Що робить продюсер?

Практично у всіх значущих заходах в сфері масової культури беруть участь продюсери. Яка їхня роль у розвитку індустрії? Що робить продюсер?

Людина, що займає відповідну посаду, найчастіше веде діяльність в наступних сферах:

 • кіно і телебачення;
 • шоу-бізнес;
 • індустрія музики.

Досліджуємо особливості роботи продюсера в кожній з них.

Зміст статті

 • що робить продюсер на телебаченні і в кіно
 • продюсер в шоу-бізнесі
 • що робить музичний продюсер?

Що робить продюсер на телебаченні і в кіно

Незважаючи на те що дві відмічені сфери в ряді аспектів дуже різні, специфіка обов'язків людини на розглянутій посади в обох випадках досить схожа. Вся справа в тому, що і кіно, і телебачення передбачають створення деякого аудіовізуального продукту, призначеного для публічного відтворення. Це може бути фільм, серіал або телепередача.

Основні етапи створення відповідного продукту — орієнтованого як на телевізійний формат, так і на представлення у вигляді кінострічки — в цілому збігаються. У числі таких:

 • розробка і конкретизація ідеї проекту;
 • пошук необхідних ресурсів для його реалізації;
 • формування складу знімальної групи;
 • організація зйомок;
 • дистрибуція (показ, виведення в ефір, організація продажів на дисках).

Що робить продюсер на телебаченні і в кіно, таким чином? Саме він — той самий чоловік, який грає найважливішу роль в реалізації зазначених етапів роботи над аудіовізуальним продуктом. Продюсер очолює групи фахівців, відповідальних за виконання відповідних пунктів плану, або виконує цю роботу — на найбільш значущих її ділянках — самостійно.

Сучасна індустрія ТБ і кіно здебільшого наповнена комерційними проектами, які передбачають окупність. Завдання продюсера — її забезпечити. Тому що стосується ролі людини на цій посаді — вона найважливіша, якщо говорити про економічний аспект реалізації проектів.

Що робить продюсер?

Продюсер часто має найбільш привілейоване становище серед усіх учасників проекту зі створення кінострічки або телепередачі. Його порад і рекомендацій в ряді випадків підпорядковується навіть режисер — людина, без безпосереднього креативного участі якого фільм або телепрограма можуть не вийти в принципі. Передбачається, однак, що продюсер буде в найменшій мірі зацікавлений в реалізації особистих інтересів: головне для нього, як ми зазначили вище, — забезпечити окупність продукту.

У свою чергу, в некомерційних кіно- і телепроектах положення продюсера може характеризуватися набагато меншою привілейованості. Так, в ряді випадків повноваження людини на відповідній посаді обмежуються контролем над технічними нюансами реалізації проекту (закупівлею і орендою обладнання, фінансовими розрахунками і т. Д.). При цьому чільну роль у створенні фільму або телепередачі здатний грати як раз таки режисер. Саме його вміння і креативність зумовлюють здатність картини або телепрограми зіграти ту суспільно значиму роль, яка закладена в ідеї їх створення.

Досить показовою з точки зору розуміння ролі продюсера і режисера в некомерційних проектах слід вважати кіно- і телеіндустрію СРСР . Як відомо, ця сфера в радянський період розвивалася за рахунок державного бюджету. Творці кінострічок і телепередач могли не замислюватися про те, щоб той чи інший проект обов'язково окупав себе. Головне — щоб фільм або телепередача зуміли виконати свою корисну для тодішнього суспільства функцію.

У зв'язку з цим беззастережно головну роль в кіноіндустрії СРСР грали режисери. Інститут продюсування в сучасному розумінні був розвинений украй слабо. Однак деякі з функцій, які характерні для сучасних продюсерів, часто виконував режисер. Наприклад, ті, що пов'язані з технічним забезпеченням проекту. Також дані функції могли розподілятися по різних посадах — таким як, наприклад, директор картини або студії.

На думку багатьох кінокритиків, відсутність завдання окупити проект зумовило високу якість радянських кінокартин, що підтверджується рейтингами. Наприклад, в верхніх позиціях Кинопоиск (http://www.ivi.ru/collections/topkp) — зовсім небагато російських кінострічок. Лідирують в основному ті, що знімалися в СРСР. Акцент радянські режисери, як вважають критики, ставили на креативності, змістовності сценарію, на якості гри акторів — все робилося для глядача.

Продюсер в шоу-бізнесі

Шоу-бізнес — сфера, яка виключно близька індустрії кіно і телебачення. У багатьох аспектах їх і зовсім некоректно розмежовувати. Разом з тим кіно і телебачення характеризуються рядом найважливіших характерних ознак. Перш за все, це наявність оформленого продукту — фільму або телепрограми, що має цілісну концепцію, а також, як правило, орієнтованого на конкретну аудиторію.

Що робить продюсер?

В свою чергу, шоу-бізнес передбачає більшою мірою рамковий характер пропонованої глядачам концепції. Головне — наявність джерела «шоу», тобто креативного видовища, з самого початку не продуманого і не уявного сценаристами. Таким може бути дискусія в студії, інтерв'ю, інтелектуальна гра, показ фокусів і інших умінь. У кіно і на телебаченні ведуча роль віддається сценарієм і грі акторів, в шоу-бізнесі — як правило, ситуаційної креативності та імпровізації.

Зазначена специфіка даної сфери зумовлює особливості ролі продюсера. Як і у випадку з кіно і телебаченням, шоу-бізнес — і це зрозуміло з назви — є комерційно орієнтованої галуззю. Якщо мова не йде про те, щоб заробити за рахунок того чи іншого проекту — це вже не шоу-бізнес.

Завдання продюсера, таким чином, полягає в формуванні механізму монетизації створюваного продукту масової культури. У цьому сенсі вона та сама, що і в ситуації з комерційним фільмом або телепередачею — коли мова йде про те, щоб окупити вкладення в їх створення. Але методи вирішення даної задачі в даному випадку можуть бути зовсім іншими.

В кіно-і телеіндустрії механізмів монетизації лічену кількість — касові збори, ліцензійні відрахування, реклама. У ситуації з шоу-бізнесом структура схем комерціалізації проектів, як правило, незрівнянно складніше.

Так, є передачі, за участь в яких людині потрібно заплатити організаторам (або, наприклад, телеканалу), незважаючи на те, що саме він може бути головним героєм сюжету. У випадку з залученням акторів для зйомок в кіно — все рівно навпаки. Передбачається, однак, що герой телепередачі, проплатив в ній свою участь, зможе згодом заробити на цьому і окупити свої вкладення. Наприклад, якщо це автор гумористичних монологів — за допомогою платного участі в передачах він підтримує свої рейтинги, популярність. У свою чергу, завдяки своїй впізнаваності він вважається зіркою і може давати сольні концерти, вести дорогі корпоративи.

Забавно, що і в тій і в іншої сторони (організатора телепередачі і учасника зйомки), як правило, є свій продюсер. Кожен з них, таким чином, вирішує одну і ту ж задачу — забезпечення окупності проекту, але методи при цьому використовуються різні. У першому випадку продюсер зацікавлений в тому, щоб його шоу було якомога більше рейтинговим і інтригуючим — щоб заробляти на ньому як традиційними методами (рекламою, ліцензійними відрахуваннями), так і за допомогою обґрунтованого справляння плати з учасників. У другому випадку продюсер ставить перед собою завдання в підтримці рейтингів свого партнера — з метою подальшого заробляння за рахунок його впізнаваності, умінь і талантів.

Розглянутий приклад — одна з дуже багатьох можливих схем монетизації сфери шоу-бізнесу. Відповідно, ролі, виконувані продюсерами у відповідній індустрії, можуть бути самими різними. При збереженні, зрозуміло, загальної ознаки їх діяльності у вигляді рішення завдання по забезпеченню окупності проекту.

Що робить музичний продюсер?

Індустрія музики теж тісно взаємопов'язана як з кіно і телебаченням, так і з шоу-бізнесом. Вона має ознаки, які зближують її як з першої, так і з другої сферою. Подібно фільмів і телепередач, в музичній індустрії створюється цілісний, що має концепцію продукт — пісня, кліп, збірник. У свою чергу, співаки і музиканти можуть бути також безпосередніми учасниками різноманітних шоу — як люди, які генерують той самий елемент креативності, який бажають спостерігати глядачі.

Таким чином, те, що робить музичний продюсер, здатне бути одночасно схожим з активностями людини на відповідній посаді як в кіно і телеіндустрії, так і в шоу-бізнесі. Разом з тим для роботи людей, зайнятих в даній сфері, характерний ряд характерних ознак.

Що робить продюсер?

Основний продукт в музичній індустрії — це пісня, і її створення вимагає великого таланту і винятковій креативності. У випадку з кіно і телебаченням оригінальність концепції цілком може бути досягнута технологічними методами (маніпуляцією зі сценарієм, додаванням різних спецефектів), і до того ж ця робота часто здійснюється відразу кількома людьми. Продюсер здатний безпосередньо втручатися в неї, якщо в цьому буде комерційна доцільність.

Написання музики — процес, який вкрай складно подібним чином поставити на технологічний потік. Продюсер не може сказати композитору: «Поміняй ці та ті ноти місцями, збільш темп, скорегуй акорди». Це порушить креативний порив автора пісні, і музичний продукт здатний не вийти зовсім.

Однак продюсер, що працює в музичній індустрії, завжди може вибирати — яка з композицій, написаних тим чи іншим автором, найкращим чином адаптована до перспектив подальшої комерціалізації. Таким чином, головне завдання людини на цій посаді — шукати і підбирати таланти, здатні генерувати творчий продукт, який не просто стає результатом креативного пориву автора, але також і має перспективи перетворення в ресурс для заробітку.

Музичний продюсер зобов'язаний володіти необхідними навичками для вирішення відповідного завдання — слухом, голосом, можливо, умінням грати на будь-яких інструментах. Інакше оцінити перспективи сприйняття цільовою аудиторією пісні, яку написав автор, не вийде. Продюсер повинен вміти відчувати музику, мати розуміння того, які відчуття вона здатна викликати у інших людей.

В свою чергу, в кіно- і телеіндустрії зовсім не обов'язково, що людина на відповідній посаді буде подібним чином оцінювати якість гри акторів. Швидше за все, він віддасть відповідну функцію режисерові — і той, виходячи з ввідних даних, визначених, як варіант, продюсером, підбере потрібний акторський склад.

Таким чином, роль продюсера, зміст його активностей і функції можуть значно відрізнятися в залежності від конкретної індустрії масової культури. Об'єднує людей, які працюють на даній посаді, завдання — зробити проект комерційно успішним, якщо мова не йде про зовнішньому фінансуванні (як варіант, за рахунок держбюджету). Але методи її рішення будуть визначатися вже специфікою конкретної сфери діяльності продюсера.