Чим відрізняється дочірнє підприємство від філії

Комерційна фірма може вести діяльність в іншому регіоні або навіть державі, відкривши дочірнє підприємство або філія. Що являють собою ці структури?

Що таке дочірнє підприємство?

Під дочірнім підприємством мається на увазі юридична особа, статутний капітал якого належить заснувала його організації — материнської. При цьому обидві компанії можуть здійснювати діяльність в різних сферах. Більш того, материнська організація не завжди безпосередньо бере участь в управлінні дочірньою фірмою. Але, як правило, це відбувається, і сегмент діяльності компаній збігається.

Засновуються дочірні підприємства за допомогою державної реєстрації. Крім того, материнська фірма розробляє для «дочки» містить необхідні положення статуту, а при необхідності — також установчий договір.

Дочірнє підприємство, оскільки є самостійною юридичною особою, має в своєму управлінні майно, яким відповідає за своїми зобов'язаннями . Крім того, дана організація може бути незалежним від материнської компанії позивачем і відповідачем в судових слуханнях.

Дочірнє підприємство не зобов'язане відповідати за борговими зобов'язаннями материнської компанії. У свою чергу, зворотна відповідальність передбачена законодавством РФ. Тобто якщо у дочірньої структури виникають фінансові труднощі, то у материнської компанії може з'являтися субсидіарну відповідальність за боргами належить їй підприємства.

Що таке філія?

філія — це залежна від основної організації структура, яка не є самостійною юридичною особою, однак розташована, як правило, на значному географічному віддаленні від головного офісу. Наприклад, в іншому суб'єкті РФ.

Чим відрізняється дочірнє підприємство від філії

Філія повністю підпорядковується головному офісу в частині управління. Всі договори підписуються керівником цієї структури, який здійснює свою діяльність за дорученням від топ-менеджерів основної організації.

Інформація про створених філіях повинна фіксуватися в установчих документах компанії. Формуються ці структури на підставі спеціальних положень, що затверджуються керівництвом. Державна реєстрація філій як юридичних осіб не здійснюється — потрібно тільки повідомляти ФНС про їх відкриття. Якщо цього не робити, податківці можуть виписувати штрафи. Але якщо говорити про філіях іноземних фірм в Росії, вони повинні бути акредитовані Державною реєстраційною палатою.

Філії мають закріплене майно, однак не здатні володіти майновими або немайновими правами, не виступають стороною правовідносин і не бувають позивачами або відповідачами в судових слуханнях.

Майно, яке закріплюється за філією, нерідко використовується в якості забезпечення по боргах основний організації. У свою чергу, головний офіс несе майнову відповідальність за зобов'язаннями свого підрозділу.

Порівняння

Головна відмінність дочірнього підприємства від філії в тому, що перша структура юридично незалежна від головної організації, друга — повністю пов'язана з нею. Це зумовлює всі інші відмінності між двома типами фірм, про які йде мова.

Слід зазначити, що головна організація може заснувати в одному регіоні філія, а в іншому — дочірнє підприємство, і при цьому обидві структури будуть займатися одним і тим же. Тому на практиці діяльність філій і дочірніх підприємств зазвичай не сильно різниться. Їх статус буває несхожим тільки з юридичних ознаками.

Визначивши то, в чому різниця між дочірнім підприємством та філією, зафіксуємо висновки в таблиці.

Таблиця

Дочірнє підприємство Філія
Що спільного між ними?
Діяльність філії організації в одному місті і її дочірнього підприємства в іншому може бути однаковою
У чому різниця між ними?
Є юридично незалежною організацією Є повністю залежною від головного офісу структурою
може бути суб'єктом правовідносин, позивачем і відповідачем в суді Не може бути суб'єктом правовідносин і учасником судових слухань
Має відокремлене майно Має закріплене майно
Чи не відповідає за зобов'язаннями материнської організації Активи, закріплені за філією, можуть бути стягнуті в рахунок боргів головного офісу