Що повинен знати програміст?

Програміст — одна з найважливіших професій. У більшості сучасних сфер діяльності використовуються комп'ютери, і фахівець відповідного профілю — головний, хто відповідає за їх практично значущі для людини функції, а багато в чому і за працездатність. Якими навичками повинен володіти програміст для успішного вирішення своїх завдань? Які базові знання потрібні людині, щоб стати таким фахівцем?

Компетенції програміста ми можемо вивчити в наступних основних аспектах:

  • особливості завдань, які вирішує людина в даній спеціалізації, а також співвідносні з ними необхідні навички і знання;
  • специфіка окремих мов розробки ПО як головних складових інструментарію програміста.

Розглянемо сутність зазначених аспектів докладніше.

< h2 id = "h2_1"> Що повинен знати програміст для вирішення своїх завдань?

Людина, що працює програмістом, може займатися вирішенням великої кількості задач. У числі таких:

  • написання комп'ютерних програм;
  • розробка концепцій ПО;
  • адаптація програм до різних категорій користувачів (з точки зору інтерфейсу і функцій) ;
  • тестування і налагодження «софта».

Вивчимо сутність зазначених напрямків діяльності програмістів, а також те, якими навичками вони повинні володіти для успішного виконання відповідних функцій.

Мовна компетенція

Написання програм — головна компетенція фахівця розглянутого профілю. «Софт» створюється при використанні особливих мов, і людині доведеться опанувати відповідний рівень володіння ними. Це, таким чином, ключова вимога до знань програміста.

Що стосується першого завдання, ПО може розроблятися для внутрішніх потреб компанії (наприклад, з метою організації роботи з базами даних і обладнанням, управління фінансовими потоками) або для зовнішнього споживача (в рамках корпоративного замовлення або за допомогою виведення продукту на роздрібний ринок під комерційним брендом).

Які мови програмування повинен знати програміст? Це багато в чому залежить від того, якого роду ПО він створює. В рамках внутрішньокорпоративних завдань програміст найчастіше працює з базами даних, серверами, налагодженням, тестуванням, написанням алгоритмів управління обладнанням. Дані компетенції, найімовірніше, вимагатимуть знання універсальних, багатофункціональних мов: C, C ++, Java, Ruby. Якщо говорити про роботу з базами даних, не обійтися без володіння SQL. Стане в нагоді фахівця знання Python — одного з найпростіших в освоєнні, але дуже потрібного і затребуваної мови.

Що повинен знати програміст?

Що стосується випуску програмного забезпечення на замовлення на зовнішній ринок, то вимоги до навичок програміста зазвичай ширше — оскільки від функціональності і якості випускаються рішень залежить комерційний успіх компанії-роботодавця. Крім зазначених універсальних мов, людині необхідно буде володіти більш «вузькопрофільними» — такими як, наприклад, C #, Javascript, PHP, Objective-C.

Трохи пізніше ми вивчимо особливості кожного із зазначених мов докладніше.

Участь в концепції

У компетенції програміста може бути також рішення концептуальних завдань, що відносяться до створення «софта». Спеціаліст розглянутого профілю нерідко залучений в обговорення проекту розробки ПЗ, оцінює перспективи впровадження його на практиці. Наприклад, програміст здатний підказати колегам, що пропонований продукт не цілком оптимальний для конкретного виробничого процесу і його проект потребує доопрацювання в такому аспекті.

В ході вирішення завдань, пов'язаних з концепцією ПО, функції програміста також припускають високий рівень його мовних знань. Зокрема, фахівець повинен вміти коректним чином підбирати оптимальний мову з точки зору сумісності з проектом. Наприклад, зазначений нами вище Objective-C — основний при розробці мобільних додатків для iOS, але що стосується рішень для Android, то для їх створення один з найоптимальніших інструментів — Java.

Той факт, що завжди знайдеться мову, який підходить для конкретної платформи краще за інших, — один з основних постулатів професії, це те, що повинен знати початківець програміст перед початком кар'єри. Тому хороший фахівець даного профілю — однозначно «поліглот» в аспекті володіння комп'ютерними мовами, і у нього завжди є можливість вибору оптимального «діалекту» для написання ПО.

