Чим відрізняється начальник від керівника

Питання управління колективом займають дослідників протягом століть, але універсальних формул успіху до теперішнього моменту не виведено. Найчастіше позицію впертого начальника протиставляють концепції мудрого керівника. Спробуємо розібратися в значеннях зазначених категорій і зрозуміти різницю між ними.

Визначення

Начальник — особа, призначена на управлінську посаду в установленому порядку і яка отримує винагороду за свою працю. У його підпорядкуванні обов'язково знаходиться як мінімум кілька людей, а коло прав та обов'язків визначено законодавством і внутрішніми розпорядженнями підприємства.

Керівник — професія, що позначає групу формальних посад і неформальних позицій. Конкретне вираження статусу, коло прав і обов'язків залежить від конкретних умов діяльності. Наприклад, керівник підприємства може бути директором, президентом, головою правління. Крім того, в обсяг поняття входить коло неформальних посад, які не мають на увазі оплату праці.

Порівняння

Найважливіша відмінність полягає в обсязі понять. Очевидно, що керівник — це професія, яка включає в себе в тому числі старші посади. Спосіб управління і повноваження, а також авторитет і статус не грають особливої ​​ролі. Інша справа — оплата праці: у начальника вона обов'язково є, так як він працевлаштований на посаду за договором, затвердженим наказом або розпорядженням.

 чим відрізняється начальник від керівника

Керівник може працювати на громадських засадах (наприклад, наукове керівництво, ведення благодійних проектів, дитячих гуртків). Його статус також може бути неформальним, що залежить від конкретних умов. Свої вимоги начальник може оформляти у вигляді наказів, розпоряджень і вказівок, а керівник — ще й в консультативної формі (пропозиції, проекти).

Висновки TheDifference.ru

  1. Обсяг поняття. Керівник — це професія, клас управлінців, а начальник — конкретна посада, яку займає особою.
  2. Формалізація. Начальник в обов'язковому порядку працевлаштований наказом або розпорядженням, керівник може бути неформальним.
  3. Винагорода. Начальник завжди отримує зарплату за свою працю, керівник може працювати на громадських засадах.