Чим відрізняється цінова конкуренція від нецінової

Сучасні економісти виділяють два основних типи конкуренції — цінову і нецінову. Чим характеризується кожна з них?

Факти про цінову конкуренцію

Під даним терміном розуміється взаємодія компаній на ринку, в рамках якого кожен з гравців прагне збільшити або стабілізувати свою частку (або виручку) за допомогою різних маніпуляцій з цінами на товари або послуги, а також за допомогою скорочення витрат, пов'язаних з виробництвом поставляються на ринок продуктів.

Тобто фірма прагне збільшити доходи або скоротити витрати і тим самим стати більш ефективною в своєму сегменті. Успішне застосування методів цінової конкуренції окремими гравцями ринку може привести до того, що інші компанії почнуть втрачати клієнтів, які переходять до опонують бізнесам. В результаті більш успішні фірми отримують можливість наростити свою частку на ринку.

Факти про нецінової конкуренції

Даний термін позначає стан справ на ринку, при якому той чи інший постачальник намагається збільшити свою частку в сегменті (або стабілізувати продаж), застосовуючи методи взаємодії з покупцями, прямо не пов'язані з ціною. Такі як, наприклад:

  • пропозицію товару, що вважається модним, престижним (який став «брендом»);
  • організація поставок набагато більш якісних продуктів, ніж ті, що пропонуються конкурентами;
  • супровід продажів основного товару додатковими сервісами (наприклад, гарантійними або консультаційними). ​​

Чим відрізняється цінова конкуренція від нецінової

Ціна на товар при цьому залишається порівнянної з тією, що характеризує продукцію від конкурентів. Рівень витрат також може бути «середнім по ринку». Однак за рахунок перерахованих вище факторів товар продається активніше, виручка постачальника зростає, а якщо ємність ринку обмежена — прибутковість бізнесу одночасно знижується у конкурентів. В результаті фірма, яка застосовує ефективні методи нецінової конкуренції, також збільшує свою частку в сегменті.

Порівняння

Головна відмінність цінової конкуренції від нецінової в тому, що в першому випадку постачальник товару робить акцент на збільшенні виручки або прибутку — за рахунок маніпуляцій з ціною, а також за допомогою зниження витрат, пов'язаних з виробництвом поставляються на ринок продуктів. При цьому дуже часто буває, що знизити ціну на товар стає можливим тільки при зменшенні витрат, пов'язаних з його випуском. Інакше фірма просто перестане бути рентабельною.

У свою чергу, ті методи, що застосовуються постачальниками в рамках нецінової конкуренції, як правило, прямо не пов'язані з витратами на випуск продукту, а також збільшенням виручки за рахунок маніпуляцій з відпускними цінами товару. Хоча часто буває, що виробник, переконавшись, що його продукція активно купується в силу набагато більш високої якості в порівнянні з конкурентними товарами (або, наприклад, з причини того, що перетворюється в популярний бренд), може істотно підняти ціни на неї.

Розглянувши, в чому різниця між цінової і нецінової конкуренцією, відобразимо основні висновки в таблиці.

Таблиця

Цінова конкуренція Нецінова конкуренція
Що спільного між ними?
Обидва види конкуренції припускають здійснення продавцями дій, спрямованих на зростання продажів свого продукту в сегменті або його стабілізацію, в результаті чого частка фірми на ринку може збільшитися
У чому різниця між ними?
Продавці конкурують між собою за допомогою маніпуляцій з цінами, а також знижуючи витрати на виробництво (часто можливість застосування другого методу залежить від ефективності першого) Продавці конкурують між собою, пропонуючи покупцям «брендовий», більш якісний товар або супроводжуючи його продаж додатковими сервісами