільшення на пару розмірів приблизно до кінця першого сезону.

Загальний комфорт

Крім розміру, не варто забувати після примірки перевірити стан вашого шкірного покриву: наявність висипу, свербежу, червоних плям говорить про непереносимості вашою шкірою матеріалів, з яких складається внутрішній шар шолому.

Пара рад по експлуатації

Не рекомендується класти в шолом рукавички: бруд, мікроби залишаються на їх тканини, остання може ще й трохи намокнути, в результаті внутрішня частина аксесуара вбере відповідний запах. А вже надягати такий шолом на голову ви навряд чи захочете. Та й прати тканина не так просто, якщо взагалі можливо без наслідків.

При далеких поїздках комфорт можуть забезпечити елементарні беруші. Не бійтеся втратити слуховий контроль над дорогою — без свисту вітру чутність навпаки, поліпшується. Придушивши шум, ви збережете слух, загальне самопочуття, та й враження від поїздки зокрема.

Резюме

Як вже було сказано вище, наднові моделі від провідних виробників — самі розрекламовані і, природно, найдорожчі, оскільки зроблені вони зі скловолокна, композитних матеріалів, углеродволокна і т.д.

Основним завданням можна назвати вибір мотошлема з найменшою вагою і найбільшою міцністю за прийнятну ціну, а також максимально відповідного розміру і форми голови їздця. Керуючись цими принципами, реально вибрати відповідний аксесуар. Матеріал, з якого зроблена певна модель, особливо важливої ​​ролі не грає. Важливіше сертифікат безпеки і відповідність стандартам. З цього приводу слід звертатися до продавця: попросити показати вам наявність сертифіката, іншої документації.

І нехай навіть ви витратите на покупку мотошлема велику суму, ніж припускали. Це в інших випадках скупий платить двічі — тут він платить останній раз. Пам'ятайте про це!