Що люблять малювати маленькі діти?

Малюнки відображають стан дитячої душі, думки, страхи, бажання дитини. Картинка може показати сьогохвилинне настрій або давні серйозні переживання малюка. Уважним і чуйним батькам буде цікаво дізнатися, що люблять малювати маленькі діти і що означають такі картинки.

Що малюють діти

Дитячі малюнки одночасно схожі і відмінні один від одного. Існує чимало факторів, від яких залежить, якою буде чергова картина малюка.

Вік

Для кожного віку характерні свої улюблені теми, колірні рішення, рівні майстерності. Малюнки «ростуть» разом з авторами від примітивних паличок і закорючек до повноцінних картин, від випадкових, неусвідомлених творів до продуманих робіт.

Діти починають цікавитися малюванням у віці від 1 до 1,5 років. У цей період кожен малюк робить власне маленьке відкриття: якщо водити олівцем по паперу, то на аркуші залишаться сліди. Наступні півроку дитина перевіряє свою теорію, хаотично водить ручкою по папері, столу, стін, підлоги і залишає точки, рисочки, закарлючки. Сенсу в таких картинках немає, колір значення не має. Дитині подобається сам процес руху рукою.

До 2 років виникає інтерес до власних малюнків. Дитина звертає увагу на зв'язок між рухами руки і з'являються точками, паличками і колами. Зовні картинки не змінюються, але всередині малюка відбувається величезна робота по формуванню зорово-рухової координації. Дитині потрібно близько року, щоб встановити подібність контролю над власними пальчиками, навчитися не заступати за межі листа. Поступово хаотичні лінії будуть складатися в забавні пики, звірів і птахів, квіти і дерева.

До 2,5-3 років малюк починає наділяти картинки глуздом, показувати, де і що намальовано. За допомогою дорослого дитина може зобразити сонечко, колобка, доріжку, море. Важливо не критикувати дитячі каракулі, не нав'язувати жорсткі правила малювання, не допомагати дитині без його прохання, щоб малюк міг побудувати власне уявлення про навколишній світ, набути впевненості в своїх силах.

З 3 років дитина починає малювати примітивних людей , звірів, птахів. Як правило, малюнок будується за принципом «точка, точка, кома» і «палиця, палиця, огірочок». Люди і тварини виходять схожими між собою і нагадують восьминогів. Сюжет відсутній, персонажі розкидані по аркушу паперу упереміш з абстрактними лініями і крапками.

Що люблять малювати маленькі діти?

Якщо в 3-3,5 роки дитина як і раніше зображує тільки штрихи і коми або зовсім відмовляється малювати, то батькам варто порадитися з фахівцями.

До 4 років малюнки набувають звичні для дорослих обриси. Дитина починає ділити картинку, зображуючи лінію горизонту, з'являються небо і земля. Траву, дерева, людей і тварин малюк малює внизу, що стоять в одному ряду, а сонце, хмари — вгорі. У такому віці дитина намагається відобразити рух і час: було сонце — пішов дощ, був день — настала ніч. При цьому сонячна картинка замальовується хмарами і дощовими краплями, світлий день перетворюється в темну ніч. Важливі об'єкти малюк зображує набагато більші за інших деталей малюнка. Наприклад, метелик більше квітки, собака більше вдома.

Наступні рік-два дитина відпрацьовує навички малювання, вибирає улюблені теми, героїв, колірну гамму. Завдання батьків — допомагати, але не нав'язувати, не ставити жорсткі рамки і вимоги. Після досягнення малюком 5-річного віку на основі дитячих картинок можна робити висновки про психологічний стан дитини.

В 6-7 років юний художник починає малювати «по дорослим» правилам, враховуючи деталі, особливості об'єктів. Він легко може зобразити просту картинку на прохання дорослого.

