Чим відрізняється брокер від агента

Значна частина фінансових угод укладається за участю брокерів і агентів. Чим займаються ті і інші?

Хто такий брокер?

Під брокером мається на увазі фахівець (наприклад, в галузі фінансів, нерухомості або страхування), який виступає посередником між продавцем того чи іншого товару або сервісу і його покупцем. При цьому він зацікавлений в тому, щоб умови угоди задовольнили обидві сторони.

Брокер, як правило, виступає юридично незалежним як від продавця, так і від покупця особою. Хоча, безумовно, при тривалому досвіді співпраці з деякими з них у брокера можливе встановлення з ними довірчих відносин, що сприяють появі різних преференцій.

Брокер найчастіше заробляє на комісійних від угоди. Залежно від умов її ув'язнення, визначених продавцем та покупцем або традиціями, що склалися в поточному сегменті ринку, брокеру платить якась конкретна сторона або ж обидві — розділяючи відповідні витрати навпіл або в встановленої пропорції.

Хто такий агент?

агент — це, як і брокер, фахівець з укладання угод у фінансовій сфері, в галузі нерухомості або страхування, який бере участь в підписанні контракту між продавцем і покупцем, представляючи інтереси першого. Він, звичайно, може бути зацікавлений в задоволенні умовами угоди і покупця — але тільки в тих межах, поки це вигідно продавцю.

Чим відрізняється брокер від агента

Агент, таким чином, є юридично залежним від продавця особою. Він може бути найнятий ним в штат або ж представляти його інтереси за договором. Разом з тим часто буває, що у агента формується тривалий досвід взаємодії з конкретними покупцями, і при укладанні нових угод він може враховувати їх інтереси і обґрунтовувати їх перед продавцем.

Агент, як і брокер, заробляє на комісійних, але виплачуються вони практично завжди продавцем. Іноді фахівець отримує компенсацію у вигляді зарплати — в разі, якщо він працевлаштований в штат фірми, інтереси якої представляє при взаємодії з покупцями.

Порівняння

Головна відмінність брокера від агента в тому, що перший в загальному випадку незалежний як від постачальника, так і від покупця і виступає в чистому вигляді посередником між ними. Він схильний до вибудовування балансу інтересів продавця і клієнта на переговорах по угоді. Агент ж юридично залежний від продавця (працює на нього або надає посередницькі послуги за договором) і тому на переговорах з клієнтом, як правило, робить акцент на виразі інтересів свого партнера або роботодавця.

Варто відзначити, що один і та сама людина може бути одночасно брокером і агентом — але тільки для різних фірм. Справа в тому, що, по суті, на обох позиціях він виконує одну і ту ж роботу — пов'язану з переговорами про укладення угоди продавця з покупцем.

Деякі експерти розглядають брокерів як більш кваліфікованих фахівців, ніж агенти. Справа в тому, що неупередженість і здатність до пошуку балансу інтересів між продавцем і покупцем, як вважають прихильники даної точки зору, приходять до людини тільки з досвідом.

Разом з тим є й інша думка з цього приводу — відповідно до якого як раз таки агент повинен мати більшу кваліфікацією в силу того, що його досвід носить більш вузьку спрямованість, оскільки сконцентрований в одній сфері. Брокер, в свою чергу, часто намагається розгорнути діяльність в самих різних, часом дуже несхожих один на одного сферах, і рівень його компетенції поступається агентської в кожному із сегментів бізнесу.

Визначивши, в чому різниця між брокером і агентом , впишемо висновки в таблицю.

Таблиця

Брокер Агент
Що спільного між ними?
Брокер і агент вирішують одну і ту ж задачу — сприяння укладенню угоди між продавцем і покупцем
Один і той же фахівець може бути брокером і агентом — але при взаємодії з різними продавцями
У чому різниця між ними?
у переговорах по угоді є в чистому вигляді посередником, неупереджений, сприяє розбудові балансу інтересів між продавцем і покупцем Як правило, юридично залежний від про давца, просуває на переговори щодо угоди його інтереси