Чим відрізняється маркетинг від менеджменту

В бізнесі ефективність управління оцінюється за рахунок великої кількості складових, і як тут не піддатися на хитрощі свого розуму, підмінивши одні поняття іншими? Відрізняти маркетинг від менеджменту дуже важливо для успішної побудови торгових схем. Просування товару — це важлива, але далеко не єдина складова роботи комерційного підприємства. Крім того, управляти можна і соціальними системами, які не передбачають одержання прибутку.

Визначення

Маркетинг — це процес реалізації товарів від виробника до споживача. Він включає в себе аналіз ринку, переваг покупця, поточну макроекономічну ситуацію. Виходячи з отриманих даних, проводиться товар, чиї характеристики ідеально відповідають ситуації, що склалася. Оцінка ефективності — відсоток проданої продукції від виробленої, рентабельність підприємства.

Менеджмент — це процес створення соціально-економічних систем, а також їх адміністрування. Це набір управлінських підходів, завдяки яким підприємство живе, розвивається і еволюціонує. Далеко не всі системи, в яких здійснюється менеджмент, використовують маркетинг, але таких все ж більшість. Навіть навчальні заклади, здавалося б, далекі від виробництва комерційного продукту, використовують схеми просування послуг заради підвищення рентабельності.

 Чим відрізняється маркетинг від менеджменту

Порівняння

Менеджмент визначає місію компанії та її місце на ринку в довгостроковій перспективі. Маркетингові схеми створюються для реалізації конкретного проекту і можуть згортатися після його реалізації. Менеджмент є національним: наприклад, американська, японська та російська парадигма управління в корені відрізняються між собою. Маркетинг же — абсолютно інтернаціональний, схеми просування продукції універсальні, розрізняються лише механізми продажів, «червоні прапорці», за які не можна заступати маркетологу.

Управлінські підходи складні в перестроюванні: вони вимагають прийняття вольових рішень. Маркетингові схеми в будь-який момент можна переключити на нові ринки, нові місця продажів, а при певних умовах — на нові продукти і навіть інших покупців. Менеджмент має більшу інерцію, так як перестроювання забирає у підприємства більше часу.

Висновки TheDifference.ru

  1. Масштаб. Маркетинг, в більшості випадків — це складова частина менеджменту, його обличчя і голос. Саме завдяки йому реалізуються товари і послуги, вироблені в результаті управління.
  2. Національність. Менеджмент завжди прив'язаний до культури та ментальності, маркетинг — інтернаціональний, і принципові схеми продажів (товар — ринок — місця реалізації) залишаються незмінними.
  3. Гнучкість. Маркетингові схеми чуйно реагують на зміни ринку, переваги споживача, розвиток прогресу. Менеджменту потрібно більше часу на перебудування, його інерція значно вище.
  4. Оцінка ефективності. Головний критерій роботи маркетингового відділу — збут продукції, а також контакт з покупцем. Оцінка ефективності менеджменту значно складніше, так як необхідно враховувати безліч критеріїв.