Чим відрізняється світлофор від семафора

З перших років життя ми вчимо дітей переходити дорогу тільки на дозволяючий сигнал. Благо сучасні міста обладнані величезною кількістю світлофорів, покликаних забезпечувати безпеку всіх учасників руху. Зміна кольорів на сигнальному приладі виступає для нас керівництвом до дії. Інша справа семафор, який є чимось дивовижним і незвичайним. Більшість людей вважають його аналогом світлофора, але встановленим нема на автомобільній, а на залізниці. Чи так це насправді? Спробуємо розібратися, чим відрізняється світлофор від семафора.

Визначення

Світлофор — оптичний пристрій, що регулює рух пішоходів і транспортних засобів (автомобілів, поїздів, трамваїв, річкових і морських судів і т. Д.). Принцип дії заснований на подачі світлових сигналів. Історія пристрої налічує близько 150 років. Перший світлофор був встановлений в столиці Британії неподалік від будівлі парламенту в 1868 році. Оскільки його творець був фахівцем в області розробки залізничних семафорів, новий пристрій небагато чим відрізнялося від свого прообразу. Оснащене двома рухомими стрілками, воно мало ручне управління.

 Чим відрізняється світлофор від семафора

світлофор

Сигнали, що подаються світлофором, були призначені виключно для транспортних засобів і використовувалися з метою забезпечення безпеки пішоходів. Регулювання руху в темну пору доби здійснювалася за допомогою обертового газового ліхтаря, засмагати червоним і зеленим кольорами. У 1869 році даний елемент пристрою вибухнув, нанісши осколкові поранення поліцейському.

Перший світлофор автоматичного типу з не підсвіченими написами «Stop» і «Proceed» був запатентований в Америці в 1910 році. Що ж стосується аналога сучасного триколірного пристрою, то він з’явився на вулицях Нью-Йорка і Детройта через десять років. До Росії дане нововведення прийшло лише в 1930 році. Перший світлофор був встановлений в Ленінграді, другий, через кілька місяців, — в Москві.

Семафор — сигнальний прилад стаціонарного типу, який використовується на залізницях. Являє собою високу щоглу з закріпленими на ній рухомими крилами (від одного до трьох), положення яких є орієнтиром для машиніста. У темну пору доби та за відсутності гарної видимості на приладі загоряються сигнальні вогні червоного, зеленого і жовтого кольорів. Останній, поряд з опущеними додатковими (другим і третім) крилами семафора, свідчить про необхідність зниження швидкості поїзда.

Чим відрізняється світлофор від семафора

Семафор

Горизонтальне положення верхнього покажчика і заборонний червоний сигнал є закликом до зупинки транспортного засобу. Тоді як розташоване під кутом 135 градусів основне крило і зелений «маячок» говорять про те, що шлях вільний. Варто відзначити, що семафори на залізниці були широко поширені в СРСР до 1950-х років. У другій половині XX століття їм на зміну прийшла світлофорна сигналізація. Втім, на деяких ділянках шляхів і раніше використовуються застарілі прилади.

Порівняння

Як видно з визначень, що розглядаються сигнальні пристрої мають цілу низку відмінностей. Почнемо з того, що світлофор є більш сучасним і універсальним пристроєм для регулювання руху. Він використовується як на автомобільних і залізних дорогах, так і для подачі сигналів водного транспорту. Тоді як семафор — це застарілий прилад. Сьогодні їм оснащені лише малодіяльні промислові ділянки залізничних колій. Якщо сигнали світлофора поширюються на всіх учасників руху, то семафор призначений тільки для машиністів. Залежно від положення стрілки водій локомотива робить певні дії або ж спокійно продовжує шлях.

Ще одна відмінність світлофора від семафора полягає в конструкції пристроїв. Перше є приладом оптичної сигналізації. Він складається з корпусу і закріпленої на ній линзовой головки, що випускає світло від світлодіодів або ламп розжарювання. Сигнали подаються в цілодобовому режимі. Семафор ж — це щогла з крилами. Останні використовуються для подачі візуальних сигналів. Підсвічування покажчиків включається лише в темний час доби і в умовах поганої видимості. В інший же час вона не функціонує.

Підіб’ємо підсумок, в чому різниця між світлофором і семафором.

Світлофор Семафор
Складається з корпусу з линзовой головкою, що випускає світло від світлодіодів або ламп розжарювання являє собою щоглу з крилами і додатковим освітленням
Світлові сигнали подаються в цілодобовому режимі Підсвічування включається лише в темний час доби
Використовується як на автомобільних і залізних дорогах, так і на воді Застосовується лише на залізниці
Сигнали поширюються на всіх учасників руху (водіїв, велосипедистів, пішоходів) Покажчики призначені тільки для машиністів
Являє собою сучасне і універсальний пристрій є застарілим приладом, зустрічається вкрай рідко

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *