Чим відрізняється КВЕД від ОКДП

В числі найбільш затребуваних в російській бізнес-середовищі економічних індикаторів — КВЕД і ОКДП. Що вони собою являють?

Що таке КВЕД?

КВЕД — економічний класифікатор видів господарської діяльності організацій РФ. Кожному з них присвоєно певний код. Наприклад, КВЕД 51.52.22 відповідає оптової торгівлі лаками і фарбами, КВЕД 52.27.11 — ритейлу в сегменті молочних продуктів. У російському КВЕД відображено більшість видів виробництва, сервісів і робіт, присутніх в економіці РФ.

КВЕД потрібен фірмі головним чином для того, щоб в державних реєстрах відомості про її економічної діяльності були коректними. Крім того, влада РФ за допомогою відомостей у відповідному класифікаторі вирішують ряд інших завдань. Таких як, наприклад, формування статистики підприємницької діяльності по галузях і визначення динаміки розвитку економіки співвідносні з популярністю тих чи інших сегментів господарства.

Коди КВЕД вибирає сам підприємець вже на стадії реєстрації в ФНС як ІП або власника ТОВ. Відповідні коди вказуються в документах, які подаються до відомства. У деяких випадках відомості про КВЕД компанії даються в звітних джерелах.

Можна відзначити, що з 1.02.2014 року в РФ використовується КВЕД у версії 2. Він замінив раніше чинні редакції довідника. Новий російський КВЕД уніфікований з деякими зарубіжними класифікаторами.

 Чим відрізняється КВЕД від ОКДП

Код КОАТУУ може мати довжину від 2 до 6 цифр. Як правило, для повного відображення виду діяльності фірми виникне потреба у вказівках в ньому 6 цифр — вони будуть містити, зокрема, клас, підклас, групу, підгрупу, а також власне вид діяльності. У ряді випадків досить 4 цифр для коректного позначення сегмента бізнесу.

Що таке ОКДП?

ОКДП — економічний класифікатор видів продукції і сервісів, що поставляються організаціями РФ. Як і у випадку з КВЕД, кожному з них відповідає певний код. Наприклад, ОКДП 1541010 відповідає хлібобулочної продукції, 1541020 — борошняних виробів. ОКДП 9422040 — послуг з ремонту ювелірних виробів на замовлення громадян.

ОКДП потрібен фірмі головним чином з метою участі в правовідносинах, пов'язаних з державними закупівлями. При реєстрації бізнесу відповідні коди, як правило, не вказуються, але можуть фіксуватися в звітних джерелах. ОКДП — класифікатор, який, як і КВЕД, був розроблений з урахуванням існуючих міжнародних норм.

ОКДП — 7-значний код. Перші 4 цифри, присутні в ньому, позначають сегмент економіки, інші — вид продукції або сервісу, що поставляються компанією.

Порівняння

Головна відмінність КВЕД від ОКДП в тому, що перший класифікатор містить коди за видами економічної діяльності, а другий — коди згідно з переліками товарів, що випускаються компаніями, і послуг, що надаються бізнесами. КВЕД, умовно кажучи, дозволяє дізнатися те, чим займається конкретна фірма, а ОКДП — то, що вона виробляє, який продукт або сервіс поставляє на ринок. У певному сенсі КВЕД доповнюється ОКДП.

Але взаємозамінними їх вважати не можна. По-перше, там, де підприємству законодавчо наказано вказувати КВЕД, воно не може фіксувати ОКДП — і навпаки. По-друге, навіть якщо знати то, які у фірми коди ОКДП, не завжди можна точно обчислити сегменти, в яких вона здійснює діяльність, а також коди КВЕД, що відповідають їм (хоча в ОКДП є цифри, що позначають галузь, — цього може бути достатньо для визначення господарського напрямки роботи підприємства). Так само як і навпаки — в рамках галузі з конкретним КВЕД можуть поставлятися найрізноманітніші товари та сервіси.

Крім того, розрізняються розглядаються класифікатори по довжині кодів, а також за методиками кодування даних.

визначивши, в чому різниця між КВЕД і ОКДП, зафіксуємо висновки в невеликій таблиці.

Таблиця

КВЕД ОКДП
Є класифікатором видів економічної діяльності Є класифікатором товарів, сервісів і робіт
У повній версії — 6-значний 7-значний
Вибирається при державній реєстрації ІП та підприємств, часто вказується в звітних документах Використовується найчастіше в правовідносинах в сфері держзакупівель, іноді — в звітності