Самий прохідний позашляховик

Не вірте рекламі, глянцевим журналам і менеджерам в автосалонах, коли вони, тикаючи пальчиком в якесь блискуче і виблискує хромованими деталями виріб, оголошують вам, що це самий прохідний позашляховик. Усі опубліковані рейтинги і топи — замовні, і завдання у них одна — збільшити продажі тих чи інших автомобілів. Тому шукати найкращий всюдихід — заняття безперспективне, а от спробувати зрозуміти, яким він повинен бути, — зовсім навіть навпаки.

Класичне уявлення про позашляховик

Чи не торкаючись термінології, під позашляховиком, як прийнято на побутовому рівні, будемо розуміти автомобіль, здатний долати ділянки шляху, на яких відсутній тверде покриття. На підставі багаторічного досвіду експлуатації автомобілів в таких умовах і з урахуванням практики застосування армійських автомобілів у «джиперів» склалися вимоги, що пред'являються до цього всюдихода. До них в першу чергу варто віднести:

 • рамну конструкцію;
 • повний привід;
 • великий кліренс;
 • блокування диференціала — міжосьове і (бажано) коліс на одній осі.

Цим, звичайно, не вичерпуються всі пред'явлені вимоги, але саме такими були перші всюдиходи, і час повністю підтвердило правильність такого підходу по відношенню до автомобілів підвищеної прохідності.

Самий прохідний позашляховик

Внесок кожного з перерахованих елементів в конструкцію даних автомобілів просто незаперечний, але, напевно, для повної ясності слід зробити невеликі пояснення.

 1. Використання рами підвищує надійність. При русі по пересіченій місцевості кузов піддається значним навантаженням в усіх напрямках, аж до того що може наступити його деформація. Рама дозволяє автомобілю переносити такі навантаження без наслідків. Правда, останнім часом все частіше від неї відмовляються на користь несучого кузова, в кращому випадку з підрамником.
 2. Повний привід забезпечує передачу з двигуна крутного моменту на всі колеса, що значно підвищує прохідність машини. Існують різні його варіанти, але для автомобілів, що пересуваються по бездоріжжю, найкращим вибором буде постійний повний або підключається привід.
 3. Значний кліренс дозволяє долати перешкоди, не торкаючись їх елементами конструкції автомобіля (днищем, осями і т.д.).
 4. Блокування забезпечують можливість крутним моментом дійти на всі колеса незалежно від умов, що склалися руху, наприклад при пробуксовці або вивішуванні якогось колеса, що дозволяє автомобілю долати будь-яку перешкоду.

Ось приблизно таким мінімальним вимогам повинен відповідати самий прохідний позашляховик, в світі подібних машин створено і випускається багато, і ми ще торкнемося цього питання.

Що ще необхідно знати, вибираючи позашляховик

До числа факторів, безпосереднім чином впливають на прохідність автомобіля, безумовно, слід віднести:

 1. Створюваний двигуном момент.
  При бездоріжжі він має вирішальне значення. Під час руху по бруду з малою швидкістю на колеса має надходити значна за величиною зусилля. Тому перевагою в таких умовах буде мати двигун, здатний розвивати велику момент на 2000 оборотах, а не на 5000. Подібні вимоги забезпечують пріоритет дизелю, хоча і бензинові ДВС цілком успішно справляються з аналогічними завданнями.
 2. Короткі свеси. < br /> Завдяки їм автомобіль може долати перешкоди, уникаючи при цьому контактів з нерівностями дороги. Чим звіси коротше, тим більше круті підйоми і спуски здатна підкорювати машина.

   Самий прохідний позашляховик

 3. Коротка база.

   Самий прохідний позашляховик

  Цим терміном характеризується відстань між осями. Перевагою довгої бази є підвищена стійкість при русі з високою швидкістю і передбачуваність в поворотах. Короткобазовие автомобілі краще входять в круті повороти, у них вище маневреність і прохідність. Останнє твердження пояснює малюнок нижче.

   Самий прохідний позашляховик

  Чим більше база, тим вище ймовірність посадити автомобіль на« пузо »в ситуації, коли передні або задні колеса потрапляють в яму або на спуск.

 4. Залежна підвіска.
  Свою назву вона отримала через властиву їй особливості, коли одне колесо впливає на стан іншого.

  Самий прохідний позашляховик

  Перевагами залежною підвіски можна назвати її міцність, простоту експлуатації і кращий контакт з грунтом при русі по бездоріжжю. До недоліків варто віднести гіршу керованість на високій швидкості, неможливість забезпечення комфорту в салоні.

Це тільки частина вимог, які пред'являються до цього «пройдисвітові».

Так що ж таке позашляховик?

Наведені вище вимоги досить однозначно описують, яким повинен бути всюдихід. Але в той же час вони зачіпають конструкцію і поведінку автомобіля в умовах бездоріжжя, тоді як при русі на твердому покритті і в місті вимоги будуть вже іншими. Ось і виходить, що машина, прекрасно відчуває себе на розкислих путівцях, набагато гірше поводиться на асфальті.

З цього випливає, що автомобіль, тим більше всюдихід, — це суцільний компроміс, спроба поєднати можливість впевненого руху в місті та на трасі з їздою по глині, воді, ямах і вибоїнах. Тому говорити, що автомобіль фірми А — самий прохідний, серійний позашляховик компанії В — краще за всіх, а джип корпорації З взагалі ідеально пристосований для будь-яких умов руху, буде, напевно, помилково.

Якщо ж розглядати тільки можливість подолання бездоріжжя, то і тут не все так просто. Дуже багато при рівних умовах залежить від використовуваної гуми, дороги і майстерності водія. Як приклад — відео:

і

І самий «наворочений» сучасний автомобіль, оснащений усіма можливими пристроями для подолання бездоріжжя, часом пасує перед старої випробуваної технікою, наприклад, як показано тут:

< iframe width = "560" height = "315" src = "//www.youtube.com/embed/03hz1fkomO8" frameborder = "0" allowfullscreen>

Однак треба врахувати, що ентузіасти для підвищення прохідності піддають свої автомобілі значним доопрацюванням, що істотно змінює їх характеристики. Такі допрацьовані машини часом творять справжні дива, недоступні звичайним авто, незалежно від їх марки і моделі, наприклад, як на відео:

І тому завдання по визначенню кращого «пройдисвіта» стає практично нерозв'язною. У таких ситуаціях, як то кажуть, рішення може бути прийнято по конкретній ситуації, тобто тільки тут і зараз. Якщо ваша машина змогла подолати розбиту і залиту водою дорогу, то це і є той самий кращий всюдихід, який би марки він не був.

Займатися визначенням самого прохідного позашляховика — справа абсолютно безнадійна. Змінюється дорога, змінюються умови її проходження, відрізняється майстерність водія і знання їм особливостей машини. Все це створює такий великий розкид умов для порівняння можливостей автомобіля, що воно просто не має сенсу. Варто дотримуватися простого правила: якщо ви подолали перешкоду, то ваш позашляховик — самий прохідний.