Настрій

Страхи, проблеми, бажання, мрії, симпатії, неприязнь залишають свій слід на дитячому малюнку, але найбільший вплив на картинку надає миттєве настрій маленького живописця. Не можна судити про характер і душевний стан дитини по одному малюнку. Іноді батьки, побачивши листок паперу з монстром і калюжею крові, починають панікувати. Їм здається, що картинка говорить про підвищену агресивність малюка і необхідно терміново звернутися до психолога або психіатра. Насправді малюнок міг з'явитися під впливом безлічі чинників, наприклад:

 • дитина погано виспався;
 • у нього жахливий настрій;
 • щось болить;
 • він не хотів малювати, але дорослі наполягли;
 • побачив страшний мультфільм або фільм зі сценами насильства і жорстокості.

Не варто забороняти вихлюпувати негативні емоції через малюнки. Новий день принесе інші враження, і, можливо, батьки ніколи більше не побачать несамовитих картинок.

Іноді краще запитати у дитини, що означає його малюнок. Може бути, монстр — це «не вийшов» хлопчик, калюжа крові — пролите варення. А темних фарб так багато тому, що світлі закінчилися.

Якщо дитина малює похмурі картинки постійно і використовує тільки темні кольори, то дорослим дійсно потрібно задуматися про причини такого творчості.

Навколишнє обстановка

На дитячу творчість серйозно впливає все, що оточує малюка. Гучні звуки, суєта, нав'язлива допомога дорослих будуть заважати дитині і відволікати його від роботи. Надто сувора обстановка, критичні зауваження можуть відлякати малюка або змусити його відмовитися від творчості.

Діти люблять малювати разом. Вони, як мавпочки, наслідують один одному і з задоволенням приєднуються до колективної діяльності. Однак при цьому намагаються скопіювати чужу роботу. Малюнки виходять схожими і менше передають емоційний стан кожної окремої дитини.

Герой і сюжет

Найчастіше діти малюють свою сім'ю, будинок, природу, відображаючи домашню обстановку, відносини з батьками і однолітками.

Освоївши найпростіші теми, малюки переходять до «хлоп'ячим» і «дівчачим» малюнками: богатирям, зброї, техніки, принцесам, замкам, тваринками. Окреме місце займають герої популярних мультфільмів, коміксів і фільмів.

Сюжети малюнків часто змінюються і залежать від настрою і переживань дитини. Нерідко малюк зображує те, що його сильно налякало або засмутило, так як це один із способів розслабитися, побороти свої страхи. Якщо через деякий час сюжет не зміниться і стане нав'язливим, необхідно звернутися за допомогою до фахівців.

Хлопчикам подобається малювати динамічні картинки. Наприклад, солдати йдуть в бій, машина їде по дорозі. Дівчата, навпаки, вважають за краще статичні картинки. Наприклад, принцеса стоїть біля віконця палацу, зайчик сидить на галявині.

Сім'я

< img class = "aligncenter" src = "/wp-content/uploads/chto-ljubjat-risovat-malenkie-deti-5b81f33.jpg" alt = "Що люблять малювати маленькі діти?" />

Сім'я — це найулюбленіша тема для малювання у дітей. Перші твори малюки створюють в 3-річному віці. Спочатку портрети даються дитині нелегко. Члени сім'ї більше схожі на колобків і восьминогів, ніж на людей. Однак дитині власні роботи, як правило, подобаються. Дорослішання художника і його творів відбувається до 5-6 років. Поступово малюнки набувають «людські» риси, з'являються фон, деталі. Головне — батьки повинні підтримувати творчі пориви малюка і захоплюватися його шедеврами.

Іноді дитина зображує сім'ю у вигляді тварин, рослин або невідомих істот.

Розшифровувавши його малюнки-послання, варто виділити кілька важливих моментів:

