Які документи потрібні для відкриття продуктового магазину?

Продуктовий ритейл — один з найдоступніших для починаючого підприємця сегментів бізнесу. Разом з тим щоб відкрити продовольчий магазин, необхідно буде владнати ряд формальностей, пов'язаних зі збором документів. Про рішення яких задач йдеться? Які документи потрібні для відкриття продуктового магазину?

Ми можемо розглянути дане питання в двох ключових аспектах:

Зміст статті

 • Документи для реєстрації магазина в як юрособи
 • Документи для легальної діяльності в форматі продуктового рітейлу

Звернемося до першого пункту.

Документи для реєстрації магазина в якості юрособи

Російським законодавством передбачено кілька організаційно-правових форм бізнесу. Займатися конкретно роздрібною торгівлею підприємцю буде цілком зручно в статусі:

 • ІП;
 • власника ТОВ.

Які документи потрібні для державної реєстрації бізнесу в обох випадках?

Які документи потрібні для відкриття продуктового магазину?

Реєстрація ІП: документи

Перелік основних документів для реєстрації громадянина як ІП виглядає так:

 • заяву в ФНС за формою № Р21001;
 • копія всіх сторінок паспорта;
 • документ, що підтверджує оплату держмита в розмірі 800 руб.

Якщо громадянин бажає вести бізнес за спрощеною системою оподаткування, то про це йому слід повідомити ФНС безпосередньо в процесі реєстрації як ІП — за допомогою спеціальної форми (її можна завантажити тут — http://www.nalog.ru/html/sites/www .new.nalog.ru/docs/usn/LAW137553_13_20131022_143805.PDF).

Реєстрація ТОВ: документи

Перелік основних джерел для реєстрації ТОВ буде виглядати так:

 • заяву на реєстрацію в ФНС за формою № Р11001;
 • рішення про створення ТОВ (скачати його зразок можна тут — http://regforum.ru/files/681_obrazec_resheniya_o_sozdanii_ooo/download/);
 • два примірника Статуту господарського товариства (зразок можна скачати тут — http: //forsagekras .ru/load/0-0-0-26-20);
 • документ, що підтверджує сплату держмита за реєстрацію в розмірі 4 тис. рублів.

Рекомендується безпосередньо перед подачею документів в ФНС звірити цей перелік до положень свіжій редакції ФЗ № 129 від 8 серпня 2001 року (якщо конкретніше, Глави 4 — http://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_173437/?frame=3#p445 ).

Аналогічно якщо підприємець планує працювати за ССО, то до зазначеного комплекту документів для державної реєстрації необхідно буде докласти відповідне повідомлення. Його форма — та ж, що і у випадку з оформленням громадянина як ІП.

Після успішного проходження процедур державної реєстрації майбутній власник магазину повинен буде продовжити підготовку документів. Зокрема, знадобляться джерела, які потрібні в силу необхідності дотримання різних положень законодавства, що регулює роздрібну торгівлю.

Документи для легальної діяльності в форматі продуктового рітейлу

Відзначимо, що наявність джерел, про які йде мова, в загальному випадку не є критерієм допуску підприємця до фактичного заняття роздрібною торгівлею. Вони потрібні, головним чином, на випадок можливих перевірок з боку наглядових органів. Але оскільки такі заходи проводяться регулярно, то вкрай бажано відповідні документи мати — інакше є ризик того, що перевіряючі відомства накладуть неприємні штрафні санкції на магазин.

Для відкриття продуктового магазину потрібні, якщо говорити про документах зазначеної категорії, такі основні джерела:

 • свідоцтво про державну реєстрацію господарського товариства (громадянина в статусі ІП);
 • договір оренди приміщення (або купівлі-продажу, якщо воно придбане у власність);
 • висновок від Державного пожежного нагляду (при оренді приміщення воно повинно бути у власника);
 • контракти на вивіз сміття, харчових відходів;
 • при наймі співробітників — медичні книжки для кожного;
 • декларація про відповідність продуктів харчування стандартам якості (для деяких видів товарів — наприклад, ікри, оселедця, плодових і ягідних напівфабрикатів — повний перелік слід перевіряти у свіжій редакції Постанови № 982 від 1 грудня 2009 року — http://www.consultant.ru/document/cons_doc_LAW_170230 /);
 • ліцензії: на продаж алкогольних напоїв, тютюнових виробів (якщо вони присутні в асортименті);
 • документи, що додаються до контрольно-касової техніки.

Також потрібно відправити в Росспоживнагляд повідомлення про початок торговельної діяльності (за такою формою — http://www.klerk.ru/files/blanks/259/—2013-1.doc). Бажано проконсультуватися в даному відомстві про важливість оформлення інших необхідних джерел — з урахуванням специфіки конкретного приміщення, в якому розташований магазин, асортименту та інших значущих умов ведення торгівлі.

Цілком можливо, що зазначені вище документи для відкриття продуктового магазину, таким чином, доведеться доповнити — відповідно до рекомендацій Росспоживнагляду. Це може бути обумовлено в тому числі змінами в законодавстві — особливо в тих джерелах, які регулюють обіг товарів, що ліцензуються, або тих, що підлягають декларуванню про відповідність встановленим вимогам за рівнем якості.