Чим відрізняється оптова торгівля від роздрібної

Торгівля буває 2 основних різновидів — оптова та роздрібна. У чому специфіка кожної з них?

Яка специфіка оптової торгівлі?

В законодавстві РФ оптова торгівля визначається як вид комерційної діяльності, який пов'язаний з купівлею і реалізацією товарів з метою їх використання в бізнесі (наприклад, для перепродажу) — тобто не для особистого споживання. Оптова торгівля найчастіше ведеться при укладанні договорів поставки. За відповідними контрактами постачальники передають у встановлені терміни випускаються ними або купуються у партнерів товари своєму покупцеві для подальшого використання в бізнесі. Таким чином, оптову торгівлю можна назвати і основним предметом відповідних договорів.

Покупець товару в рамках опту — найчастіше індивідуальний підприємець (наприклад, власник магазину) або ж юридична особа. Але буває, що у відповідних контрактах беруть участь і фізособи. Правда, подальший перепродаж товару для них може бути не дуже вигідною з точки зору оподаткування. Тому для участі в оптових угодах громадяни, як правило, реєструються як ІП або засновників господарських товариств.

Строго кажучи, IP — це також фізособа, але зареєстроване в державних органах в установленому порядку як суб'єкт підприємницької діяльності. Але при операціях з товарами (наприклад, якщо мова йде про перепродаж товарів, куплених оптом) підприємець найчастіше вправі використовувати режим оподаткування з меншою платіжної навантаженням, ніж фізособа, яка не зареєстрована як ВП.

Як правило, оптові поставки передбачають продаж товарів в значних обсягах. При цьому вартість 1 одиниці продукції в рамках великої партії зазвичай істотно нижче, ніж якби товари закуповувалися меншими серіями або окремо. В результаті покупець оптового товару може вигідно перепродати придбані вироби.

У чому полягає специфіка роздрібної торгівлі?

Законодавство РФ визначає роздрібну торгівлю як комерційну діяльність, при якій постачальник товару продає його покупцеві для подальшого використання даного товару в особистих цілях людини, яка купила виріб, — тобто не пов'язаних з підприємницькою діяльністю.

 Чим відрізняється оптова торгівля від роздрібної

Покупцем товару в роздріб найчастіше є фізична особа. Іноді — індивідуальний підприємець, який з юридичної точки зору, як ми зазначили вище, також виступає фізособою. Учасником роздрібних угод може бути і організація, якщо куплений товар її власник в установленому законом порядку збирається використовувати не для бізнесу, а в особистих цілях.

В роздріб продаються, як правило, поодинокі вироби або поставляються в рамках відносно невеликих партій.

Порівняння

Головна відмінність оптової торгівлі від роздрібної полягає в тому, яким чином товари, придбані у постачальника, використовуються покупцем. При опті передбачається їх подальше залучення в бізнесі (наприклад, здійснення їх подальшого перепродажу). При роздрібній торгівлі куплений товар використовується особисто його набувачем, членами його сім'ї та іншими особами, яким він може передати товар.

Як правило, сторонами угод в рамках оптової торгівлі є юридичні особи та ВП, досить рідко — фізособи. У роздрібній торгівлі фізичні особи приймають, в свою чергу, істотно більш помітну участь.

Оптові угоди часто передбачають поставки великих партій товарів. Роздрібні — навпаки, характеризуються відносно невеликими обсягами закупівель.

Визначивши, в чому різниця між оптовою та роздрібною торгівлею, відобразимо висновки в таблиці.

Таблиця

Оптова торгівля Роздрібна торгівля
Передбачає продаж товарів, які в подальшому використовуються покупцем у підприємницькій діяльності (наприклад, з метою перепродажу) Передбачає продаж товарів, які в подальшому використовуються набувачем в особистих цілях
Сторонами оптових угод стають, як правило, юридичні особи та ВП, фізособи — дуже рідко фізособи регулярно беруть участь в роздрібних операціях (найчастіше як покупці товарів)
Оптові контракти часто передбачають поставки великих партій товарів, які можна, наприклад, вигідно розпродати окремо в подальшому Роздрібні операції, як правило, передбачають продаж одиничних товарів мул і представлених у відносно невеликих партіях