Чим відрізняється оклад від зарплати

Оклад і зарплата … Поняття, що відносяться до однієї економічної категорії — оплата праці працівника. Чи є між ними відмінності або вони тотожні один одному? Необхідно розібратися в цьому питанні більш детально.

Визначення

Оклад представляє ту суму грошових коштів, яку спочатку пропонує роботодавець для розрахунку підсумкової суми. Цей показник відбивається в трудовому договорі співробітника і вказується в наказі при надходженні на роботу. Оклад є базисної характеристикою для подальшого розрахунку інших показників.

Зарплата — це та сума грошових коштів, яку отримує працівник після розрахунку необхідних надбавок і утримання податку на доходи фізичних осіб. Для її розрахунку використовується величина окладу, до якої додаються відсотки, обумовлені договором, надбавки і компенсації, наприклад, за шкідливість виробництва, і утримується ПДФО.

Порівняння

Найсуттєвіше відмінність між ними полягає в тому, що один показник розраховується виходячи з іншого. Іншими словами, є встановлений базовий оклад на певну посаду згідно зі штатним розкладом, до якого додаються всі відсотки і бонуси за якісно виконану роботу і з якого віднімаються податок на доходи фізичних осіб, утримання за псування майна або відшкодування за завдані матеріальні збитки.

Чим відрізняється оклад від зарплати

Оклад з усіма «плюсами» і «мінусами» буде заробітною платою співробітника, тобто тією сумою грошових коштів, яку отримає працівник після закінчення календарного місяця або при його звільненні. Оклад, згідно з чинним законодавством, повинен бути зазначений в трудовому договорі, в той час як заробітна плата є розрахунковим показником, що не прописується ні в яких документах крім відомості на виплату зарплати.

Висновки TheDifference .ru

  1. Розмір окладу вказується в документах при влаштуванні людини на роботу, заробітна плата розраховується після того, як він місяць пропрацював на підприємстві або при його звільненні з посади.
  2. Оклад — фіксована цифра в штатному розкладі співробітників, яка використовується для розрахунку заробітної плати, а показник зарплати жодним чином не впливає на розмір окладу.
  3. Оклад — базисна незмінна одиниця, а зарплата складається з величини окладу і тих відсотків, бонусів і відрахувань, які передбачені законодавством та умовами трудового договору працівника.