 • Найбільша, промальована фігура — це найбільш значимий для малюка людина. Однак якщо одні родичі настільки великі, що для інших не залишається місця, то такі картинки є сигналами про складні стосунки в сім'ї. Чим менше інші рідні, тим нижче їх положення і значення. Якщо малюк малює тільки власний портрет, можливо, він вважає себе центром сім'ї. Якщо ніколи не зображує себе, значить, відчуває себе незначним, непотрібним.
 • Всі частини тіла у кожного члена сім'ї повинні бути намальовані. Їх відсутність рідко буває випадковим. Зображуючи людини без якоїсь частини тіла, дитина сигналізує дорослим про проблеми. Наприклад, відсутність рота може говорити про часті зауваженнях, скандалах, криках. Довгі руки символізують страх перед покаранням, довгі ноги — потреба звільнитися від надмірної опіки. Широко розкинуті руки — брак впевненості, затишку, товсті ноги — відсутність надійності, стабільності. Якщо вся сім'я зображена з піднятими руками, можливо, малюку подобається лякати оточуючих, тримати в страху або, навпаки, дитина боїться і йому потрібна допомога.
 • Велике значення має розташування членів сім'ї на аркуші паперу. Якщо вони стоять поруч, тримаються за руки, дитині затишно, комфортно. Часто малюк малює родичів, зайнятих повсякденними справами. Наприклад, мама готує, тато дивиться телевізор, сестра і брат грають. Якщо люди розрізнені і не взаємодіють, малюк не сприймає рідних як одне ціле. Лінії, паркани, що відокремлюють членів сім'ї один від одного, говорять про відсутність спілкування, розуміння. Якщо «у вигнання» потрапили молодші діти, дитина ревнує до них. Зазвичай розмір таких братів і сестер непропорційно маленький.
 • Додаткові деталі у вигляді кульок, бантиків, сердечок говорять про любов, надійності, теплі в сім'ї. Безліч зайвих ліній, точок, штрихів — про змішаних почуттях дитини щодо зарисованного родича, про плутанину в дитячій голові. При цьому емоційний фон, ставлення до цього члену сім'ї може бути як позитивним, так і негативним.
 • Якщо дитина малює, сильно натискаючи на олівець, різкими штрихами, рве папір, значить, між рідними існують серйозні проблеми. Хтось із членів сім'ї викликає у малюка неприязнь. Навпаки, плавні лінії, м'які руху говорять про симпатії дитини. Це зауваження не відноситься до дітей, які тільки вчаться тримати олівець і поки не можуть контролювати силу натиску. Часті виправлення свідчать про важливість малюнка і невпевненості в своїх силах.

Якщо дитина ніколи не малює свою сім'ю або постійно забуває, відмовляється зобразити одного з її членів, батькам варто звернути на це увагу. Ймовірно, у малюка існують якісь психологічні проблеми.

Будинок, палац, фортеця

Що люблять малювати маленькі діти?

Фантазія дитини безмежна. Перелічити всі варіанти будинків, палаців, куренів, хмарочосів, які виходять з-під олівця малюка, неможливо. Однак такі картинки мають свої особливості:

 • Розмір. Великі будинок, вікна та двері говорять про відкритість, товариськості дитини, маленькі — про самотність і замкнутості.
 • Деталі. Відсутність вікон, дверей або даху означає сором'язливість, закритість малюка. Наявність сходів, що ведуть в порожнечу, свідчить про те, що дитину мучать сімейні проблеми, конфлікти. Безліч додаткових будівель — ознака тривоги, розгубленості. Грати, високий паркан, великі фіранки кажуть про скутості, закритості.
 • Земля. Відсутність статі або ширяння будиночка над землею говорить про мрійливість малюка і багатої фантазії.

Часто поруч з будинком дитина малює сім'ю, дерева, квіти, тварин.

З 5-річного віку малюк переходить на новий рівень малювання, і замість хатинок на картинках з'являються палаци і фортеці. Дівчата роблять упор на величні і красиві замки, прикрашені прапорами, квітами. Хлопчики воліють фортеці, військові споруди, міста і карти.

Люди, тварини, чудовиська

Що люблять малювати маленькі діти?

Діти люблять малювати людей, звірів, птахів, риб і невідомих чудовиськ.

Зображення людини вимагає від дитини великих зусиль. Чим краще промальовано фігура, частини тіла, одяг, враховані пропорції, тим гармонійніше розвиток і врівноваженим психологічний стан малюка.

Поява на картинках лицарів і принцес говорить про те, що дитина починає цікавитися жіночими і чоловічими образами, приміряти їх на себе, усвідомлювати власну статеву приналежність.

