Як вибрати диски для автомобіля?

Колісні диски є важливою складовою сучасного автомобіля. Напевно, після двигуна це друга за важливістю деталь — без них машина не поїде. Вибираючи колісні диски для свого «залізного коня», більшість автолюбителів керуються насамперед їх дизайном і вартістю, однак при виборі важливо враховувати й інші, не менш істотні нюанси!

Які диски вибрати: сталеві, литі або ковані?

Отже, як вибрати диски для автомобіля? Таке питання спадає на думку практично кожному водієві. Колісні диски розрізняються розмірами, кріпленнями, а також технологією виготовлення. Існують сталеві і легкосплавні колісні диски, останні в свою чергу діляться на литі і ковані. За конструкцією колеса бувають розбірними і нерозбірними. Розбірні диски зустрічаються дуже рідко, а диск і обід в них кріпляться між собою за допомогою різьбових з'єднань.

Штамповані колісні диски мають найбільше поширення. Найчастіше такі колеса встановлюються на автомобіль із заводу. Основними достоїнствами сталевих дисків є їх відмінна ремонтопридатність в разі пошкоджень, а також невисока вартість. Сталевий диск — це просто «залізяка», тому, щоб він порвався або лопнув, потрібно надзвичайно сильний удар. А оскільки такі колеса часто мнуться, їх відновлення не складе труднощів. Є у сталевих дисків істотні недоліки, серед яких можна виділити значну масу, абсолютна відсутність дизайну і не зовсім привабливий зовнішній вигляд, а також погану корозійну стійкість. Ну а диски, покриті емаллю, іржавіють особливо швидко.

 Як вибрати диски для автомобіля?

Легкосплавні колісні диски виготовляються з використанням алюмінію або магнію. Виробляються такі колеса двома способами: литтям або куванням. Основними плюсами легкосплавних дисків можна назвати їх невелику вагу, завдяки чому поліпшується плавність ходу і зменшується знос підвіски, високу стійкість до корозії і стильний дизайн. Геометрія у них ідеальна, тому при правильній балансуванню виключаються будь-які вібрації коліс.

Легкосплавні диски бувають литими або кованими. Литі колеса мають внутрішньо зернистою структурою металу, що можна віднести до їх головного недоліку. При експлуатації переважно по неякісним дорогах накопичуються невидимі мікротріщини, через які при ударі диск може розколотися.

У кованих колісних дисків багатошарова волокниста структура металу, завдяки чому вони володіють високою міцністю. Така особливість дозволяє подібного виробу витримувати навіть сильні удари. Теоретично ковані диски, звичайно, можна пом'яти, проте найчастіше диск залишається неушкодженим, а підвіска виходить з ладу. Ну а основним мінусом таких колісних дисків вважається надмірно висока вартість, внаслідок чого широкого поширення вони поки не отримали.

Варто відзначити, що, змінюючи штатні сталеві штамповані диски на легкосплавні, часто доводиться використовувати шпильки або болти збільшеної довжини, так як диски з легкого сплаву мають велику товщину. Тому величини штатного кріплення може бути недостатньо.

Вибір колісних дисків: розміри відіграють важливу роль

Вибираючи диски для автомобіля, потрібно враховувати їх розміри, так як вони мають особливо важливе значення. Багато автовласників намагаються «увіткнути» максимально великі колісні диски, які можуть бути встановлені на той чи інший автомобіль. Але подібні дії часто є помилковими.

Перш за все необхідно знати монтажний розмір колісних дисків для машини. Найчастіше на серійних автомобілях, включаючи позашляховики, застосовуються колеса діаметром 10, 12 — 22 дюйма. Переважна частина машин, що випускаються оснащуються дисками розміром від 13 до 17 дюймів, а колеса більшого діаметру, як правило, встановлюються на позашляховики або спортивні моделі.

Останнім часом набирає популярність тенденція щодо збільшення монтажного діаметру колеса. Наприклад, на автомобілі, штатно обладнані дисками діаметром 13 дюймів, встановлюють 14-дюймові колеса. Такі зміни виробляються з метою використання низькопрофільних шин, які мають кращі їздовими можливостями, ніж покришки з великим профілем. Однак такі поліпшення будуть корисними, якщо на автомобілі застосовані легкосплавні колісні диски, так як сталеві диски збільшеного діаметру тільки додадуть зайвої ваги.

Діаметр для отворів кріплення. Центральне отвір

Діаметр розташування отворів для кріплення дисків — ще один важливий момент при їх виборі. Позначається даний розмір буквами PCD, що означає Pitch Circle Diameter, а поруч з ними прописується кількість отворів. Наприклад, запис PCD 98/4 означає, що у диска чотири отвори, розташованих на діаметрі в 98 мм.

