Чим відрізняється управління персоналом від управління людськими ресурсами

У російському бізнесі зараз можна зустріти обидва терміни, однак, більш поширеним терміном є управління персоналом. Основна відмінність між цими двома поняттями зрозуміти дуже просто — достатньо просто задуматися над назвою термінів. Очевидно, управління персоналом визнає, що у організації є персонал і має на увазі, що цим самим персоналом потрібно управляти. Управління людськими ресурсами йде трохи далі і бачить в людях не просто персонал, а важливий організаційний ресурс і концентрується на управлінні цим ресурсом з точки зору максимізації користі для компанії.

Ну а тепер розглянемо більш детально відмінності між управлінням персоналом і управлінням людськими ресурсами.

 • Управління людськими ресурсами виникло разом з становленням стратегічного підходу до менеджменту, а тому має стратегічний ухил, передбачає більш активну кадрову політику, на відміну від більш пасивної традиційної.
 • < li>Кадровий менеджмент в рамках управління людськими ресурсами більше не лежить суто в компетенції відділу кадрів, він має на увазі значну залученість в процес лінійних менеджерів

 • Традиційно, управління персоналом розглядало персонал як єдиний колектив і працювало з цим колективом. Управління людськими ресурсами ж має на увазі індивідуалістичний підхід. Звідси випливає наступне відмінність.
 • Управління людськими ресурсами акцентує увагу на менеджерах, а не на рядових працівниках, як це робить управління персоналом.
 • Якщо раніше завданням менеджера по управлінню персоналом було заощадити на робочій силі, то тепер компанії, які впроваджують ефективне управління людськими ресурсами, намагаються максимально грамотно інвестувати в людські ресурси, розвивати, мотивувати — і, як наслідок, досягати максимальної ефективності використання людських ресурсів.
 • Управління людськими ресурсами передбачає взаємну відповідальність співробітників друг перед другом і перед компанією, відкрите обговорення проблем, ініціативу на всіх організаційних рівнях.
 • В рамках традиційної структури, функції управління персоналом замикаються в відділі управління персоналом. У деяких компаніях навіть відділу не існує, а один або два фахівця підкоряються безпосередньо генеральному директору. В рамках сучасної структури і підходу до стратегічного управління людськими ресурсами, керівник, який відповідає за управління людськими ресурсами, має великий вплив і входить в правління компанії, курує безпосередньо свій підрозділ і функції лінійних менеджерів, пов'язані з управлінням людськими ресурсами.
 • Як нескладно здогадатися, управління людськими ресурсами часто критикується за свій надмірно ідеалізований підхід. Багато хто сумнівається в тому, що можливо досягти високої мотивації, взаємної відповідальності і прояву ініціативи на всіх рівнях компанії. У той же час, це не заважає таким компаніям, як Google, приділяти велику увагу персоналу і лідирувати на ринку.

 Чим відрізняється управління персоналом від управління людськими ресурсами

Висновки TheDifference.ru

 1. управління людськими ресурсами відноситься до персоналу як до важливого ресурсу організації.
 2. Управління людськими ресурсами на увазі стратегічний підхід, управління персоналом — тактичний.
 3. Кадровий менеджмент в управлінні персоналом — це відповідальність безпосередньо відділу персоналу. В управлінні людськими ресурсами значна частина функцій перекладена на лінійних менеджерів.
 4. Управління персоналом — колективістський підхід, управління людськими ресурсами — індивідуалістичний підхід.
 5. Управління персоналом концентрує увагу на рядових працівниках, управління людськими ресурсами — на керівниках.
 6. Завдання управління персоналом — економія на працівниках. Завдання управління людськими ресурсами — інвестиції в розвиток працівників.
 7. Управління персоналом концентрується в відділі управління персоналом, який очолює лінійний менеджер. Управління людським ресурсами курується вищим керівником, що входять до правління компанії, які мають великий вплив і можливість визначення стратегічних перспектив.
 8. Управління людськими ресурсами часто критикується за надто ідеалістичний підхід.