Чим відрізняється 4WD від AWD

Серед водіїв особливою популярністю користуються позашляховики і кросовери, і на багатьох з них є одне зі згаданих позначень. За замовчуванням усіма це сприймається як маркування повнопривідного автомобіля, що має можливість передачі на всі колеса крутного моменту, що забезпечує йому прохідність по будь-яких дорогах. В общем-то, це вірно, але, як то кажуть, тонкощі криються в деталях, а саме вони часом визначають особливості поведінки автомобіля; в даному випадку буде порушено питання, чим відрізняється 4WD від AWD?

Загальні відомості про повний привід

Звичайний автомобіль є моноприводним, крутний момент надходить тільки на передні або тільки задні колеса. Тут, напевно, для кращого розуміння треба скористатися наведеними нижче малюнком, що показує особливості трансмісії, характерні для всюдихода.

 Чим відрізняється 4WD від AWD

Головною особливістю подібної трансмісії (на відміну від моноприводних машин) є наявність роздавальної коробки. Завдяки їй між осями автомобіля розподіляється в установленому виробником співвідношенні крутний момент. Звичайно, сама лише наявність подібного об'єкта трансмісії робить автомобіль всюдиходом, але повного приводу при відсутності раздатки просто не буває.

Існує кілька відмінних варіантів його реалізації, але найбільш затребуваними є наступні:

  1. Part time 4WD. Так називається підключається (при необхідності) повний привід, весь інший час автомобіль рухається як самий звичайний. Використання подібної системи можливо тільки короткочасно, її застосування на сухому і рівному покритті забезпечує підвищений знос трансмісії і вихід з ладу.
  2. Full time 4WD. Так позначається постійний привід на всі колеса, коли крутний момент завжди розподіляється між мостами в установленому виробником співвідношенні. Автомобіль з подібним типом приводу може рухатися по будь-якому покриттю, але для отримання дійсно позашляхових можливостей він повинен бути оснащений додатковими блокуваннями, наприклад блокуванням межколесного і міжосьового диференціалів.
  3. AWD — повний привід, який включається автоматично. Бортовий комп'ютер або елементи трансмісії (віскозна муфта) самі визначають момент прослизання коліс і додатково підключають інший міст.

Звичайно, наведене опис досить короткий і неповне, але воно дозволяє зрозуміти, як реалізується режим повного приводу .

А який з них краще?

Знаючи особливості популярних типів повного приводу, вже можна подумати про достоїнства і переваги кожного. Зараз в першу чергу нас цікавить, в чому різниця між 4WD і AWD і що вони взагалі собою являють. Як уже згадувалося, це практично одне і те ж. 4WD — загальне позначення приводу на всі колеса, і часто вона має на увазі можливість вручну забезпечити подачу крутного моменту на один з мостів (незадіяних), забезпечивши автомобілю підвищену прохідність, тоді як AWD — підключається (автоматично) привід на всі колеса (або ж постійний).

Однак у багатьох випадках зазначене розходження не дотримується, і як виробники, так і різні ЗМІ можуть мати на увазі або вкладати в будь-яку зі згаданих абревіатур зовсім інший сенс. Використання того чи іншого варіанту повного приводу має грунтуватися не на якихось буквах і символах, а на конкретних технічних характеристиках і умовах експлуатації машини.

Що вибрати?

Якщо ви задумалися про придбання повнопривідного автомобіля і ще не вирішили, що вибрати, орієнтуватися треба саме на призначення машини. Скажімо так, існують відмінності в управлінні передньопривідним і заднеприводним автомобілями. На цю тему списані гори паперу і видані тисячі рекомендацій. Але ось як поведе себе повнопривідний автомобіль в тій чи іншій дорожній ситуації, найчастіше передбачити досить складно.

Розглянемо найпростіший приклад — слизька дорога, може, йде дощ або утворився легкий ожеледь або накат. У вашого автомобіля — AWD за чинною термінології. У звичайних умовах машина передньопривідна. Ви входите на слизькій дорозі в поворот, в цей момент раптом спрацьовує AWD, умови руху змінилися і автомобіль відправляється в занос. Добре, якщо ви його зможете втримати і уникнете ДТП.

З іншого боку, привід, який включається водієм вручну, хороший саме на бездоріжжі, коли доводиться долати серйозну грязь, причому він сам по собі без спеціальних блокувань не може забезпечити вільного проходження по подібній дорозі. Так що відмінність 4WD від AWD проявляється не тільки в їх різних конструктивних виконаннях, а й в поведінці машини, оснащеної різними типами трансмісій.

Якщо спробувати визначити, який повнопривідний автомобіль вибрати, то для полювання і риболовлі, активного відпочинку , коли доводиться долати бездоріжжя, найкраще підходить машина з постійним або в крайньому випадку підключається вручну повним приводом (при наявності додаткових блокувань). Тоді як умовами руху в місті, в тому числі на слизькій і занесеної снігом дорозі, більше відповідає AWD. Хоча вибір завжди залишається за вами, і це буде саме ваше рішення.

Організація повного приводу може бути реалізована різноманітними способами, і навіть наявність на автомобілі шильдіка 4WD або AWD зовсім не означає, що перед вами справжній всюдихід, якому підвладні будь-які дороги. Якщо ви стурбовані придбанням справжнього джипа, то вибір необхідно проводити виходячи з умов його експлуатації і тих доріг, за якими доведеться проїжджати.