Що краще, Нива або УАЗ?

Винесений в заголовок статті питання вже давно набив оскому здебільшого водіїв. У продовження цього можна запитати: а ви не замислювалися, що краще — сіль або цукор? Обидва продукти білі, обидва змінюють смак готового блюда, роблячи його краще і приємніше, тільки цукор кладуть у чай і торти, а сіль — в м'ясо і рибу. І у солі, і у цукру своє призначення. І тим не менше, повернувшись до старого питання, а що краще, Нива або УАЗ, можна спробувати зрозуміти можливості кожної з цих воістину легендарних машин.

Трохи історії

Для розуміння суті проблеми треба просто згадати, з якою метою було створено кожен з цих автомобілів. Йтиметься про всім звичному УАЗі — козлові (469-м), або в крайньому випадку Хантере, і звичайної трехдверной Ниві, або її модифікації ВАЗ-21214М.

Перший з цих автомобілів створювався за замовленням військових і призначався для руху в будь-яких умовах, в тому числі і в складі танкової колони. Нива ж спочатку проектувалася для жителів сільської місцевості і для переміщення по дорогах, нехай проселочним, розбитим вщент і залитим водою, але дорогах, а також по трасах і в міських умовах.

Вже просте їх порівняння дає можливість зрозуміти, що при деякій схожості призначення це різні автомобілі. Але вони доповнюють один одного, що дозволяє нам вибрати відповідну машину для конкретних умов. Але до її призначенням можна буде повернутися трохи пізніше.

 Що краще, Нива або УАЗ?

Порівняння технічних характеристик

Тут відразу треба зазначити, що УАЗ ближче до загальноприйнятого розуміння позашляховика. У нього рамна конструкція, класичний п'ятидверний кузов і залежна ресорна підвіска. З точки зору всюдихода майже всі формальні вимоги у УАЗа виконані, що і забезпечує збільшена вага — 2500 кг.

Ниву можна умовно порахувати легким позашляховиком або скоріше навіть кросовером. У неї трьохдверний кузов типу універсал, незалежна підвіска важеля спереду і залежна позаду. Завдяки цьому повний її вага становить 1850 кг. За габаритами різниця не дуже значна, хіба що в довжину УАЗ більше на 40 см, а висота Ниви становить 1,64 м проти 2,025 м у УАЗа.

Важливим для позашляховика є значення кліренсу, у Ниви він 22 см , тоді як для УАЗа дорівнює 21 см. Є й інші відмінності, але вони вже більш зрозумілі фахівцям.

Двигун і трансмісія

УАЗ оснащується бензиновим мотором в 2,7 літра, хоча може комплектуватися дизелем 2,2 літра. У 1-му випадку потужність складе 128 к.с., у другому — 113 к.с. Нива ж завжди випускається тільки з бензиновим мотором в 1,7 літрів, що видає 80 к.с. В деякій мірі це відмінність в характеристиках двигунів компенсується різницею у вазі машин, але вплив подібного чинника на прохідність врахувати дуже важко.

Що ж стосується трансмісії, то тут відмінності не менш істотні. Обидві машини мають МКПП (5-ступінчаста) і 2-ступінчастою роздаткою із заниженою передачею. У УАЗу — підключається передній міст, у Ниви — не відключається повний привід. Додатково варто відзначити, що у неї блокується міжосьовий диференціал, а УАЗ в військовому виконанні оснащується колісними редукторами.

Салон і обслуговування

Обидва автомобілі відрізняються досить простим і суто утилітарним оформленням салону. У них немає якихось химерних форм і плавних ліній в інтер'єрі, все підпорядковано практичної доцільності. Так що особливого комфорту жодна з машин надати не зможе, і пасажирів під час руху вдасться відчути всі принади їзди по бездоріжжю. Хоча необхідно зазначити, що Нива комфортніше, як-не-як вона проектувалася спочатку цивільним автомобілем.

