Чим відрізняється ринок монополістичної конкуренції від ринку олігополії

У ринковій економіці можуть спостерігатися такі явища, як монополістична конкуренція, а також олігополія. Що вони собою являють?

Факти про монополістичної конкуренції

Монополістична конкуренція — це стан ринку (або окремих його галузей) , при якому досить велика кількість фірм випускають схожу продукцію і можуть користуватися можливістю виставляти на неї комфортні для себе ціни. Як правило, це допустимо в силу того, що в споживчому співтоваристві з'являється мода на конкретні товари від певного бренду — і їх починають купувати активніше, ніж ті, що виробляються конкурентами. Але цілком можлива істотна різниця і між якістю продукції від конкуруючих фірм. Крім того, на вибір покупців часто впливає також місце розташування постачальника.

Бренд, який випускає модну або особливо якісну продукцію, може значно завищувати ціни щодо середньоринкової величини — але тільки до тих пір, поки вони будуть задовольняти покупців з точки зору поєднання з якістю та іншими факторами, що впливають на вибір відповідних товарів. Або поки на ринку не з'явиться прямий конкурент, готовий поставляти такі ж товари за якістю, але дешевше, а також здатний розкрутити свою продукцію і зробити її модною.

У деяких випадках фірми, які присутні на ринку монополістичної конкуренції, здатні приймати рішення і про зниження цін — наприклад, з метою збільшення своєї частки в сегменті. Але в цьому випадку занадто сильне захоплення здешевленням продукції може призвести до того, що люди перестануть сприймати її як розкручений, модний бренд і почнуть звертати увагу на товари як раз таки конкуруючих фірм.

Монополістична конкуренція відчутно відрізняється від так званої досконалої — при якій у брендів практично немає можливості виставляти зручні для себе ціни через те, що інші виробники пропонують своїм споживачам точно такі ж за якістю і за рівнем розкрученості товари. Але монополістична конкуренція набагато ближче до досконалої, ніж, зокрема, до олігополії. У чому її особливості — ми зараз вивчимо.

Факти про олігополії

При олігополії основну частку ринку (або якогось його сегмента) ділять між собою відносно невелика кількість конкуруючих фірм. Дане економічний стан обумовлено найчастіше труднощами входу в відповідну галузь нових гравців — з огляду на адміністративних та інших бар'єрів.

Чим відрізняється ринок монополістичної конкуренції від ринку олігополії

Взаємини між конкуруючими фірмами при олігополії в меншій мірі шикуються виходячи з ринкових законів попиту і пропозиції, в більшій — на основі неофіційних комунікацій, «закулісних ігор», приватних домовленостей власників і топ-менеджерів бізнесів. Справа в тому, що будь-яка зміна фірмою ціни на ринку олігополії (як в більшу, так і в меншу сторону) може досить суттєво вплинути на стан справ в бізнесі конкурентів. Тому конкуруючі компанії в цілому прагнуть до того, щоб домовлятися між собою з питань цінової політики, доступу до постачальників і ринків збуту. Але конкурентами вони при цьому бути не перестають — і тому ринкові частки окремих компаній можуть з плином часу змінюватися.

Найчастіше лідером ринку стає саме та фірма, яка є найсильнішим гравцем в «закулісся», а також в мистецтві переговорів. В кінцевому рахунку вона здатна отримати можливість монопольного встановлення цін. Безумовно, лідерами можуть стати і ті бізнеси, що запропонували ринку найбільш конкурентоспроможну модель розвитку, засновану на реальному зростанні якості товарів і ефективності управління.

Порівняння

Головна відмінність ринку монополістичної конкуренції від ринку олігополії — певною мірою відкритості ринкової галузі. У першому випадку істотних бар'єрів на вхід нових гравців зазвичай не спостерігається, і в результаті конкурувати між собою починає велику кількість бізнесів. При олігополії ринок або його сегменти відкрита не для всіх, і тому конкурують між собою небагато компаній.

При монополістичної конкуренції постачальники, в свою чергу, більш вільні у ціноутворенні. Вони можуть піднімати відпускні ціни на продукцію до тих пір, поки споживачі не перестануть її купувати в силу занадто великих витрат в співвіднесенні з якістю товарів, розкрученістю бренду і іншими факторами, що визначають вибір продукту. Або — зменшувати ціни з метою укрупнення частки на ринку.

При олігополії одностороннє збільшення або зменшення відпускних цін без належного узгодження з конкурентами, як правило, здійснити проблематично — якщо тільки компанія не пропонує помітно більш ефективної моделі управління, ніж інші гравці ринку, і не випускає набагато якісніші товари, на які правомірно піднімати ціни.

Визначивши то, в чому різниця між ринком монополістичної конкуренції та ринком олігополії, зафіксуємо виявлені нами критерії в таблиці.

Таблиця

Ринок монополістичної конкуренції Ринок олігополії
В галузі присутня велика кількість фірм В галузі присутня невелика кількість фірм
Вхід нових гравців на ринок нічим істотно не обмежується Нові гравці входять на ринок насилу
Одностороннє підвищення або зниження цін — норма Одностороннє підвищення або зниження цін не вітається іншими гравцями і має бути чимось обгрунтовано (більш високою якістю товарів або ефективним менеджментом)