При вирішенні завдань «концептуального» напряму діяльності програміст також повинен мати достатні знання в області ринку «заліза»: ПО, яке він буде створювати, швидше за все, зажадає адаптації до того чи іншого типу комп'ютерів або гаджетів. Спеціаліст повинен буде забезпечити більш якісне, ніж в конкурентних рішеннях, виконання функцій створюваного ним «софта» в співвіднесенні з конкретним типом обладнання.

Всі компоненти важливі

Будь-який вид ПО складається з двох базових компонентів: коду і інтерфейсу. Перший елемент — це написані на спеціальній мові програмування математичні і логічні алгоритми, що забезпечують функціональність продукту. Другий — те, яким чином можливості ПО будуть задіяні користувачем, яким чином він буде керувати функціями. Програма може бути скільки завгодно досконалої з точки зору коду, проте незручний інтерфейс зробить її ефективне практичне застосування важко реалізованим.

Вкрай важливо при цьому, щоб елементи управління програмою відповідали побажанням цільової групи користувачів. Складно розробити продукт, задіяння можливостей якого було б комфортним для всіх. Обов'язково знайдеться значний відсоток людей, незадоволених інтерфейсом. Найголовніше, таким чином, щоб програміст адаптував рішення для «свого споживача». Важливо, щоб, перш за все, був задоволений саме він.

Пройти тести

Комп'ютерна програма може припускати широкий функціонал і характеризуватися зручністю інтерфейсу, але якщо її робота буде супроводжуватися постійними збоями і помилками, то відповідні переваги не матимуть ніякого значення. Тому розробник ПЗ повинен володіти навичками, які дозволять здійснювати налагодження і необхідне тестування рішень.

Існує велика кількість видів ПО для перевірки коректності програм. У числі популярних — Device Anywhere, Jira, Android Debug Bridge, iPhone Configuration Utility. Програміст повинен вміти користуватися ними, беручи до уваги, зрозуміло, знань в області мов, які застосовуються при створенні ПЗ для платформ, в яких проводиться тестування.

Відзначимо, що в сучасних компаніях програмісти, як правило, працюють в команді. Таким чином, перераховані компетенції найчастіше розподіляються по окремим фахівцям. Наприклад, виявлення збоїв і неполадок в ПЗ може проводити людина на посаді тестувальника. Розробку концепцій, вдосконалення інтерфейсу також часто здійснюють окремі фахівці. Але нерідко буває, що всі зазначені завдання вирішує один і той же чоловік. Даний сценарій найчастіше зустрічається в невеликих компаніях або стартапи.

Зазначені спеціалізації деякі IT-експерти вважають за краще ранжувати за рівнем кваліфікації. Так, тестувальники іноді в принципі не розглядаються як програмісти в силу того, що нечасто працюють з «кодом». Однак вміння перевіряти відповідним чином ПО на помилки — це, так чи інакше, важлива компетенція розробника. Навіть якщо він не зуміє віддати програму на тестування комусь іншому, то повинен буде провести необхідну роботу сам.

Те ж можна сказати про інтерфейс програм. Фахівець, що має навички дизайнера, швидше за все, краще впорається із завданням по оптимізації функцій управління ПО, ніж «універсальний» програміст. Але якщо людина працює в стартапі і у нього немає можливості запросити допомогу експерта вузького профілю, то все доведеться робити самому.

Які мови програмування повинен знати програміст?

Вище ми відзначили, що ключова компетенція програміста — це знання спеціалізованих мов, які використовуються при створенні ПЗ, і перерахували ті, що активно застосовуються на сучасному IT-ринку. До яких сфер бізнесу і IT-розробки найкращим чином адаптовані ті чи інші мови? Як програмісту визначитися з тим, який саме вивчати?

Отже, в числі самих затребуваних сьогодні мов: C, C ++, C #, Java, Javascript, Ruby, PHP, Python, Objective-C, SQL. Чим зумовлено те, що сучасний програміст повинен їх знати?

Відносно мови C потрібно відзначити, що він входить до числа найбільш універсальних і потужних в аспекті можливостей. На ньому вийде створити практично будь-яку програму. Дана мова — дуже складний для вивчення, але це робить особливо почесним його знання. Те ж саме можна сказати про C ++ і додати, що він — ще більш універсальний і затребуваний.

В свою чергу, мова C # не надто близький до C, проте він взяв багато з C ++, а також Java. Що стосується його застосування, він незамінний для програмістів, які працюють з корпоративними типами ПО для Windows.

Мова Java багато IT-фахівці називають самим універсальним. Він може бути задіяний практично на будь-якій платформі — Windows, Linux, Mac, в мобільних операційних системах, в веб-розробці. Мова Java щодо складна у вивченні, але по факту його освоєння програміст зможе вирішувати найширший спектр завдань.

Javascript не має прямого відношення до Java, незважаючи на схожість назви. Використовується він, головним чином, в сфері веб-розробки. За допомогою Javascript можна здійснювати гнучку конфігурацію веб-сторінок в аспекті зовнішнього вигляду, елементів управління, анімації та інших функцій. Тому для тих програмістів, які вирішили заглибитися в створення сайтів, вивчення Javascript — обов'язково. Аналогічно в бізнес-процеси — основна область застосування PHP. Він не складна у вивченні і дуже функціональний.

Що повинен знати програміст про мови Python і Ruby? Перш за все, те, що не дивлячись на простоту вивчення, вони застосовуються в самих різних сферах. Наприклад, Python активно задіюється розробниками найбільших онлайн-корпорацій — Google, Facebook. Мова Ruby відмінно підходить для невеликих стартапів, але не тільки — наприклад, досвід його успішного використання є у таких великих проектів, як Slideshare і Groupon.

Ринок мобільних додатків — один з найдинамічніших і прибуткових сьогодні. Якщо програміст хоче освоїтися на iOS-платформі, то йому слід вивчити мову Objective-C — він, як ми вже зазначили вище, спеціально створений для розробки відповідного типу ПО. Якщо людині ближче ринок пристроїв на Android, то тоді потрібно вивчати Java.

Мова SQL — в числі найпоширеніших для роботи з базами даних. Він щодо нескладний для вивчення, але його знання завжди стане в нагоді фахівця, який планує будувати кар'єру у великій корпорації.

Кар'єра програміста приваблює багатьох людей. Це пов'язано не тільки з високою зарплатою, але також і з можливістю брати участь в реалізації найцікавіших проектів, які можуть бути велике значення не тільки для окремо взятої компанії або стартапа, але також і для цілої країни і світового IT-ринку.

< p>Вивчимо то, якими необхідними знаннями та навичками повинна володіти людина, що планує стати програмістом.

Що повинен знати початківець програміст?

Є точка зору, що розробляти конкурентоспроможне ПО може тільки фахівець з математичним або технічною освітою. Саме з цієї причини в якості іспитів на IT-спеціальності у вишах потрібно здавати предмети відповідного профілю. Можна відзначити, що математика — це не критерій спроможності програміста, але необхідний його інструмент. Знання в рамках даної дисципліни не гарантують, що людина зможе створювати висококласне ПО, однак без них йому буде проблематично освоїти навіть найелементарніші мови розробки «софта».

Що повинен знати програміст?

Таким чином, програміст повинен нехай же не бути дипломованим математиком, але мати здатності до розуміння принципів конструювання формул, вибудовування різних логічних залежностей, роботи зі змінними і т. Д. Все це стане в нагоді при створенні ПЗ.

Успішне освоєння всіх розглянутих нами вище мов програмування передбачає знання англійської. Справа не тільки в тому, що він використовується в якості основного при написанні різних команд і скриптів. Значний обсяг документації і якісних навчальних матеріалів написаний англійською мовою. При цьому їх автори — необов'язково британці чи американці. Багато розробники з Китаю, Індії, Росії застосовують англійський в якості основного мови публікацій різних матеріалів і спілкування з колегами.

Створюючи той чи інший вид ПО, якщо мова не йде про процес навчання або експерименті, програміст повинен приблизно розуміти , хто буде кінцевим споживачем продукту. У цьому сенсі фахівця знадобляться базові знання з області маркетингу, можливо, соціології та інших гуманітарних сфер, що дозволяють вивчати особливості цільових груп користувачів рішення.