Малюк може малювати картинки, властиві своєму і протилежної статі. Однак батьки повинні звернути увагу, якщо в малюнках завжди відсутні герої і теми, відповідні підлозі малюка. Можливо, дитина не розуміє або не приймає статеві моделі поведінки. Також сигналом можуть стати малюнки, на яких обмежується один із статей. Наприклад, хлопчик постійно ображає дівчинку; король завжди страшний і злий, а королева красива і добра.

Деякі діти, частіше дівчинки, воліють зображати не людей, а тварин. Любов до природи говорить про чутливість малюка, його вразливості. Якщо дитина вибирає улюблена тварина і малює його частіше за інших, швидше за все, малюк ототожнює себе з цією істотою. Герой може бути як реальним, так і казковим, придуманим.

Зображення страшних і злих тварин, наявність у них великих зубів і гострих кігтів має насторожити батьків. Такі картинки можуть вказувати на неприйняття навколишнього світу, вороже ставлення до нього, почуття невпевненості і потреба в захисті.

Діти, особливо хлопчики, люблять зображувати монстрів, чудовиськ, однак подібні малюнки не завжди свідчать про агресивність і неврівноваженість. Картина здатна з'явитися після перегляду жорстокого, страшного мультфільму, фільму, передачі. Малюнок є способом побороти дитячі страхи, так як намальоване чудовисько можна перемогти, зафарбувати, розірвати, викинути.

Дорослим слід звернути увагу, якщо малюк постійно зображує катастрофи, аварії, монстрів, які вбивають і калічать кого-небудь, або, навпаки, категорично відмовляється малювати страшних героїв.

Техніка та мода

 Що люблять малювати маленькі діти?

Популярні теми у хлопчиків 5-7 років — це техніка, машини, кораблі, літаки, зброя. У дівчаток — одяг і аксесуари, модні покази, сукні, прикраси, взуття.

Для хлопчиків технічні малюнки вважаються нормою і відображають силу, мужність, влада. Ці якості дитина бачить у тата, дідусі, старшого брата. Не варто хвилюватися, якщо на зображенні зображені бій, бійка. Серйозними симптомами, що говорять про підвищену агресивність, є повторювані малюнки зі сценами насильства, вбивств.

Дівчата люблять картинки на жіночі теми, що відображають поведінку і інтереси мами, бабусі, сестри. У своїй творчості дитина закріплює жіночність, витонченість, акуратність, дбайливість, тренує почуття смаку і стилю.

Колір

 Що люблять малювати маленькі діти?

Перші малюнки дитини зазвичай монохромні, так як для вивчення всіх фарб потрібен час. Освоївши штрихи і точки, малюк вибирає один колір і починає з ним експериментувати. Відтінок значення не має, допускається навіть чорний. Кілька тижнів дитина малює картинки тільки в цьому кольорі, а потім переходить до наступного відтінку, поки не познайомиться з усією палітрою. Після цього малюнки стануть кольоровими, і можна буде судити по ним про характер і настрої крихти.

Маленькі діти люблять яскраві кольори, але нерідко якийсь відтінок в малюнках переважає. Теплі, сонячні тони воліють наполегливі та активні малюки. Холодні, пастельні залучають спокійних і мрійливих дітей. Відсутність многоцветности, контраст чорного і білого говорить про психологічні проблеми дитини.

 • Червоний колір подобається енергійним, емоційним малюкам, але може свідчити про агресивність і психологічної нестійкості.
 • Жовтий говорить про оптимізм і високих творчих здібностях художника.
 • Зелений — про врівноваженість, наполегливості, закоханості малюка.
 • Блакитний — про мрійливості, впевненості в собі.
 • Синій — про спокої, але іноді він символізує смуток, переживання від розлуки з близькими.
 • Фіолетовий — це колір занепокоєння, втоми і фантазії, передчуттів одночасно.
 • Чорний привертає проблемних дітей і говорить про депресію, агресивності.

Розглядаючи малюнки, слід пам'ятати, що вибір кольорової гами часто залежить від контексту. Чорна земля, червона квітка виглядають гармонійно, а чорні будинки і люди, червона калюжа крові не підходять для дитячої картинки.