Що краще, дизельний або бензиновий двигун?

Цілком слушне запитання, винесене в заголовок, часто не має однозначної відповіді. Звичайно, обговорюючи конкретну ситуацію, завжди можна знайти якийсь кращий варіант. Але він кожного разу буде свій. Тому однозначно визначити, що краще, дизельний або бензиновий двигун, не завжди можливо. Однак спроби знайти відповідь на це питання дозволяють розібратися в особливостях кожного з них і при виборі будь-якого варіанту прийняти оптимальне рішення.

У чому різниця між цими моторами?

І той і інший є тепловими двигунами, в яких енергія, отримана при згорянні пального, перетворюється в механічну. Згорання відбувається всередині, тому вони і називаються ДВС. Однак в кожному з розглянутих моторів процес відбувається по-своєму, що і визначає відмінність в характеристиках двигунів.

Що краще, дизельний або бензиновий двигун?

Почати необхідно з того, що пальне для кожного з них різний. У бензиновому двигуні готується суміш бензину з повітрям поза циліндрів, а після попадання в них при максимальному стисканні запалюється іскрою, яка утворюється за командою ззовні. У дизелі в циліндрах знаходиться чисте повітря, він стискається, за рахунок чого розігрівається. У момент максимального стиснення в нього впорскується порція солярки, від контакту з гарячим повітрям вона запалюється, завдяки чому двигун і працює.

Ось ці принципові відмінності — використовується паливо, його підготовка і спосіб займання — забезпечують різні характеристики моторів, які і породжують суперечки між їх прихильниками.

Порівняння можливостей і характеристик моторів

Можливості і вигляд будь-якого з розглянутих нами ДВС дуже сильно змінилися за час, що минув з моменту їх винаходу. Давно канули в минуле бурхливі, чадячі і поширюють чорна хмара вихлопних газів дизелі і величезні, багатолітрові, ненажерливі бензинові мотори, але при всіх відбулися метаморфози відмінності між ними збереглися.

Розвиваються потужність і крутний момент

Характерною особливістю бензинового двигуна є велика потужність, що розвивається, а дизеля — крутний момент. Для кращого розуміння різниці треба сказати, що бензиновий мотор дозволяє швидше розганятися, а дизель — перевозити більший вантаж. Для прикладу можна провести порівняння гоночного боліда і всюдихода. Перший повинен максимально швидко розігнатися і рухатися з високою швидкістю. Йому краще підійде бензиновий двигун.

Всюдихід рухається повільно, але відбувається це в грязі і по бездоріжжю. Швидкість йому не важлива, зате необхідний крутний момент, що дозволяє подолати перешкоду. Тут всі переваги у дизеля. Хоча треба зазначити, що зараз і бензинові мотори справляються з навантаженнями в такій ситуації.

Економічність

Енергетична цінність солярки вище, ніж бензину, т. Е. При згорянні рівної кількості палива більше енергії дає дизельне. Це призводить до того, що при русі в рівних умовах його витрата буде менше, ніж бензину. Але подібна економія повністю «з'їдається» більш високою ціною на солярку. Так що і в цьому питанні немає якоїсь визначеності.

Якщо подібний фактор (економічність) в тій же самій Європі в багатьох випадках є визначальним при виборі силового агрегату, то у нас все йде не так просто. У зв'язку з цим варто згадати і про якість використовуваного палива. Наприклад, для високооктанового бензину воно хоч і не завжди відповідає нормам, але навіть при відхиленнях не робить на мотор руйнівного впливу.

А ось при використанні неякісної солярки ремонт дизеля забезпечений. І справа ще в тому, що у нас бензин в більшості випадків краще, ніж солярка.

Шум і вібрація

Давно залишилися в минулому ті часи, коли роботу дизеля було чутно за кілька кілометрів. Але хоч зараз він став набагато тихіше, все одно за рівнем шуму і вібрації в більшості випадків перевершує бензиновий мотор. Найчастіше це помітно при розгоні, в сталому режимі часом різниця і невелика.

Вплив пониженої температури

Треба відзначити, що солярка за умовами експлуатації ділиться на два види — зимову і літню. На останній при морозах їздити просто неможливо, вона загусає і забиває паливну систему машини. Тому взимку необхідно використовувати тільки спеціальні сорти палива. Але найстрашніше при неправильному його виборі відбувається тоді, коли різке зниження температури застало вас в дорозі, уникнути при цьому неприємностей навряд чи вдасться. Тоді як бензин завжди заливається один і той же.