УАЗ — машина міцна і міцна, в першу чергу завдяки наявності рами. Нива ж вимагає дбайливого ставлення. До того ж УАЗ дозволяє проводити практично будь-яку модернізацію і установку додаткового обладнання, тоді як на Ниві це часом викликає значні труднощі. Та й ремонт на УАЗі виконується простіше, його можна зробити і в польових умовах.

Експлуатація

Варто відзначити, що «апетит» у машин відрізняється досить суттєво. Якщо у Ниви споживання може становити 10-12 літрів на сотню, то у УАЗа воно буде 17-18 літрів. Крім того, Нива значно перевершує в динаміці свого опонента, та й на дорогах з асфальтовим покриттям має перевагу як в швидкості, так і в маневреності.

Однак основні суперечки на тему, що краще — УАЗ або Нива, стосуються їх руху на бездоріжжі. Проводилось багато самих різних порівняльних випробувань, але при цьому так і не вдалося визначити явного лідера. Так, УАЗ спочатку проектувався для бездоріжжя, але тим не менше Нива якщо і поступається йому, то незначно, та й то не завжди. Наприклад, на відео показано, що можуть робити ці машини.

Найголовніше, що для Ниви, що для УАЗа, — не сісти на мости або на «пузо». Якщо цього вдалося уникнути, автомобіль зможе подолати будь-який бруд. Варто зазначити, що для Ниви додатковою перевагою є менша вага, вона проскакує ті місця, де Ульяновський позашляховик в'язне. Саме динаміка дозволяє вазовськом автомобілю в багатьох випадках справлятися з перешкодами. У тольяттинских випробувачів є навіть такий термін, як «пролетаемость».

Він має на увазі, що перешкода проходиться на швидкості, тобто машина його буквально пролітає. Однак необхідно відповідне вміння, щоб реалізувати можливості автомобіля. Тому більшою мірою результат руху по бездоріжжю залежить від водія, а не від машини.

Для УАЗа характерним є дещо іншою режим їзди, хоча подолання на швидкості перешкод використовується і в цьому випадку. УАЗ повільно і неквапливо рухається по пересіченій місцевості, немов не помічаючи перешкод і легко залишаючи їх за собою. Йому майже все одно, що під колесами — автобан або повна відсутність дороги.

Звичайно, тюнінг автомобіля може значно поліпшити його можливості. І тут варто зазначити, що це набагато простіше зробити на УАЗі, тим більше якщо все виконувати самостійно. Його можна розглядати навіть як певну заготовку, яку можна досить просто пристосувати конкретно під себе.

А що ж в результаті?

Можна тільки сказати, що машини всякі потрібні, машини всякі важливі. У кожної з них свої області застосування. Нива заточена на поїздку по не дуже сильному бездоріжжю з можливістю досить вільно рухатися по трасі і в міських умовах. Це її призначення — проїхати по розбитому асфальту, путівцем, на риболовлю, за грибами, на дачу і в інші аналогічні місця. Фактично Нива — машина для людей, що віддають перевагу активному стилю життя. Але вона потребує дбайливого ставлення та при хорошому зверненні здатна прослужити достатньо довгий час.

З УАЗом картина дещо інша. Для всіх описаних вище цілей він також, звичайно, може використовуватися, але зазвичай у нього інше призначення. Це улюблений автомобіль джиперів, що займаються подоланням бездоріжжя. Простота, великий вибір запчастин і можливість значної модернізації ставлять його практично поза конкуренцією при такому використанні.

Однак експлуатація подібного автомобіля вимагає набагато більших витрат і наявності навичок по ремонту машини. Як правило, на Уазах в міських умовах і на трасі, на відміну від Ниви, пересуваються рідко, їх стихія — ліс, поле, занедбані дороги або повна відсутність оних. Так що для цих цілей можна вибирати УАЗ, а в інших випадках краще використовувати Ниву.

Питання про перевагу одного автомобіля над іншим, Ниви над УАЗом або навпаки, буде стояти до тих пір, поки залишиться на ходу хоч одна подібна машина. І нехай на цю тему вже висловилося велика кількість водіїв і сформувалося певне думку, можливість краще пізнати слабкі і сильні сторони кожного автомобіля зайвою не буде.