Чим відрізняються здатності від задатків

Кожен з нас, приходячи в цей світ, має власний потенціал. І того, хто зміг розвинути дані природою задатки і в повному обсязі реалізувати свій творчий хист, можна назвати таким, що відбувся, щасливою людиною. Однак не всім зрозуміло, чим відрізняються здатності від задатків. Спробуємо в цьому розібратися.

Визначення

Під здібностями на увазі індивідуальні особливості особистості, що сприяють досягненню успіху в певному роді діяльності. Здібності мають не фізіологічну, а саме психологічну основу. Про те, що у людини до чогось є здібності, можна судити по швидкому оволодінню конкретним умінням і високій якості досягнень.

Задатки — властиві особистості анатомічні та фізіологічні особливості, які виступають в якості основи для розвитку здібностей. Неправильно думати, що з будь-якого окремого завдатку формується одна відповідна здатність. Задатки багатозначні: кожен з них служить основою для вироблення різноманітних здібностей. Наприклад, маючи в якості завдатку абсолютний музичний слух, людина може стати композитором, настроювачем інструментів або диригентом.

Порівняння

З визначень зрозуміло, що первинними є задатки. Але це не означає, що людина, ними володіє, буде мати і певні здібності. У чому полягає ключова відмінність здібностей від задатків? Якщо з задатками люди вже народжуються на світ, то здатності необхідно цілеспрямовано розвивати, займаючись відповідною діяльністю.

Задатки можуть бути пов'язані з особливостями будови тіла (вагою, зростом і т. Д.), Роботою органів почуттів (гострота зору), індивідуальними властивостями нервової системи (врівноваженістю, швидкістю реакції, робочим темпом), функціонуванням півкуль мозку і іншим.

 У чому різниця між здатності від задатків

Задатки виявляються, вже коли людина вперше пробує освоїти те чи інше заняття. І станеться після цього розвиток здібностей, багато в чому залежить від створених для подальшої діяльності умов. Якщо ці умови сприятливі, то при хороших задатках здатності можуть розвинутися дуже рано.

Крім того, вирішальну роль у формуванні здібностей відіграє ступінь працьовитості людини і його наполегливості в досягненні поставлених цілей. Він володіє навіть найвидатнішими задатками не стане талановитим вченим, спортсменом або актором, якщо не буде проявляти волю і цілеспрямованість в оволодінні майстерністю. І навпаки, посередні задатки при посиленому праці допоможуть домогтися вельми помітних успіхів.