Варто зазначити, що помилка в PCD на кілька міліметрів при виборі дисків буде непомітною, так як виробники колісних дисків виконують отвори для кріплення з певним допуском у велику по діаметру сторону. Так, часто колесо з розміром PCD 98/4 монтується на маточину з розміром PCD 100/4, так як на око 98 і 100 мм між собою не відрізняються. При експлуатації подібні неточності неприпустимі, через те що в такому випадку зі всіх гайок або болтів тільки один буде закручений правильно, а інші отвори «відведе», і кріплення колеса будуть незатягнутим або ж затягнутим з перекосом. Це означає, що на маточину колесо повністю не сяде, тому по ходу руху воно буде «бити». А в найгіршому випадку кріплення, що не затягнутий повністю, відкручується сам собою, внаслідок чого колесо може відскочити на ходу.

Кожен колісний диск має центральну отвором. У заводських коліс, які встановлюються на автомобіль на конвеєрі, центральний отвір підігнано по ступичні осі, тому установка колеса на посадочне місце проводиться з певним зусиллям. На автозаводах колеса центрируют саме по отвору в центрі, а його діаметр називається посадковим. Диски, що продаються в магазині, наділені центральним отвором, діаметр якого трохи перевищує покладений. При виборі колісних дисків це слід врахувати. Виробники запчастин для автомобілів часто передбачають діаметр центрального отвору збільшеного розміру, чому постачають диски набором кілець.

Виліт коліс

Виліт колеса — ще один важливий показник, який необхідно знати, вибираючи диски на автомобіль. Він впливає на стійкість і керованість. Вильотом колеса називають відстань між подовжньою площиною симетрії обода колеса і площиною його кріплення. Розрізняють нульовий, позитивний (маточина випнута назовні) і негативний (маточина втоплена всередину) вильоти. Для кожної моделі виліт колеса визначається таким чином, щоб навантаження на ступичні підшипники була мінімальною. Німецькі виробники колісних дисків зазвичай позначають виліт буквами ET (наприклад, ET 30 — це позитивний виліт з показником в 30 мм, а ET-30 — негативний виліт з аналогічним показником), французькі — DEPORT, а в інших країнах — OFFSET.

Важливо знати, що установка на автомобіль дисків з нештатним вильотом не рекомендована. Якщо виліт зменшується, то колія стає ширше, стійкість машини трохи поліпшується, а сама вона набуває більш «гоночний» вид. Однак в даному випадку навантаження на маточини і елементи підвіски різко збільшується. При зростанні вильоту звужується колія, але подібний варіант неможливий, так як диски будуть упиратися в гальмівні механізми.

Що і скільки коштує

Основною перевагою сталевих колісних дисків вважається їх невисока вартість. Наприклад, за 15-дюймові колеса, що встановлюються штатно на більшість недорогих іномарок вітчизняного виробництва, доведеться викласти приблизно 1000-1500 рублів, а іноземного — 1500-2000 рублів. При цьому диски діаметром 13-14 дюймів, які поширені на російських автомобілях, обійдуться і того дешевше — до 1500 рублів. Варто відзначити, що краще вибирати диски іноземного виробництва, так як вони краще захищені від корозії.

Цілком логічно, що литі колісні диски значно дорожче сталевих, а все через безліч технічних переваг. Ціна на них серйозно варіюється в залежності від дизайну і фірми-виробника. Наприклад, вітчизняне легкосплавне колесо діаметром 15 дюймів обійдеться в середньому в суму 2000-3000 рублів, а іноземне — 3000-3500 рублів. Диски більшого розміру і ексклюзивного дизайну можуть коштувати і 10000, і 15000 рублів, і навіть більше.

Ковані колісні диски наділені максимумом технічних переваг. Однак їх вартість не сильно перевищує таку у литих коліс. Наприклад, за вітчизняний 15-дюймовий кований диск доведеться викласти в середньому 2500-3500 рублів. А ось за виріб іноземного виробництва просять в 3-4 рази більше.

Як же все-таки вибирати колісні диски?

Правильно підібрані колісні диски безпосередньо впливають на безпеку пересування. Тому характеристики купуються колісних дисків повинні відповідати всім вимогам, що пред'являються виробником автомобіля для колісних дисків. А вже потім, з тих дисків, які підійшли за вимогами, вибирати ті, які будуть радувати око.

Колісні диски можуть як покращити, так і, навпаки, погіршити зовнішній вигляд автомобіля, тому до цього питання варто ставитися з особливою серйозністю. Кожен вибирає комплектуючі для своєї машини.