Чим відрізняється натуральне господарство від товарного

В економічній науці є поняття «натуральне господарство» і «товарне господарство». Що вони означають?

Факти про натуральному господарстві

Натуральне господарство — то, яке ведеться невеликою групою людей за умови, що основний обсяг споживаної продукції вони виробляють для себе самі. Даним об'єднанням може бути сім'я або громада. Як правило, натуральне господарство пов'язано із сільськогосподарською діяльністю, а також з дрібним ремеслом — наприклад, з виробництвом одягу, посуду, знарядь праці.

Основна частина продукції, виробленої в рамках натурального господарства, споживається усередині об'єднання, яке її випускає. На продаж або на обмін йде дуже малий її обсяг. Тому економічні зв'язки між спільнотами, які ведуть натуральне господарство, дуже слабкі. Кожна з відповідних груп людей стає вкрай залежною від власних можливостей, а також від конкретних умов праці — погоди, якості сировини, працездатності і навичок трудящих членів громади.

Натуральне господарство — явище досить рідкісне для сучасного періоду розвитку людства. Як правило, воно зустрічається у віддалених куточках планети, де зберігаються вікові традиції племінних відносин і нововведення, що вноситься цивілізацією, приймаються з працею.

< img class = "aligncenter" src = "/wp-content/uploads/chem-otlichaetsja-naturalnoe-hozjajstvo-ot-tovarnogo-1dcedd7.jpg" alt = "Чим відрізняється натуральне господарство від товарного" />

Безумовно, можна знайти приклади натурального господарства і в розвинених країнах. У тих державах, де значний відсоток сільського населення — в тому числі і в Росії, багато сімей, що живуть в селах, вважають за краще вибудовувати сімейний побут на основі якраз таки натурального господарства. При цьому вони часто бачать це більш комфортною і перспективною діяльністю в порівнянні з найманою працею або переїздом в місто.

Факти про товарне господарство

Вище ми відзначили, що для натурального господарства характерний випуск продукції, не призначеної для продажу. У свою чергу, якщо та чи інша громада або сім'я починає виробляти продукти харчування або речі на продаж, формується вже товарне господарство. Тобто орієнтоване не так на задоволення власних потреб, а на одержання прибутку за рахунок реалізації продукції, що випускається.

Для товарного господарства характерні інтенсивні економічні зв'язки між громадами. Вони можуть об'єднуватися, переймати один в одного досвід, забезпечувати взаємовиручку, удосконалювати технології випуску товарів. Окремі сім'ї, стають суб'єктами товарного господарства, відчувають себе більш економічно стійкими, так як відсутні ресурси або неврожай можна компенсувати за рахунок грошових накопичень, отриманих в результаті продажу товарів, що випускаються.

У міру розвитку економічних зв'язків між громадами виробнича діяльність здатна відокремлюватися від повсякденного побуту. Виникають фірми, зосереджені на випуску тих чи інших товарів. З'являються магазини — спеціалізовані торговельні інститути, а також посередники, готові сприяти встановленню зв'язків між виробниками товарів. У натуральному господарстві їм просто немає місця — всім потрібно працювати, абсолютно ніколи й нема чого встановлювати додаткові економічні зв'язки.

 Чим відрізняється натуральне господарство від товарного

Економічні системи більшості сучасних країн світу — це «товарні господарства» в національних масштабах. При цьому чим активніше держава здійснює товарообмін з іншими (або розширює внутрішній ринок), тим більш успішним і стійким воно стає.

Порівняння

Головна відмінність натурального господарства від товарного — з метою виробництва продукції. У першому випадку продукти харчування та речі виробляються людиною для задоволення власних потреб. У другому — головним чином з метою подальшого продажу.

Ця відмінність зумовлює інші критерії несхожості натурального і товарного господарства — різницю в інтенсивності економічних зв'язків, стійкості господарюючих громад, в появі фірм і посередників.

Отже, тепер ми знаємо, в чому різниця між натуральним господарством і товарним. Відобразимо основні факти про це в невеликій таблиці.

Таблиця

Натуральне господарство Товарне господарство
Передбачає виробництво людиною продуктів харчування і виробів для власних потреб Передбачає випуск продукції з метою продажу
Характеризується слабкими економічними зв'язками між господарюючими громадами Характеризується активними і постійно розвиваються зв'язками між господарюючими громадами
Виробництво — частина повсякденного побуту людини Виробництво представлено спеціалізованими фірмами
Продажі, якщо і є, здійснюються безпосередньо Торгівля здійснюється в магазинах, більш інтенсивним продажу можуть сприяти посередники