Чим відрізняється вентиль від засувки

При влаштуванні газопроводу, водопровідної і каналізаційної систем, а також інших промислових інженерних систем не обійтися без вентилів і засувок. Багато хто вважає, що вентилі є різновидом засувок, тільки меншого розміру, але насправді це різні пристрої, що мають істотні конструкційні відмінності, що визначають особливості їх експлуатації. Вентилі і засувки мають свої плюси і мінуси, які і визначають оптимальний вибір пристрою для конкретних умов застосування.

Визначення

Вентиль — це прилад, який встановлюється на газо-, повітро-, водо-, паро-, масло та інші трубопроводи для відкриття і закриття прохідних отворів за допомогою клапана. Вентиль складається з сталевого, чавунного або бронзового корпусу, що має сідло для клапана, самого клапана зі шпинделем з гвинтовою нарізкою і рукоятки, що забезпечує можливість обертання шпинделя. До трубопроводу вентилі приєднуються за допомогою різьблення або фланців і підрозділяються на муфтові і фланцеві.

Чим відрізняється вентиль від засувки

Вентиль в розрізі

Засувка — це прилад, який встановлюється на трубопроводи для відкриття і закриття прохідних отворів за допомогою клапана, що переміщається перпендикулярно по відношенню до осі потоку робочого середовища. Залежно від конструкції запірного органу засувки поділяються на шлангові, шиберні і паралельні. Шпинделя ж можуть бути висувними або обертаються.

 Чим відрізняється вентиль від засувки

Засувка в розрізі

Порівняння

Вона обумовлена ​​відмінною конструкцією їх запірних органів. У вентилі потік рідини або газу перекривається за допомогою клапана, притискається до сідла в паралельних потоку горизонтальних площинах, для чого проводиться подвійний вигин потоку рідини або газу під кутом 90 °, але при цьому підвищується опір йому. У засувці потік перекриває заслінка або конус, що опускаються перпендикулярно напрямку його руху.

Якщо вентиль правильно сконструйований, то не відбувається звуження прохідних отворів в порівнянні з вхідними та вихідними, а при використанні засувок можливі варіанти. У більшості трубопроводів встановлюються повнопривідні засувки, тобто діаметр їх прохідного отвору відповідає діаметру трубопроводу, але іноді, з метою зменшення крутять моментів, встановлюються і звужені засувки, що дозволяє знизити знос ущільнюючих поверхонь.

При великому діаметрі трубопроводів (від 300 мм) або високому тиску в них ефективніше працюють засувки. Вентилі ж мають більш просту конструкцію, наслідком чого є їх більш низька вартість, їх також легше обертати при високому тиску, але при високому тиску прагнення віджати клапан від сідла створює додаткове навантаження на конструкцію. У засувці опір повністю відсутня, оскільки вона не має вигинів. Одностороннє тиск забезпечує більш щільне прилягання заслінки до сідла, що робить засувки більш надійними запірними пристроями.

Блокуючі елементи засувок можуть або повністю перекривати потік рідини або газу, або бути повністю відкриті, в той час як вентилі можуть використовуватися в як регулюючі елементів.

Висновки TheDifference.ru

  1. Запірні органи вентиля переміщаються паралельно потоку, засувки — перпендикулярно. Це робить засувки більш надійними, але забезпечує більш легке обертання вентилів при великих навантаженнях.
  2. Вентиль має більш просту конструкцію і, відповідно, більш низьку вартість.
  3. Засувка може перебувати тільки в двох положеннях (відкрито-закрито), а установка вентиля дозволяє регулювати рівень наповнення трубопроводів або обсяг витрачених газів і рідин.