Чим відрізняється фарфор від фаянсу

Кераміка — категорія матеріалів, до якої відносяться фарфор і фаянс. Це два однотипних продукту випалу, схожих за своїми зовнішніми даними, але в той же час принципово різних за фізичними якостями. У чому ж полягають ці відмінності?

Фарфор

Будь-яке керамічний виріб виходить за допомогою високотемпературного спікання глини (її сумішей) з мінеральними добавками і неорганічними компонентами. Якщо в процесі спікання брала участь суміш з пластичної глини, каоліну (біла глина), кварцу і польового шпату (силікат) з рівним або більшим відсотком вмісту мінералів, то в результаті випалу виходить фарфор. Це високоміцний, непористий, тонкий, напівпрозорий (якщо фарфор піднести до світла, то він буде просвічуватися), термічно стійкий матеріал, що відрізняється від інших легким вагою.

Чим відрізняється фарфор від фаянсу

Фарфорова статуетка

Фаянс

А ось якщо в процесі спікання кераміки брала участь суміш з глини (80-85% від загальної маси), кварцу, польового шпату і незначної кількості каоліну, то в результаті випалу виходить фаянс. Це дрібнопористий матеріал, обпікає при температурі до 1280 ° C. Наявність пір робить фаянс більш крихким, шорстким і водовбирним (близько 12%) матеріалом, який необхідно покривати товстим шаром глазурі, щоб ліквідувати недоліки. Він важкий, має матовий відтінок і непрозорий.

 Чим відрізняється фарфор від фаянсу

Фаянсовий посуд

Відмінності

Залежно від пропорцій перерахованих вище компонентів суміші технологи можуть отримати м'який і твердий фарфор. Вироби з м'якого фарфору обпікаються в печі при температурі нижче 1350 ° C, а з твердого — при 1350 ° C & # 8212; 1450 ° C. М'яка різновид більш тендітна і чутлива до різких перепадів температур, її умовно відносять до категорії пористої кераміки (спостерігається наявність незначної кількості дрібних пір), глазур якої руйнується при механічних впливах. Через ці фізичних характеристик з м'якого фарфору виготовляють лише цінні предмети мистецтва, але не посуд.

Тверді сорти порцеляни містять до 66% каоліну (але не менше 47%). Цей різновид відноситься до щільної непористій кераміці, що робить її більш стійкою до фізичного впливу. Матеріал також прозорий, «невагомий», має гладку білу поверхню. Тверді сорти використовують для виробництва посуду, декоративних виробів (ваз, страв), електричних ізоляторів і навіть сантехніки. Але існує і особливий матеріал «бісквіт» — тверда різновид порцеляни, що не покрита глазур'ю. Це матовий матеріал, який використовується для виготовлення скульптур і прикрас.

Будь-яка порцелянова маса завжди біла, оскільки при додаванні барвників в суміш неможливо досягти необхідної прозорості, тонкощі і при цьому міцності матеріалу. Всі кольорові вироби розписані спеціальними фарбами по глазурі вже після випалу. Фарфор «високо звучить» при легкому ударі.

Маса для виготовлення фаянсу біла, але найчастіше в неї додають кольорові барвники, що дозволяє виготовляти вироби будь-яких відтінків. Крім того, в суміш можуть додавати кремній, кварц, вапно, польовий або шамотна шпат, магнезії, вуглекислоти. Залежно від компонентів розрізняють і різновиди, наприклад, глиноземний і вапном фаянс. Вони ж впливають і на якість матеріалу, його пористість, крихкість, водопоглинання. Завдяки багатству різновидів матеріалу з фаянсу виробляють посуд, черепицю, плитку, статуетки і так далі.

Висновки TheDifference.ru

  1. Фарфор має унікальні і цінні декоративні характеристики.
  2. фаянс поглинає вологу, що робить його дуже чутливим до перепадів температур і менше гігієнічним.
  3. Фарфор легший і в той же час механічно міцний, ніж фаянс.
  4. Фаянс менш цінний, оскільки процес виробництва менш трудомісткий, а використовувані матеріали не такі дорогі.
  5. Фаянс більш практичний і декоративно різноманітний, ніж фарфор.