Крім того, треба зазначити труднощі з запуском дизеля в зимовий час. Займання палива у нього забезпечується розігрівом повітря при стисненні, а при мінусових температурах домогтися такого буває важко. З цією метою на дизельні машини встановлюються спеціальні зовнішні підігрівачі, що вимагає додаткових витрат на обладнання і часу на прогрів мотора.

Технічне обслуговування

Умови, що виникають при роботі дизеля, набагато жорсткіше, ніж в бензиновому двигуні. Щоб витримати навантаження, доводиться використовувати більш масивні деталі і застосовувати дорогі матеріали. Чи не торкаючись конструктивних особливостей і відмінностей цих типів моторів, необхідно відзначити, що технічне обслуговування дизеля треба виконувати частіше, зміну моторного масла проводити при меншому пробігу, вибираючи найбільш якісні його сорти.

Але це тільки одна сторона питання. Якщо ж торкнутися ремонту та ціни запчастин, то вони, як правило, дорожче, ніж для бензинового двигуна. І крім того, застосування в конструкції дизеля ряду особливо точних і прецизійних деталей в деяких випадках робить ремонт порівнянним за ціною з покупкою старої машини.

Довговічність

Однак варто зазначити, що термін служби дизеля до капітального ремонту більше, ніж у бензинового двигуна. Пов'язано це в першу чергу з тим, що він найчастіше працює при знижених оборотах, внаслідок чого знос менше. Так що незважаючи на підвищені витрати на момент покупки, дизель буде служити довше.

Екологічність

Це досить гостре питання, особливо для автовиробників. І для її поліпшення робиться багато зусиль. Але варто зазначити, дизель по своїх характеристиках менш екологічний, ніж бензиновий двигун. Солярка сама по собі містить зазвичай більше сірки, що при згорянні забезпечує підвищений рівень сажі.

Бензин відноситься до більш легким видам палива і при його застосуванні дає менше шкідливих речовин.

Практичне використання дизельного і бензинового моторів

Наведене вище порівняння дозволяє зрозуміти, що у кожного з цих моторів існують особливості, які і визначають таке їх використання, яке дозволить повністю реалізувати їх гідності. Домовимося, що далі мова буде йти тільки про легкові автомобілі.

В першу чергу реалізація переваг залежить від застосування машини з тим чи іншим силовим агрегатом. Так, якщо планується часто відвідувати важкодоступні місця, їздити по бездоріжжю або транспортувати вантаж, то очевидно, що оптимальним вибором буде автомобіль з дизелем. Він краще працює при великих навантаженнях, розвиваючи при цьому значний крутний момент.

Однак якщо більш кращою є спортивна їзда, то в такій ситуації потрібна машина з бензиновим мотором. Він дозволить розвивати велику швидкість і швидше розганятися. Наведені приклади далеко не повністю охоплюють можливості розглянутих силових агрегатів. Справа в тому, що будь-який з них здатний більш-менш успішно працювати в різних умовах. Так, бензинові двигуни прекрасно служать на позашляховиках, дозволяючи на них успішно здійснювати досить важкі ралі-рейди.

У зв'язку з цим варто торкнутися подолання водних перешкод і руху вбрід. Справа в тому, що у бензинових двигунів для згоряння суміші використовується електричне запалювання, і при попаданні води під капот воно просто відмовиться працювати. Тоді як дизель цього не помітить і витягне машину з неприємної ситуації, куди її загнав недбайливий водій.

Говорити, що краще — бензин або дизель, не можна, скоріше потрібно затверджувати, що в одних умовах краще буде використовувати такий- то мотор, а в інших — зовсім навіть навпаки. Можна спробувати порівняти ескімо і пломбір, що з них вибрати — справа особистого смаку.

В більшій мірі треба звернути увагу на переваги кожного з цих силових агрегатів і спробувати реалізувати всі їх переваги. А так можна сказати, що у монети під назвою ДВС є дві сторони — дизель і бензиновий двигун, і разом вони складають єдине ціле.

Суперечки про те, який мотор краще, не припиняються і навряд чи коли закінчаться. Америка любить бензинові, а от Європа — дизельні. У кожного з них свої переваги і особливості, і протиставляти їх не треба. А ось усвідомлено вибрати автомобіль з двигуном, найкращим чином підходить для умов руху, буде правильним рішенням.