Чим відрізняється гас від солярки

І гас, і солярка відносяться до продуктів переробки нафти, що отримуються двома шляхами — ректифікацією або крекингом. Незважаючи на це, спільного у них — тільки «походження», і частково — область застосування в якості палива для різних типів двигунів внутрішнього згоряння. Якщо виключити цю єдину для них «професію», то в іншому у згаданих речовин мало спільного. Такий стан зумовлений відмінностями між в хімічних і фізичних властивостях речовин. Чим відрізняється гас від солярки, розглянемо більш докладно.

З історії питання

Чим відрізняється гас від солярки

Назва « солярка »Походить від німецького слова Solaröl, що означає« сонячне масло ». Так ще в 1857 році назвали важку фракцію, яка вийшла при перегонці нафти. Пізніше її почали використовувати в якості палива для низькооборотних дизельних двигунів, принцип роботи яких — запалення робочої суміші (солярки і повітря) в камері згоряння під дуже високим тиском. Сьогодні основними областями застосування подібних двигунів є такі:

 • сільське господарство (комбайни, трактори і так далі);
 • автотранспорт (значна частина автобусів, вантажних автомобілів, деякі легкові автомобілі) ;
 • залізничний транспорт (різні типи тепловозів);
 • частина військової техніки (танки, деякі інші машини);
 • стаціонарні силові установки.

Чим відрізняється гас від солярки

Відмінність гасу від солярки полягає в тому, що ще з середини 19 століття він застосовувався як паливо для освітлювальних приладів (гасові лампи). На відміну від речовин, що використовувалися для цих цілей раніше, гас згорав повністю, не залишаючи кіптяви, що не забруднював лампи і не давав неприємного запаху. Висока чистота згоряння була оцінена по достоїнству, тому пізніше гас знайшов застосування в якості ракетного та авіаційного палива. Крім цього, гас використовується в багатьох галузях промисловості, причому далеко не завжди як паливо для двигунів. Області його застосування:

 • сировину для хімічної промисловості;
 • випал скляних і фарфорових виробів;
 • побутові нагрівальні та освітлювальні прилади (гасниці, примуси, лампи і так далі);
 • розчинник;
 • в народній медицині — засіб для лікування педикульозу та дифтерії;
 • раніше для боротьби з клопами гасом протирали меблі.

Порівняння

Гас являє собою суміш вуглеводнів, температура кипіння якої — від 150 до 250 градусів за Цельсієм. Це злегка масляниста на дотик прозора рідина, деякі її різновиди можуть мати жовтуватий колір. Щільність при 20 0C — 0,75-0,85 г/см3. Гас дуже легко випаровується, чим і обумовлена ​​повнота його згоряння. До ємностей для його зберігання пред'являються підвищені вимоги, так як пари гасу вибухонебезпечні.

 Чим відрізняється гас від солярки

Солярка в середньому трохи важче гасу — від 0,84 до 0,86 г/см3. Вона майже не випаровується, внаслідок чого зберігати її значно простіше. При зниженні температури до від'ємних значень солярка густіє, тому розрізняють літній і зимове дизельне паливо. Водії машин з дизелем добре знають, що літня солярка взимку при великих холодах набуває желеподібну консистенцію і завести двигун в цьому випадку — велика проблема. Раніше автолюбителі виходили з положення, прогріваючи паливний бак зовнішніми джерелами (наприклад, паяльною лампою), що дуже небезпечно через можливість загоряння палива. Зараз випускають зимову солярку, яка відрізняється від літньої меншою щільністю і більш низькою температурою загусання.

Таблиця

Відповідь на питання, в чому різниця між гасом і соляркою, буде таким: що відрізняється склад і переважно різні сфери застосування. У компактній таблиці наведені відмінності між цими продуктами перегонки нафти.

Гас Солярка
Виробництво Отримання з нафти методом ректифікації або крекінгу Отримання з нафти методом ректифікації або крекінгу
Щільність Різні сорти гасу — 0,75-0,85 г/см3 Літня солярка — 0,86 г/см3, зимова солярка — 0,84 г/см3, солярка для використання в умовах Арктики — 0,83 г/см3
Горючі властивості інтенсивно випаровується і легко загорається, внаслідок чого забезпечує високу чистоту згоряння запалюється в двигунах при створенні високого тиску; в звичайних умовах горить, але горіння носить спокійний, не вибуховий характер
Область застосування, крім палива для двигунів внутрішнього згоряння Для заправки освітлювальних (лампи) та нагрівальних (примуси, гасниці) приладів, як розчинник, а також в народній медицині Обробка шкіри, металообробка, як компонент рідини для загартування металів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *