Чим відрізняється вал від осі

Перш ніж розбиратися, чим відрізняються між собою вал і вісь, слід мати чітке уявлення про те, що, власне, являють собою ці деталі, для чого і де вони використовуються і які функції виконують. Отже, як відомо, вали і осі призначені для утримання на них деталей, що обертаються.

Визначення

Вал — це деталь механізму, що має форму стрижня, що служить для передачі на інші деталі цього механізму крутного моменту, тим самим створюючи загальне обертальний рух всіх розташованих на ньому (на валу) деталей: шківів, ексцентриків, коліс і ін.

 Чим відрізняється вал від осі

Вал

Вісь — це деталь механізму, призначена для з'єднання і скріплення між собою деталей даного механізму. Ось сприймає тільки поперечні навантаження (напруга вигину). Осі бувають нерухомі і обертаються.

 Чим відрізняється вал від осі

Ось

Порівняння

Основна відмінність осі від вала полягає в тому, що вісь не передає крутного моменту на інші деталі. На неї впливають тільки поперечні навантаження, і вона не відчувають сил кручення.

Вал, на відміну від осі, передає корисний крутний момент деталям, які на ньому закріплені. Крім того, осі бувають як обертаються, так і нерухомими. Вал ж обертається завжди. Більшість валів можна розділити по геометричній формі осі на прямі, кривошипні (ексцентрикові) і гнучкі. Також бувають вали колінчасті або непрямі, які служать для перетворення зворотно-поступальних рухів у обертальні. Осі ж за своєю геометричній формі бувають тільки прямими.

Висновки TheDifference.ru

  1. Вісь несе обертові частини механізму, не передаючи їм ніякого крутного моменту. Вал передає іншим деталям механізму корисний крутний момент, так зване обертається зусилля.
  2. Вісь може бути як обертається, так і нерухомої. Вал буває тільки обертовим.
  3. Вісь має тільки пряму форму. Вал за формою може бути прямим, непрямим (колінчатим), ексцентриковим і гнучким.