Чим відрізняється опіка від усиновлення

В Росії щорічно тисячі дітей залишаються без піклування дорослих, в тому числі при живих батьках. Для гармонійного розвитку особистості і інтеграції дитини в суспільство потрібна власна сім'я, де він зможе знайти свого маму і тата. Дитячі будинки не дають доброго виховання: тільки тісний контакт з близькою людиною може подарувати новому поколінню шанс на гідне життя, просте людське щастя. Над чужим дитиною можна або встановити опіку, або усиновити його. Яка форма краще і що вибрати в конкретній ситуації?

Визначення

Опіка — спосіб влаштування на виховання малолітніх дітей (до 14 років), які залишилися без батьківського піклування, форма представництва інтересів громадянина, що є недієздатним у зв'язку зі набрав чинності судовим рішенням. Опікун фактично приймає дитину в свою сім'ю і має високий рівень відповідальності за нього, однак має цілу низку обмежень, пов'язаних з розпорядженням власністю підопічного.

Усиновлення — форма влаштування дітей, які залишилися без батьківського піклування, в сім'ю на правах рідної дитини. Усиновитель набуває весь спектр батьківських прав і обов'язків. Процедура регламентована цілим рядом правових аспектів, обов'язкових для виконання. Усиновлюваних дитина повинна знаходитися у віці до 18 років, усиновитель бути старшою за нього не менше ніж на 16 років.

Порівняння

Отже, усиновлення та опіка вирішують таку проблему, як бездоглядність дітей, що залишилися без своїх біологічних батьків в силу тих чи інших причин. Особа, яка приймає на себе обов'язок по вихованню дитини, обтяжується широким спектром прав і обмежень. Проте, різниця між поняттями є, і вона дуже істотна. Усиновити можна дитини будь-якого віку — до 18 років, якщо він старше 10 років, то знадобиться його згоду. Встановити опіку можна як над малолітніми дітьми (до 14 років), так і над недієздатним людиною — незалежно від його віку.

Чим відрізняється опіка від усиновлення

Усиновитель набуває весь спектр батьківських прав, тобто приймає дитину в свою сім'ю, може наділяти його власним прізвищем. Опікун істотно обмежений у правах, головним чином це стосується розпорядження власністю дітей. Крім того, він повинен щорічно звітувати перед державними органами, в той час як усиновитель такого обов'язку позбавлений.

За опікунство над неповнолітніми дітьми передбачено винагороду, яке становить кілька тисяч рублів на місяць. Усиновитель на таку компенсацію розраховувати не має права, оскільки він приймає на себе всі зобов'язання по вихованню дитини. Опіка автоматично припиняється після досягнення дитиною 14 років, або на підставі рішення суду. Усиновлення може бути скасоване тільки в разі позбавлення батьківських прав.

Висновки TheDifference.ru

  1. Тривалість. Опіка — явище тимчасове, обмежене як вимогами закону, так і положеннями угоди (при наявності), в той час як усиновлення — постійне.
  2. Правові наслідки. Усиновитель фактично стає батьком дитини, опікун — залишається в тих же відносинах, що і до вчинення дії.
  3. Винагорода. Опікунство може вестися на платній основі, усиновлення — тільки на безоплатній.
  4. Звітність. Опікун повинен щорічно надавати відповідним органам звіт, усиновителя можуть лише перевіряти спеціальні служби.
  5. Збереження прізвища та імені дитини. При встановленні опіки у дітей зберігаються колишні анкетні дані, при усиновленні — можуть бути змінені.
  6. Придбання батьківських прав відбувається тільки при усиновленні.
  7. Порядок припинення. Опіка припиняється у випадках, передбачених законом, незалежно від волі сторін, усиновлення — тільки за рішенням суду в разі позбавлення батьківських прав.