Чим відрізняється ринок покупця від ринку продавця

В економічній теорії є такі поняття, як ринок покупця і ринок продавця. Що являє собою кожний з них?

Факти про ринок покупця

Під ринком покупця розуміється ситуація в економіці, коли пропозиція перевищує попит. Як наслідок — продавці змушені, щоб зберегти виручку, знижувати ціни. Більш того, їм потрібно приділяти найпильнішу увагу якості продукції — якщо воно буде недостатнім, купувати товари будуть у конкурентів.

Ринок покупця найчастіше формується в силу високої конкуренції або через недостатньо великий ємності сегмента.

Ще одна причина формування ринку покупця — зниження попиту на товар в силу економічних причин, а також технологічних змін у виробництві виробів. Якщо говорити про економічні причини — це, перш за все, зменшення купівельної спроможності громадян, а також зміна структури попиту.

Відносно технологічних змін — покупці можуть почати відчувати потребу в користуванні більш досконалими (наприклад, більш продуктивними — якщо мова йде про електроніку) виробами, ніж ті, що поставляються на ринок, хоча раніше останні їх влаштовували.

Факти про ринок продавця

Під ринком продавця розуміється ситуація в економіці, при якій споживчий попит значно перевищує пропозицію. Як наслідок — продавці отримують можливість підвищувати ціни на реалізовану продукцію.

При цьому виробники часто не приділяють належної уваги якості що поставляються на ринок виробів, так як розкуповуються практично будь-які. Це відбувається найчастіше через бажання постачальників заощадити на витратах по випуску товарів, доставці, оформлення їх і отримати, таким чином, додатковий прибуток.

Чим відрізняється ринок покупця від ринку продавця

Ринок продавця може формуватися з різних причин. Наприклад — в силу недостатньо високу конкуренцію або дуже великої місткості сегмента. Але в другому випадку виробники, як правило, намагаються все ж стежити за якістю товарів і не дуже завищувати ціни — щоб зацікавити покупця і збільшити свою частку на ринку.

Порівняння

< p>Головна відмінність ринку покупця від ринку продавця — в співвідношенні попиту та пропозиції. У першому випадку попит перевищує пропозицію, в другому — навпаки. Існує також певна різниця у взаємодії продавця і покупця в кожному з розглянутих типів ринку. У ситуації, коли попит перевищує пропозицію, постачальники можуть істотно економити на якості товарів, пропонованих клієнтам. При ринку покупця якість товарів, як правило, помітно вище.

Є точка зору, згідно з якою підприємець, провідний діяльність в умовах ринку продавця, буде більш успішним, ніж працює на ринку покупця. Ця позиція може здатися цілком логічною — у бізнесу буде гарантована виручка, яку до того ж завжди можна збільшити за рахунок роздування цін.

Тактично підприємець, безумовно, здатний опинитися у виграші. Але з точки зору побудови довгострокової стратегії розвитку бізнесу користування перевагами ринку продавця, швидше за все, зіграє негативну роль. Справа в тому, що фірма, яка звикла до того, що попит перевищує пропозицію (внаслідок чого легко маніпулювати якістю і цінами) може бути зовсім не готовою до скільки-небудь серйозної конкуренції. У свою чергу, ведення бізнесу в умовах ринку покупця зажадає від підприємця оперативної адаптації до поточної конкуренції. Якщо у нього немає налагодженого виробництва товарів з високою якістю, а також готовність працювати з меншою рентабельністю, то успіхів в бізнесі досягти йому буде вкрай складно.

Визначивши, в чому різниця між ринком покупця і ринком продавця, відобразимо основні висновки в таблиці.

Таблиця

Ринок покупця < strong> Ринок продавця
Характеризується тим, що пропозиція перевищує попит Характеризується тим, що попит перевищує пропозицію
Забезпечення високої якості товарів на ринку покупця — в числі головних умов успіху в бізнесі, так як низькоякісного товару завжди знайдеться краща альтернатива у вигляді пропозицій від конкурентів Постачальники на ринку продавця не завжди приділяють увагу якості товарів, оскільки їх, так чи інакше, будуть купувати