Що означають цифри на шинах автомобіля?

Досвідчені автолюбителі знають, що шини в значній мірі визначають поведінку машини на дорозі. Тому вони повинні відповідати ТЗ і умов його експлуатації. Правильно вибрати покришки допомагає нанесена на них маркування — кожен водій зобов'язаний знати, що означають цифри на шинах автомобіля.

Які вони бувають?

Всі використовувані покришки діляться на кілька класів:

 1. Літні. Експлуатуються на асфальтованих дорогах при плюсовій температурі і забезпечують в таких умовах краще зчеплення на сухому покритті. Дозволяють підтримувати високу швидкість руху та не призначені для використання в зимовий час.
 2. Зимові. Застосовуються на зледенілому дорожньому покритті і при знижених температурах. Завдяки підбору матеріалів і малюнку протектора забезпечують хороше зчеплення з поверхнею.
 3. Всесезонні. Компромісний варіант між двома першими типами шин. При відсутності значних змін температури можуть цілком успішно експлуатуватися цілий рік.
 4. Спеціальні. В першу чергу до них відносяться шини підвищеної прохідності для бездоріжжя і руху по грунтових дорогах. За характеристиками найбільш близькі до гарєєвим покришок.

Кожен зі згаданих видів включає в себе багато моделей, розрахованих на різні автомобілі і умови експлуатації. І розібратися в цьому різноманітті допомагає маркування, нанесена на шини.

Про що говорять цифри

Існують різні системи маркування, європейська та американська, причому остання буває двох видів. У нас широко поширеними є покришки європейських виробників, тому прийнята саме ними маркування і буде розглядатися нижче.

Найбільш зрозумілим виглядає позначення фірми-виробника, наприклад Michelin, Pirelli, Bridgestone або інші. Тут ніяких пояснень не потрібно, кожен водій вирішує сам, що вибрати, в залежності від фінансових можливостей. Вартість шин у провідних виробників вище, ніж у маловідомих.

Для кращого розуміння розберемо типову маркування, наприклад 195/70 R15 89H.

 1. Спочатку вказується типорозмір шини, в нашому прикладі це буде 195/70. 1-я цифра позначає ширину покришки в мм, 2-я — співвідношення між висотою шини і її шириною, виражене у відсотках. Що в цих цифрах до чого відноситься, допоможе розібрати малюнок.

   Що означають цифри на шинах автомобіля?

  Фактично це співвідношення означає, що при однаковій ширині вище буде та шина, у якій значення більше. Воно, до речі, дозволяє деяким чином провести порівняння різних моделей покришок. Якщо ви вирішите для більшої стійкості свого автомобіля на дорозі поставити широкі шини (замість 195/70 виберете 205/70), то необхідно врахувати, що нові будуть вище, відповідно, і машина підніметься над дорогою, а ось це вже може бути небезпечно. У деяких випадках буває, що друга цифра відсутня, т. е. маркування виглядає як 195/R15. Це позначення повнопрофільною шини, коли співвідношення висоти і ширини становить 80%. Практикою встановлено, що в умовах наших доріг використання покришок з висотою профілю менше 50 досить небезпечно.

 2. Індекс R — конструктивне виконання, означає, що шина радіальна.
 3. Індекс 15 — діаметр (в дюймах) диска для установки, т. Е. Так позначається внутрішній діаметр покришки.
 4. Показник допустимої навантаження, наприклад 89. Він означає, що допустиме навантаження на колесо не повинна перевищувати 580 кг. Конкретне значення визначається відповідно до наведеної таблицею за вказаною на шині індексу.

  Що означають цифри на шинах автомобіля?

  Варто відзначити, що помилкою буде визначення повної допустимого навантаження шляхом множення на 4 отриманої цифри. Вона означає максимальне навантаження, а робота будь-якого пристрою в граничному режимі — крайній випадок. Тому в першу чергу треба, як мінімум, зменшити величину допустимого навантаження на 20%. Ну і необхідно врахувати, що у автомобіля може бути різна допустиме навантаження по осях — це зазвичай вказується в інструкції по експлуатації.

 5. Індекс швидкості, в прикладі Н. Показує, з якою можливою швидкістю допускається їхати на даній покришці. Конкретне допустиме значення визначається за допомогою довідкових даних, в нашому прикладі — 210 км/ч.

   Що означають цифри на шинах автомобіля?

Додаткові дані про шину

Крім наведеної вже інформації, на покришці можуть міститися і інші відомості, серед яких варто відзначити:

 1. Вказівка ​​напрямку обертання. Це означає, що при установці колеса з такою шиною треба дотримуватися дана вимога.

   Що означають цифри на шинах автомобіля?

 2. Позначення M + S (бруд плюс сніг). Замість цього може бути нанесено M & amp; S. Так маркується шина, призначена для експлуатації по бруду і снігу. Про можливість використання в зимовий час свідчить значок «сніжинка».

   Що означають цифри на шинах автомобіля?

  Якщо ж символ сніжинки відсутня, то подібну покришку взимку застосовувати не можна однозначно, вона підходить тільки для літнього сезону.

 3. AW (що означає будь-яка погода) або AS (всі сезони) — всесезонна шина.
 4. < li> Дата виготовлення, позначається трьома цифрами, наприклад 509, що відповідає п'ятдесятої тижні 2009 року. Вважається, що гума повинна бути використана не пізніше ніж через три роки з моменту виготовлення.

Ось в основному і вся інформація, яку треба знати водієві при виборі шин. Додаткові відомості про типи гуми і маркування покришок можна отримати при перегляді відео:

Правильний підбір шин для автомобіля часто є визначальним при його поведінці на дорозі. Вибирати доводиться з великої кількості найрізноманітніших моделей, часом порівнюючи вироби різних виробників. І при цьому істотну допомогу надасть нанесена на бічній поверхні шини маркування.